Zamknij
REKLAMA

Honorowa odznaka Sybiraka dla urzędnika z Kępic

11:24, 19.02.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Ważne wyróżnienie dla Pawła Lewandowskiego, pracownika UM w Kępicach. We wtorek 18 lutego odebrał Odznakę Honorową Sybiraka za działalność na rzecz Społeczności Sybirackiej. Odznaczenie zostało przyznane postanowieniem prezesa zarządu głównego Związku Sybiraków w Warszawie. 

- Dzięki Pana aktywności, trudna historia losów Sybiraków nie zanika i choć jest nas coraz mniej, to jest przekazywana kolejnym pokoleniom - mówił podczas dzisiejszej uroczystości Jerzy Lisiecki, prezes zarządu oddziału Związku Sybiraków w Słupsku. 

[ZT]5100[/ZT]

Paweł Lewandowski jest autorem cyklu artykułów i wywiadów o losach Sybiraków, którzy osiedlili się na terenach Środkowego Pomorza. 

- Dzięki tym tekstom, mieszkańcy naszego powiatu odświeżyli sobie pamięć o naszej historii, a młodsi zainteresowali się wydarzeniami sprzed 80 lat - mówi Tadeusz Konopacki, zesłany na Syberię, dziś mieszkaniec Ustki i jeden z bohaterów publikacji. - Artykuły pana Pawła zostały za pośrednictwem Polonii w Stanach Zjednoczonych oraz Australii i Francji przetłumaczone i są do dzisiaj kolportowane w formie informatorów w celach edukacyjnych - mówi Konopacki. 

Dodaje również, że publikacje w lokalnej prasie przyczyniły się do szerszego zainteresowania tą tematyką wśród nauczycieli historii, którzy chętnie organizują specjalne lekcje z udziałem Sybiraków. Przypomnijmy, że 10 lutego minęła 80 rocznica masowych deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego.

Źródło: UM Kępice

Więcej lokalnych informacji w aktualnej Gazecie Miasteckiej.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz