Zamknij
REKLAMA

Dar Pomorza: 50 mln zł dla szpitali i 30 mln zł dla firm

15:53, 19.03.2020 | M.W.
REKLAMA
Skomentuj

Samorząd województwa pomorskiego podjął decyzję o przekazaniu dodatkowych 50 mln zł dla szpitali na walkę z koronawirusem. To nie jedyna forma wsparcia.

- Te pieniądze przekażemy do dyspozycji pomorskich szpitali, bo to właśnie pracownicy służby zdrowia znajdują się na pierwszej linii frontu i potrzebują naszego wsparcia w walce o zdrowie Pomorzan. Mam tu na myśli nie tylko szpitale samorządu województwa, takie jak Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, szpital w Ustce, czy w Prabutach, ale także rządowy 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, który, jak słyszymy, boryka się z poważnymi brakami. W tej chwili uzgadniamy z placówkami ich najpilniejsze potrzeby - mówi marszałek pomorski Mieczysław Struk. - Niezależnie od tego, postanowiliśmy też zarezerwować kolejne 120 mln zł ze środków unijnych z przeznaczeniem na interwencyjne wsparcie pomorskich przedsiębiorców oraz systemu zdrowia – zależnie od rozwoju sytuacji i pojawiających się potrzeb.

[ZT]5198[/ZT]

Ponadto, dzięki modyfikacji priorytetów w przeznaczeniu funduszy unijnych, Zarząd Województwa planuje przeznaczyć ok. 20 mln zł na niwelowanie negatywnych zjawisk związanych z rynkiem pracy oraz ok. 10 mln zł na wsparcie małych i średnich firm w radzeniu sobie z czynnikami ryzyka w miejscu pracy. Chodzi w szczególności o ryzyka epidemiczne.

- Wykorzystanie środków unijnych do walki z pandemią jest możliwe dzięki decyzji Komisji Europejskiej, która uruchomiła inicjatywę uelastyczniającą procedury związane z wydatkowaniem środków UE, w tym przede wszystkim ułatwia przesuwanie środków na cele związane z obecnym kryzysem epidemiologicznym - wyjaśnia marszałek. - Zdajemy sobie sprawę, że obok wsparcia systemu ochrony zdrowia niezwykle istotna jest w obecnej chwili pilna pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom z naszego regionu, dlatego, oprócz wyżej wymienionych decyzji, zarekomendowaliśmy dziś instytucjom finansowym, z którymi współpracuje Samorząd Województwa, by wprowadziły mechanizm zawieszenia spłaty kapitału i odsetek od już zaciągniętych pożyczek. 

Pomorski samorząd przeznaczy też 30 mln zł ze środków własnych na akcję pożyczkową mającą na celu podtrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw.

[ALERT]1584629397654[/ALERT]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© miastko24.pl | Prawa zastrzeżone