Zamknij
REKLAMA

Rada Miejska w Kępicach wyraziła zgodę na powstanie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

14:12, 04.03.2021 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Wśród podjętych ostatnio przez Radę Miejską w Kępicach uchwał, możemy znaleźć tę, dotyczącą wyrażenia zgody na utworzenie spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN-Pomorze”. To milowy krok dla gminy Kępice w stronę rozwoju budownictwa mieszkaniowego, bez angażowania własnego budżetu. Czym ma się zajmować nowa spółka?

– Podstawowym celem gospodarczym Spółki jest budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu. Dzięki ustawie z dnia 10 grudnia 2020 roku Gmina Kępice ma możliwość przystąpienia do programu budowy tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności  – mówił Jakub Pyżanowski, doradca Departamentu Krajowego Zasobu Nieruchomościami.

W uchwale radni wyrazili zgodę, aby objęcie przez Gminę Kępice udziałów w Spółce w celu pokrycia kapitału zakładowego odbyło się za pośrednictwem Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Dlatego kolejna uchwała dotyczyła zatwierdzenia wniosku Burmistrza Kępic skierowanego do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o wsparcie z tego funduszu na sfinansowanie utworzenia spółki w postaci Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

– Wnioskujemy do wicepremiera Jarosława Gowina za pośrednictwem Prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości o kwotę 3 milionów złotych na utworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – mówi Magdalena Majewska, Burmistrz Kępic.

Utworzona spółka zrzeszająca samorządy z województwa pomorskiego pozyska: grant z Funduszu Dopłat – do 35% inwestycji, grant z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa do 3 mln złotych oraz do 10% inwestycji, preferencyjny kredyt Społecznego Budownictwa Czynszowego z Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Ważnym podkreślenia jest fakt, że tego typu montaż finansowy nie obciąża budżetu gminy, a co do zasady jest projektem samofinansującym się – podkreśla poseł Piotr Müller.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%