Zamknij
REKLAMA

Panteon w Biesowicach ODZYSKA dawny blask

13:33, 10.05.2022 | P.K.
Skomentuj
REKLAMA

Panteon jest jednym z najciekawszych zabytków na terenie Gminy Kępice. Teraz doczeka się on renowacji. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu właśnie opublikowało listę przyznanych środków dla zadań w ramach projektu „Ochrona zabytków 2022”.  Na renowację panteonu w Biesowicach przyznano 70 tysięcy złotych. Łączna wartość wszystkich prac restauratorskich wyniesie około 160 tysięcy złotych.

– W ramach planowanej inwestycji mury i posadzki zostaną oczyszczone z glonów i nalotów odpowiednio dobraną metodą. Co ważne, wykonamy rekonstrukcję zadaszenia panteonu o konstrukcji stalowej, która zostanie pokryta blachą tytanowo – cynkową. Przewidziano także wykonanie izolacji pionowej wokół fundamentów budowli  oraz pracę porządkowe wokół panteonu – mówi Karolina Brzezińska-Ugorek, współautorka wniosku.

Obiekt powstał w 1924 roku dla uczczenia pamięci 19 żołnierzy z okolicznych wsi, którzy zginęli na frontach I Wojny Światowej Rosji, Francji i Rumunii. Na każdej z kolumn wyryte jest imię i nazwisko poległego. Biesowicki panteon ma kształt nawiązujący do tradycji rzymskich i zawiera informacje, czym zajmowali się przed walką na froncie.

KLIKNIJ przycisk SUBSKRYBUJ na stronie głównej FB i otrzymuj e-mailem Gazetę Miastecką w wersji PDF! Tylko dla subskrybentów premierowe reportaże wideo i pełne wersje tekstów, niedostępne na portalu www.miastko24.pl!

(P.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%