Zamknij

Chłodny komentarz CZYTELNIKA. Pompy ciepła BEZ PRĄDU

19:00, 13.01.2025
Skomentuj Mieszkaniec Tuchomia wystąpił do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniami w sprawie przerw w dostawie energii elektrycznej, skutkujących wyłączeniem pomp ciepła w domach Mieszkaniec Tuchomia wystąpił do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniami w sprawie przerw w dostawie energii elektrycznej, skutkujących wyłączeniem pomp ciepła w domach

Najpierw namawiano na ekologiczne źródła ogrzewania, zamontowano mnóstwo pomp ciepła, a gdy spadło trochę śniegu, pojawiły się problemy z zasilaniem w energię elektryczną. W ostatnich dniach wiele osób marzło w swoich domach. Problem ten porusza mieszkaniec Tuchomia. Napisał list. Skierował też oficjalne pytania do Ministerstwa Środowiska i Klimatu.

LIST

Dzisiaj, 11.01.2025, mamy w dużej części naszego powiatu przerwy w dostawach energii elektrycznej z powodu tzw. ataku zimy, czyli zwykłych opadów śniegu, co nie jest niczym nadzwyczajnym w naszym klimacie o tej porze roku.

Ponieważ nasze państwo swoimi zarządzeniami spowodowało, że obywatele musieli zlikwidować nieekologiczne źródła ciepła, które akurat w większości są niewrażliwe na brak zasilania w energię elektryczną, na rzecz ekologicznych źródeł, które potrzebują mniej lub więcej mocy elektrycznej do funkcjonowania, w przypadku braku zasilania przez kilka godzin zmuszeni jesteśmy do marznięcia. Ci, którzy mają nowoczesne kotły na pellet, mogą próbować wyposażyć się w niewielkiej mocy agregat prądotwórczy, który zasili taki kocioł. Co mają zrobić ci, którzy posiadają np. pompę ciepła wymagającą trójfazowego zasilania i mocy kilku kW? Ogólnie, jak to u nas bywa, coś się zakazuje, a nie daje w zamian czegoś, co w pełni zapewniłoby funkcjonalność zakazanych urządzeń. Podobnie zresztą dzieje się aktualnie jeśli chodzi o wielkie plany likwidacji elektrowni węglowych, gdzie poza źródłami odnawialnymi, które niestety są bardzo chimeryczne, nie ma nic w zamian. Można się więc spodziewać, że za niedługo wyłączenia dostaw prądu będą częstsze, i to nie z powodu awarii, ale - jak to bywało kiedyś - z powodu ograniczeń zasilania, czyli po prostu braku mocy w sieci.

Postanowiłem w związku z tym wysłać przez ePUAP oficjalne zapytanie do Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska z pytaniem o to, jak nasze szanowne władze państwowe widzą rozwiązanie problemu, jeśli jednocześnie tak łatwo im przychodzi wprowadzanie zakazów i kar:

Szanowni Państwo,

niniejszym zwracam się z zapytaniem o sposób, w jaki należy sobie poradzić z ogrzewaniem własnego domu, który w związku z obowiązującymi przepisami wymuszającymi stosowanie tzw. ekologiczne źródło ciepła zostało wyposażone w pompę ciepła, która do pracy wymaga zasilania energią elektryczną (3x400V, 4kW).  W przypadku awarii dostawy energii elektrycznej przez Energa Operator, np. na kilka lub kilkanaście godzin, jak to ma miejsce dzisiaj, 11.01.2025 (kolejne wyłączenie w ciągu ostatnich kilku dni), powstaje problem. Jak wspomniałem, zgodnie z wymogami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zainstalowałem pompę ciepła. Wyłączenia energii na obszarze wiejskim, gdzie mieszkam, nie są rzadkością; zdarzały się przerwy nawet 2-3 dniowe.

W związku z tym zwracam się z pytaniem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które przepisami zmusiło do likwidacji innych „nieekologicznych” źródeł ciepła – w jaki sposób rozwiązać ogrzewanie domu w czasie braku dostaw energii elektrycznej z winy dostawcy? Czy poza straszeniem karami za używanie nieekologicznych źródeł, Ministerstwo ma odpowiedź, jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Co istotne, przerwy w dostawach występują najczęściej w okresie zimowym, co jest szczególnie uciążliwe, a kilkugodzinna przerwa powoduje spadek temperatury w pomieszczeniu o kilka stopni.

Aktualnie na stronie Energa Operator widnieje informacja, że usunięcie awarii, która powstała o 9:50, potrwa do godziny 14:00; jednak, jak pokazuje doświadczenie, w większości przypadków czas ten jest wydłużany o kolejne godziny.

Należy też zaznaczyć, że aktualnie nie mamy stanu klęski żywiołowej ani innego stanu wyjątkowego; jest tylko zwykła zima z opadami śniegu, co w naszym klimacie nie jest niczym nadzwyczajnym, czyli normalna sytuacja o tej porze roku.

Jak już napisałem powyżej, oczekuję od Ministerstwa Klimatu i Środowiska jasnej odpowiedzi, czy poza karami zostały także opracowane sposoby radzenia sobie w tej sytuacji. Zastosowanie agregatu w tym przypadku jest nierealne, ponieważ musiałaby być to jednostka o znacznej mocy z wyjściem prądu trójfazowego, a jej koszt jest znaczny.

Co sądzicie o spostrzeżeniach mieszkańca? My również wysłaliśmy pytania do ministerstwa. Czekamy na odpowiedź. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

sama prawdasama prawda

9 0

Tylko piec z instalacą grawitacyjną

19:48, 13.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XyzXyz

10 0

Czy ludzie, ktorzy to zakladali nie robili rozeznania juz wcześniej? Pezeciez o tym juz bylo wiadomo od dawana, ze przy duzej zimie i braku pradu bedzie taka sytuacja

21:38, 13.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzakCzak

7 1

Jakich idiotów mamy w kraju że dają sobie wmówić że pompa ciepła to jest dobre rozwiązanie.

22:36, 13.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Miś Miś

2 3

Pompa ciepła to dobre rozwiązanie i nie trzeba być idiotyczne być o tym wiedzieć, bądź być i nie wiedzieć. Nie tak dawno płakali że węgiel drogi i go nie ma, że pelet drożeje... ogólnie jak zawsze artykuł z dup.... I sami specjaliści.

05:59, 14.01.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MironMiron

5 0

Chodzi o to, że kasują duże pieniądze i w zasadzie to wszystko. Infrastruktura w niektórych miejscach z lat 50- tych na słupach, które chyba jeszcze Niemcy przed wojną stawiali. Linie w wiekszości napowietrzne a więc awaryjne.

06:32, 14.01.2025

MieszkaniecMieszkaniec

4 3

Ja nie do końca się zgadzam z tymi eko zakazami. Ale … co jak na osiedlu znajdzie się 5 rodzin opalających dom starym kopciuchem, kisząc i gotując węgiel lub mokre drewno w tym co wy nazywacie piecem? Świata nie widać, okna otworzyć się nie da itd. Dlaczego ja mam ten ich syf wdychać. Ci co piszą, że pompy są złe po prostu zazdroszczą bezobsługowości i tyle. Dodam, że sam nie mam pompy. I tu nie chodzi o zakaz palenia drewnem bo przecież można założyć piec na drewno 5 klasy z buforem. Przestaniecie ludzi truć. A ci co założyli pompy do źle ocieplonych domów to mają problem ale na własne życzenie. Mój brat ma pompę, dobrze ocieplony dom. 3 dni bez prądu, a w domu 21 stopni. Można? Można!

07:53, 14.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%