Zamknij
REKLAMA
REKLAMA
17:21, 19.05.2020
19 maja, czyli w Dniu Dobrych Uczynków, mieszkaniec obszaru Nadleśnictwa Trzebielino uratował 9 piskląt sikorki.
12:07, 06.03.2020
Osoby, które chcą samodzielnie zadbać o opał do pieca centralnego ogrzewania czy też do kominka, kupując tzw. gałęziówkę, będę musiały liczyć się z wyższymi kosztami. Od 1 kwietnia na drewno opałowe wchodzi wyższa stawka VAT 23 proc. zamiast dotychczasowych 8 proc. Dotyczy to teraz wszystkich kupujących. Wcześniej stawka VAT 23 proc. obowiązywała tylko na drewno przemysłowe dla firm. Teraz nawet jeśli samodzielnie pójdzie się do lasu z siekierą i piłą motorową, i tak zapłaci się więcej.
5
22:42, 04.03.2020
Leśnicy z Nadleśnictwa Dretyń proszą o pomoc w ustaleniu sprawcy zabicia wadery (samicy wilka) znalezionej w lesie niedaleko Kwisna.
22:32, 13.12.2019
Nadleśnictwo Polanów odpowiedziało na prośbę Caritas w Koszalinie i przekazało drzewko ? świerk, który stanie w centrum Koszalina, na Rynku Staromiejskim, w tę sobotę.
21:42, 04.11.2019
Wielka strata nie tylko dla leśników. Zmarł Andrzej Modrzejewski, wieloletni szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.
REKLAMA
06:00, 04.11.2019
2,3 tony nasion buka zebrało w tym roku Nadleśnictwo Polanów.
12:00, 22.10.2019
Starali się o to od lat, a dopiero dzięki wsparciu Nadleśnictwa Dretyń plan udało się zrealizować. Mieszkańcy wsi Szydlice cieszą się z 400 m. nowej drogi wykonanej z płyt betonowych. To inwestycja wspólna Nadleśnictwa i gminy Miastko.
10:25, 29.09.2019
Sypnęło grzybami. Ostatnie deszcze oraz dość wysoka temperatura spowodowały ich masowy wysyp. Przebywając w lesie co chwilę spotykam grzybiarzy z pełnymi koszami kurek, prawdziwków czy kozaków. Jedni wybierają się w swoje sprawdzone miejsca, lasy, zagajniki inni jadą w miejsca polecane przez znajomych lub całkiem nieznane. Jedni dokładnie wiedzą pod którym drzewem znajdą borowika, inni po prostu przemierzają leśne ostępy i cieszą się każdym napotkanym, jadalnym skarbem z lasu. Gdzie zatem szukać grzybów, aby plon był jak największy i jak najbardziej trafiony w nasze gusta? Wszystko zależy co chcemy znaleźć! Prawie wszystkie powszechnie znane i zbierane grzyby jadalne są organizmami żyjącymi w symbiozie z drzewami. Największa liczba gatunków grzybów jadalnych związana jest z sosną zwyczajną. Nie bez przyczyny to bory sosnowe okupowane są przez grzybiarzy. Natomiast wielogatunkowe lasy, będące ostoją bogactwa i różnorodności biologicznej, za grzybne nie uchodzą, chociaż jak ktoś zna miejsca, to i stamtąd nie wróci z pustymi rękami. Występowanie niektórych gatunków grzybów związane jest nie tylko z gatunkami drzew, ale nawet ze stadium rozwoju i wiekiem drzewostanu. Młode sośniny są doskonałym miejscem na zbiór maślaków zwyczajnych ? jednych z najsmaczniejszych naszych grzybów. Podgrzybek brunatny preferuje lasy iglaste i mieszane. Pojawia się głównie pod sosną i świerkiem. Związany jest przede wszystkim ze starszymi, dojrzewającymi i dojrzałymi drzewostanami. Szukać go należy w starszych borach sosnowych, często z mszystym runem. Również pieprznik jadalny, powszechnie znany jako kurka, preferuje przede wszystkim sosnę i świerka, ale często spotykamy go również przy gatunkach liściastych - dębach czy grabach. Najchętniej jednak wyrasta pośród mchu lub iglastej ściółki. Kurka to jeden z najchętniej zbieranych grzybów! Borowik szlachetny inaczej prawdziwek czuje się świetnie w związku z wieloma gatunkami drzew iglastych i liściastych. W każdym razie woli drzewostany młodsze i unika gleb wapiennych. Borowik cechuje się bardzo dużą zmiennością barwy kapelusza, tworzy odmiany występujące pod wieloma ludowymi nazwami. Koźlarze wchodzą w mikoryzę z brzozami, a czubajka kania spotykana jest często na leśnych polanach, w miejscach prześwietlonych i trawiastych. Unika miejsc wilgotnych i o zakwaszonej glebie. Jest jeszcze wiele smacznych grzybów, jak gąska czy mleczaj rydz. Warto przed wyruszeniem do lasu dowiedzieć się, gdzie można je znaleźć, a wtedy grzybobranie na pewno będzie udane!
06:00, 25.09.2019
Jest mglisty, wrześniowy poranek. Pan Zdzisław kolejny raz przemierza trasę z Miastka do Słupska. Od trzydziestu lat jest kierowcą PKS. Trasę zna na pamięć. Tym razem jednak mgła wymusza nadzwyczajną koncentrację. Pan Zdzisiu wiezie kilkanaście osób. Młodzi, zapatrzeni w swoje smartfony, dorośli przysypiający jeszcze na oknach, chwytający ostatnią chwilę drzemki przed intensywnym dniem pracy. Z radia sączą się ciche dźwięki muzyki.
1
06:00, 30.08.2019
Nadleśnictwo Trzebielino ma nowego szefa. Niespodzianki nie ma, bo nowym nadleśniczym został dotychczasowy zastępca nadleśniczego Krzysztofa Załuski - Marek Wiśniewski. Na stanowisku zastępcy pracował przez 20 lat, a teraz pokieruje Nadleśnictwem Trzebielino.
REKLAMA
1
21:28, 27.08.2019
Lato z ptakami odchodzi. Wiatr skręca liście w warkocze. Dywanem pokrywa szlaki, szkarłaty wiesza na zboczach.
12:00, 16.08.2019
Nadleśnictwo Polanów przekazało dwie pilarki dla jednostki OSP Malechowo i w Zielenicy w gminie Sławno.
20:00, 03.08.2019
Lipcowy, upalny poranek. Nad horyzontem widać już pierwsze promyki słońca. W lesie cisza, słychać tylko delikatny trzask gałęzi. Ktoś idzie! To szyszkarz. Czy ktoś wie o kim mowa? Dziś profesja niezbyt popularna, gdyż w Polsce zajmuje się nią około 700 osób, a jedynie około setka trudni się nią zawodowo. Dla pozostałych to pasja.
11:51, 14.07.2019
Docierają do nas niepokojące informacje o spadku liczebności pszczołowatych. Mobilizują one wiele środowisk do aktywnego działania na rzecz zwiększania stanu liczbowego populacji pszczół i polepszania warunków ich bytowania. Dlatego też Nadleśnictwo Polanów, wpisując się w projekt ?Pszczoły wracają do lasu?, postanowiło wzmocnić i uzupełnić działania mające na celu wspieranie zapylaczy.
00:29, 26.06.2019
Mamy do rozdania kolejne gadżety sponsorowane przez Lasy Państwowe, tym razem to prezenty od Nadleśnictwa Dretyń. Aby je zdobyć należy odpowiedzieć na pytanie opublikowane w Gazecie Miasteckiej z 25 czerwca.
REKLAMA
REKLAMA