Zamknij
REKLAMA

Budują nowy dom bez wsparcia Katarzyny Dowbor

20:20, 10.08.2019 | M.W.
REKLAMA
Skomentuj

Tylko dzięki solidarności i pomocy mieszkańców być może już w Święta Bożego Narodzenia tego roku rodzina z Podgór, która w listopadzie ubiegłego roku straciła w pożarze dom, będzie mogła wprowadzić się do nowego lokum. Mury już mają, więc teraz czas na więźbę dachową, okna i poszycie dachowe. Wszystko dzięki solidarnej akcji mieszkańców Podgór, którzy pomogli ludziom w potrzebie, a pomoc ta była konieczna, ponieważ niestety nie mieli oni ubezpieczenia. Pomoc potrzebna jest nadal, szczególnie w postaci materiałów budowlanych, aby dom można było zbudować do końca i wykończyć wewnątrz.

Właściciel spalonego domu doskonale pamięta moment, gdy stracili cały dobytek. Było to 11 listopada 2018 roku, czyli w Święto Niepodległości. Zaczęło się od pożaru komina, a później wszystko wewnątrz rozsadziło. Ogień szybko się rozprzestrzenił. Spłonął cały budynek. Niczego nie udało się uratować, ale na szczęście w Podgórach mieszkają dobrzy ludzie, więc sąsiedzi szybko im pomogli. Dziś są już mury, które Wojciech Segało stawia z pomocą kolegi. Wszystko budowane jest jak najtańszym kosztem. Na koncie nie ma dużej puli pieniędzy. Materiały budowlane kupują od zbiórki do zbiórki, przeliczając każdą złotówkę w sklepach. Czasami ktoś bardziej pomoże. Pewna rodzina ofiarowała np. wkład kominowy.

- Mieliśmy go, gdy jeszcze murów nie było, więc żartowaliśmy, że skoro jest komin, to dom na pewno będzie zbudowany - uśmiecha się Wojciech Segało.

11 000 zł udało się zebrać z pomocą internetowej zbiórki, którą zorganizował miejscowy rolnik Krzysztof Ławrenowicz. Pomagali też pracownicy firmy Kegar i Nadleśnictwa Warcino.

- Zbierają grosz do grosza, Wojtek z kolegą dom buduje i jakoś to z dnia na dzień idzie - komentuje Aleksandra Mondry, sołtys Podgór.

To właśnie ona od początku jest głównym koordynatorem zbiórki. Zaczęli wczesną wiosną, od pracy z garstką gruzu.

- Już drugiego dnia po pożarze mówiłam Wojtkowi i Edycie, że na pewno nowy dom zbudujemy i tej wersji się trzymamy - podkreśla Mondry.

Wielką pomocą był darmowy suporex i klej, który pozwolił na rozpoczęcie budowy. To dar od anonimowego darczyńcy z Kończewa, który prosił, aby nie ujawniać jego nazwiska. Natomiast firma Zimar z Bytowa pomagała uprzątnąć teren po pożarze. Udostępniła też koparkę, która wykopała ziemię pod fundament. Wiele zrobiła też urzędniczka Danuta Terpiłowska, która za darmo wykonała projekt i cały czas pomaga, dzięki swojej fachowej wiedzy.

- Cały czas pomaga nam za darmo i nawet ostatnio wezwaliśmy ją na urlopie. To kobieta-skarb, która zawsze jest do naszej dyspozycji - podkreśla sołtys Podgór.

[ZT]4564[/ZT]

Firma Zimar pomagała, bo w Podgórach mieszka dyrektor tej firmy i pracuje też wiele osób z tej miejscowości.

Pieniądze zebrane na zrzutce internetowej wpłacono na konto hurtowni w Kępicach. Mają być spożytkowane na materiały wykończeniowe. Przydałyby się też materiały na budowę dachu, okna i wiele innych materiałów wykończeniowych, aby udało się dokończyć budowę domu.

- Prosimy o dalszą pomoc, szczególnie firmy posiadające materiały budowlane. Mamy nadzieję, że dzięki takiemu wsparciu do Bożego Narodzenia uda się budowę tego domu dokończyć i będę mogła przyjść do nich na Wigilię - uśmiecha się sołtys Podgór.

Bardzo pomogła też była mieszkanka Podgór, która teraz przebywa w Bydgoszczy, ale ma tam swój dom na sprzedaż. Już dzień po pożarze Segało zamieszkali w tej nieruchomości. Dzięki temu mogli być na miejscu, aby doglądać budowę swojego domu.

- Na pewno najbardziej potrzebne są materiały budowlane, a szczególności wykończeniowe, aby mogli zamieszkać u siebie - mówi Lidia Kęska, która udostępniła pogorzelcom swój dom.

Jeśli masz możliwość, a chcesz pomóc pogorzelcom w postaci podarowania materiałów budowlanych i wykończeniowych, kontaktuj się z sołtys Aleksandrą Mondry pod numerem 726 797 542.

[ALERT]1565371164455[/ALERT]


 

REKLAMA
(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

GośćGość

0 0

♥️♥️♥️ 04:06, 12.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© miastko24.pl | Prawa zastrzeżone