Zamknij

Wyniki wyborów. Region miastecki bez posłów

13:27, 14.10.2019 M.W. Aktualizacja: 13:29, 14.10.2019
Skomentuj

Prawo i Sprawiedliwość, według sondażowych wyników, wygrało wybory parlamentarne. Cieszy się wicewojewoda z Miastka Mariusz Łuczyk. Cieszy się też prezes Startu Miastko Jan Ponulak, kandydat Lewicy. Ten drugi dlatego, że lewica wraca do Sejmu. Zarówno Ponulak, jak i Łuczyk, nie dostaną się do Sejmu. 

Mariusz Łuczyk był siódmy na liście w okręgu gdyńsko-słupskim. Uzyskał ósmy wynik w szeregach PiS, a do Sejmu wchodzi 6 posłów. Mandaty przypadną Marcinowi Horale, Piotrowi Mullerowi, Aleksandrowi Mrówczyńskiemu, Januszowi Śniadkowi oraz radnym sejmiku Magdalenie Sroce i Piotrowi Karczewskiemu.

- Liczyliśmy na zwycięstwo i ono jest. Cieszymy się z większości w Sejmie. Będziemy kontynuować nasz program. Dobra zmiana trwa i to jest najważniejsze - komentuje Łuczyk, który prawdopodobnie nadal zostanie wicewojewodą pomorskim.

Jego szef Dariusz Drelich nie został senatorem z listy PiS. Przegrał też były senator PiS Waldemar Bonkowski. Nowy senator z naszego okręgu to Stanisław Lamczyk z Kartuz, przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej.

Z wyniku swojej partii zadowolony jest też Jan Ponulak, kandydat Lewicy. - To duży sukces mojego ugrupowania. Efekt w postaci sondażowych 12 proc. jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę niebyt lewicy w Sejmie, bez subwencji, która pomaga w każdych wyborach - komentuje Ponulak. - Najważniejsza była determinacja. Potrzeba lewicy istnieje nawet dla zdrowego dyskursu politycznego. 43 mandaty to silna reprezentacja.

Ponulak posłem nie został. Weszła Joanna Senyszyn, a z list Koalicji Polskiej (PSL) były minister sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Marek Biernacki. Popierał go dyrektor SP3 Miastko Paweł Biernacki, który sam startował w okręgu gdańskim. Nie dostał się do Sejmu uzyskując ok. 700 głosów. Dyrektor i radny powiatowy z Miastka podkreśla, że to bardzo dobry wynik.

- Koalicja Polska uzyskała ponad 8 procent, co jest bardzo dobrym osiągnięciem. W sondażach przewidywano tylko 3 proc. Marek Biernacki został posłem. Będziemy mieli w nim wsparcie. Przed nami czas na budowanie centrum - komentuje Paweł Biernacki.

Swoich posłów w liczbie 5 z naszego okręgu wprowadza Koalicja Obywatelska. To posłowie Zbigniew Konwiński oraz Kazimierz Plocke. W Sejmie zadebiutują Barbara Nowacka, Janina Kwiecień oraz Leszek Bonna.

Debiutantem będzie też przedstawiciel Konfederacji - Artur Dziambor, który zapowiada, że będzie zabiegać o sprawy regionu miasteckiego. Wywiad z nim za tydzień.

[ZT]4864[/ZT]

W województwie zachodniopomorskim, gdzie głosowali mieszkańcy  gmin Biały Bór i Polanów, był zażarty bój o fotel senatora. Z ramienia PiS walczył Krzysztof Nieckarz z Polanowa, szef KOWR w Koszalinie. Przegrał minimalnie z politykiem PO Stanisławem Gawłowskim - 44 636 głosów (33,43%) wobec 44 956 głosów (33,67%) Gawłowskiego. Trzecie miejsce zajął bezpartyjny Krzysztof Berezowski ze Szczecinka. 

Małgorzata Golińska (PiS), Jerzy Hardie-Douglas (KO) i Radosław Lubczyk (KO-PSL) to szczecinecczanie, którzy prawdopodobnie zasiądą w sejmowych ławach. Małgorzata Golińska w okręgu koszalińskim (nr 40), zdobyła 16 497 głosów, Jerzy Hardie-Douglas - 10 280, Radosław Lubczyk - 6 712. Dla PiS i Koalicji Obywatelskiej przypadły po trzy mandaty. Po jednym mandacie przypadło natomiast dla PSL i SLD.

W okręgu nr 40 do Sejmu wejdą również Czesław Hoc i Paweł Szefernaker z PiS, Piotr Zientarski i Marek Hok z KO oraz Małgorzata Prokop-Paczkowska (SLD).

Minimalnie do objęcia mandatu posła zabrakło Marcinowi Bedce (Konfederacja), który startował w okręgu nr 41 (Szczecin). 

Więcej w Gazecie Miasteckiej 15.10.

[ALERT]1571052284100[/ALERT]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

goscgosc

3 0

Ktoś się wam zagubił
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
RYCKIEWICZ Iwona Maria nauczyciel Pasieka 14:33, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

gość 2gość 2

3 0

Bardzo nierzetelny artykuł robiony 'na kolanie'.
Po 1. M. Łuczyk startował z 8, a nie 7 miejsca na liście PIS.
Po 2 Nie zrobił 8 wyniku, tylko 10 w swojej partii. Więcej od niego uzyskała M. Zwiercan (7879 głosów), P. Karczewski (6768), M. Kowalski (9000) i K. Klawiter (5340)
Po 3. Do sejmu wejdzie 5, a nie sześć posłów z listy PIS, a więc Karczewski posłem nie zostanie jak podaje się w tym tekście.
Po 4. Wcale nie jest przesądzone, że Łuczyk pozostanie wicewojewodą.
Po 5. Do sejmu wcale nie wejdą Bonna i Kwiecień, a Krzywonos - Strycharska (14 508 głosów) i Aziewicz (9385)

Reszty wyników nie chciało mi się sprawdzać, bo jak mówią: leżącego się nie kopie. Mając to na uwadze i podsumowując retoryką zgodną z DEN: dla redaktorków za ten artykuł należy się PAŁA Z WYKRZYKNIKIEM
19:47, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

1 1

Łuczyk 4317
Biernacki Paweł 1227 i tak dużo na slizganiu się na nazwisku Marka Biernackiego w okręgu wyborczym nr 25 Gdańsk
ponulak 1601
ryckiewicz 778 21:06, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%