Zamknij

Ogrzewanie podczerwienią — co warto o nim wiedzieć?

17:28, 28.01.2023 . Aktualizacja: 22:06, 01.02.2023
Skomentuj

W najbliższych miesiącach planowany jest wzrost cen surowców, a co za tym idzie kosztów ogrzewania. Stąd zainteresowanie alternatywnymi rodzajami ogrzewania, które mogą pozwolić w jak najmniejszym stopniu odczuć podwyżki cen. W wielu przypadkach, najtańsze ogrzewanie dla domu lub firmy to ogrzewanie elektryczne na podczerwień, które okazuje się porównywalne do pomp ciepła, a tańsze niż gaz czy inne rozwiązania. Co warto wiedzieć o ogrzewaniu na podczerwień i dlaczego warto się na nie zdecydować? Wyjaśniamy!

Ogrzewanie na podczerwień, czyli efektywny sposób na ogrzewanie domu

Ogrzewanie na podczerwień to rodzaj ogrzewania wykorzystujący fizyczne zjawisko przemieszczania się fal elektromagnetycznych poprzez promieniowanie, które pozwala na emitowanie ciepła z podczerwieni poprzez absorpcję fal przez ludzi i przedmioty znajdujące się w danym pomieszczeniu. Postawienie na panele grzewcze na podczerwień w różnego rodzaju obiektach okazuje się, więc efektywnym sposobem na ich ogrzewanie — ogrzewanie elektryczne na podczerwień stanowi bowiem najlepsze ogrzewanie zaraz po Słońcu, a także jest znacznie zdrowsze i bardziej wydajne niż ogrzewanie konwencjonalne emitowane przez klasyczny grzejnik.

Ogrzewanie domu przy pomocy paneli na podczerwień — dlaczego warto?

Ogrzewanie domu czy firmy przy pomocy paneli na podczerwień to rozwiązanie zyskujące coraz większe grono zwolenników, którzy doceniają ten innowacyjny sposób ogrzewania przestrzeni za szereg korzyści, jakie niesie za sobą jego implementacja. Do najważniejszych zalet, jakimi charakteryzuje się ogrzewanie na podczerwień można zaliczyć poniższe aspekty:

  • Wysoka wydajność

Panele na podczerwień to bardzo wydajne rozwiązanie, a ich zastosowanie pozwala na cieszenie się nawet 30% większą wydajnością od tradycyjnych sposobów ogrzewania. 

  • Niski pobór energii elektrycznej

Ogrzewanie domu na podczerwień pozwala na ogrzanie 10m2 przy pomocy 650 W, zamiast 2000 W pobieranych przez tradycyjne ogrzewanie. 

  • Prosta szybka i czysta instalacja

Zamontowanie paneli na podczerwień nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych prac, takich jak kucie czy podłączenie rur i wody. 

  • Brak konieczności likwidacji starego ogrzewania

Zdecydowanie się na panele na podczerwień nie wiąże się z konieczności likwidacji starego systemu ogrzewania, a ogrzewanie na podczerwień może z powodzeniem być uzupełnione o np. ogrzewanie kominkowe. 

  • Równomierne ogrzewanie przestrzeni

Ogrzewanie na podczerwień działa równomiernie od podłogi, aż do sufitu. 

  • Obniżenie kosztów ogrzewania poprzez zasilanie go fotowoltaiką

Panele grzewcze na podczerwień można z łatwością zasilać przy pomocy fotowoltaiki, co pozwala na znaczące obniżenie bieżących kosztów ogrzewania. 

  • Wysoka niezawodność działania

Postawienie na panele na podczerwień to rozwiązanie, które pozwala na uniknięcie ognia, popiołu czy wycieków. Brak czynników ryzyka sprawia, że typowa realizacja ogrzewania na podczerwień jest niemal niezawodna oraz działa dziesiątki lat praktycznie bez dotykania. 

  • Estetyczny wygląd

Panele na podczerwień to elementy mogące występować jako standardowe, szklane czy malowane elementy, które doskonale komponują się z różnego rodzaju wnętrzami. 

Ogrzewanie na podczerwień — kiedy warto na nie postawić? 

Ogrzewanie elektryczne na podczerwień to coraz chętniej wykorzystywane we współczesnych przestrzeniach rozwiązanie, które doskonale sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła. Panele na podczerwień doskonale wpisują się bowiem w  trend posiadania przynajmniej dwóch źródeł ciepła, a ich zastosowanie jest możliwe zarówno w nowym budownictwie, jak i w starszych budynkach.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%