Zamknij
REKLAMA

Jeleń z Korzybia. Maskotka czy zagrożenie dla mieszkańców

12:33, 23.07.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Dla jednych to przyjaciel, dla innych niebezpieczeństwo. Nową atrakcją we wsi Korzybie w gminie Kępice jest spacerujący po miejscowości okazały jeleń z wielkim porożem. Zdjęcie zwierzaka opublikowała Henryka Faleńska. Zaraz odezwali się krytycy, w tym miejscowy radny Artur Szewc, który uważa, że jelonek to zagrożenie dla mieszkańców miejscowości. Henryka Faleńska w jego obecności zagrożenia nie widzi, a raczej atrakcję.

- To jest nasz częsty gość, który zazwyczaj spaceruje wcześnie rano w pobliżu torów. Widuję go zazwyczaj przed 5:00 rano. Później ulatnia się, bo o 5:00 uruchamiają traki w tartaku i wtedy przechodzi przez środek jezdni albo idzie chodnikiem w kierunku zaniedbanego budynku poczty, przechodzi przez bramkę i podąża dalej na pola - opowiada Henryka Faleńska.

Mieszkanka Korzybia wykonała kilka zdjęć pasącego się jelenia. Obiecała wnuczkom, że jak będą u niej, to obudzi je w nocy, aby zobaczyły to piękne zwierzę. Czasami pojawiają się też sarenki. 

- Nie wiem czy stanowi zagrożenie, ale być może ktoś kiedyś się go wystraszył. Bardziej zwrócić uwagę należy na to, że czasami dzieci go drażnią, bo gdy pojawił się na polu zdarzało się, że dzieciaki rzucały w niego kamieniami. Wtedy można się go bać, ponieważ zwierzę różnie może zareagować - podkreśla Faleńska. 

Zapewnia, że nie ma żadnych wieści o niebezpiecznych zdarzeniach.

- Słyszałam tylko o przypadkach, gdy ludzie się go wystraszyli, ale nasz jelonek agresywny nie jest - zaznacza mieszkanka Korzybia. 

Radny Artur Szewc zapewnia, że spacerującego po Korzybiu jelonka nie można rozpatrywać tylko jako lokalnej atrakcji. Dlatego występował do myśliwych, aby zrobili z nim porządek.

- Już dwie osoby zgłaszały niebezpieczne sytuacje z tym zwierzęciem. Raz na rowerach w pobliżu remizy straży pożarnej jechały dwie pary, a z tyłu dzieci, jeleń zaś przebiegł w poprzek jezdni prawie doprowadzając do zderzenia z rowerzystami. Oczywiście zwierzę nie jest niczemu winne, ale jak biegnie, to nie zwraca uwagi na spacerujących czy rowerzystów. Innym razem w okolicach dworca matka prowadziła wózek z dzieckiem, a jeleń przebiegł dosłownie pół metra przed wózkiem. W ostatniej chwili go odsunęła. Gdyby tego nie zrobiła, to stratowałby dziecko - opowiada radny Szewc.

Twierdzi, że ludzie przekazywali mu prośby o zrobienie porządku z jeleniem. Zgłosił to do łowczego, który miał skontaktować się z gminą. 

- Ustaliłem, że to jeleń pochodzący z hodowli, a więc zwierzę półdzikie. Zastrzelić go nie można teraz, bo bodajże dopiero od 21 sierpnia myśliwi mają prawo polować na zwierzynę. Natomiast odłowienie może nastąpić tylko we współpracy z weterynarzami, a tak naprawdę u nas nie wiadomo kto miałby to zrobić. Temat został przeze mnie zgłoszony. Wiem, że w gminie o tym słyszeli - mówi radny Szewc. - Czy ten jeleń jest taki super? Nie wiem, bo ja bym się bał, gdybym go spotkał we wsi. To nie jest piesek. To potężne zwierzę z rogami, które może zrobić krzywdę, gdy zostanie spłoszone. Fajnie będzie dopóki nic się nie stanie. Już teraz, jak jadę rowerem na wieś, zastanawiam się i patrzę, i rozglądam się, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ten jeleń z krzaków wyskoczy.

Szewc dodaje, że jeleń podobno zniszczył już kilka płotów, gdy przez nie przeskakiwał. Jego zdaniem taka atrakcja we wsi nie jest potrzebna. Rozpoczęło się więc polowanie na jelenia z Korzybia.

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w Gazecie Miasteckiej z 21.07.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

goscgosc

0 0

Co z Nikodemem i jego azylem?
https://www.ratujemyzwierzaki.pl/dla-nikodema

https://www.ratujemyzwierzaki.pl/buba-buduje2

https://www.ratujemyzwierzaki.pl/buba-buduje

https://zrzutka.pl/drp5d5

https://zrzutka.pl/fmt4fc

https://zrzutka.pl/skynha 08:55, 24.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA