Zamknij
REKLAMA

Przy szkole w Przytocku powstaje stajenka

06:00, 13.11.2019 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Nie sala gimnastyczna ani inne obiekty tradycyjnie widziane w pobliżu szkół, lecz stajenka dla zwierząt powstaje przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Przytocku. Jest ona przeznaczona dla zwierząt, które są hodowane w szkole i używane do prowadzenia zajęć.

– Częścią naszej szkoły są zwierzęta, a więc są konie, alpaki, kozy, owce, kaczki, gęsi, kury oraz pies rasy golden retriever. Wszystko to po to, aby dzieci mogły edukować się i być włączone w różnego typu działania, takie jak alpakoterapia, zooterapia, hipoterapia, dogoterapia. Wszystko to daje dzieciom możliwość rozwoju. Jest to trochę inne spojrzenie na ten świat, aby wykorzystać to, co nas otacza również na wsi, aby dzieci jeszcze bardziej się rozwijały – opowiada Zdzisław Maciaszek, dyrektor szkoły w Przytocku. 

ZAPRASZAMY DO ŚWIĄTECZNEJ ZABAWY - LIST DO ŚW. MIKOŁAJA! SZCZEGÓŁY W PONIŻSZYM LINKU:

[ZT]4910[/ZT]

Mówi, że łagodność zwierząt uspokaja dzieci. Dlatego budowana jest stajnia. Szkoła pozyskała na tę inwestycję 150 tys. zł z funduszy europejskich. Resztę wyłożył organ prowadzący, czyli stowarzyszenie My dla Was. 

– To bardzo fajne w praktyce. Jeżeli dziecko chce zobaczyć ciepłe jajka, dopiero co zniesione przez kurę, może to zrobić i tak samo jeśli chce na przykład zobaczyć konia i pogłaskać go. To ogromne plusy tej szkoły – podkreśla Maciaszek.

Trzeba podkreślić, że szkoła w Przytocku została kiedyś zlikwidowana i wtedy powstała szkoła niepubliczna, w 2015 roku. Ta placówka jest fenomenem, bo wszędzie wokół dzieci w szkołach ubywa, a tu przybywa. W tej chwili jest już ponad 200 uczniów i ich ilość cały czas rośnie.

– Na samym początku było 56 dzieci, a teraz mamy 202. W ciągu kilku lat ilość dzieci bardzo mocno u nas wzrosła i na pewno jest to jakiś fenomen. Jestem z tego niesamowicie zadowolony – podkreśla Maciaszek. – Trzeba dodać, że z samego Przytocka uczęszcza około 30 dzieci, a więc 170 jest dowożonych.

Co ciekawe, do szkoły w Przytocku dojeżdżają nawet dzieci z Korzybia. One przecież szkoły mają w swojej miejscowości, a w drodze do Przytocka mijają placówki w Barcinie, w Kępicach i w Biesowicach. Muszą wstawać wcześniej, więc musi być jakiś magnes, który dzieci przyciąga.

– Dbamy o atmosferę, aby była rodzinna, aby dzieci miały w nauczycielach oparcie – podkreśla Maciaszek.

Teraz do dyspozycji będzie również nowoczesna stajenka, obok niej ścieżka edukacyjna. Znajdzie się przy niej różnego rodzaju ptactwo - kury, kaczki, gęsi, pawie, indyki, bażanty. Ekspozycja ze zwierzętami zostanie opisana. W planie jest umieszczenie jeszcze innych zwierząt, ale dyrektor Zdzisław Maciaszek zastrzega, że to jeszcze tajemnica.

Reportaż o budowie stajenki  w tym tygodniu w TV Superstacja

[POGODA]1573593671769[/POGODA]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA