Zamknij
REKLAMA

REKLAMA
10:25, 29.09.2019
Sypnęło grzybami. Ostatnie deszcze oraz dość wysoka temperatura spowodowały ich masowy wysyp. Przebywając w lesie co chwilę spotykam grzybiarzy z pełnymi koszami kurek, prawdziwków czy kozaków. Jedni wybierają się w swoje sprawdzone miejsca, lasy, zagajniki inni jadą w miejsca polecane przez znajomych lub całkiem nieznane. Jedni dokładnie wiedzą pod którym drzewem znajdą borowika, inni po prostu przemierzają leśne ostępy i cieszą się każdym napotkanym, jadalnym skarbem z lasu. Gdzie zatem szukać grzybów, aby plon był jak największy i jak najbardziej trafiony w nasze gusta? Wszystko zależy co chcemy znaleźć! Prawie wszystkie powszechnie znane i zbierane grzyby jadalne są organizmami żyjącymi w symbiozie z drzewami. Największa liczba gatunków grzybów jadalnych związana jest z sosną zwyczajną. Nie bez przyczyny to bory sosnowe okupowane są przez grzybiarzy. Natomiast wielogatunkowe lasy, będące ostoją bogactwa i różnorodności biologicznej, za grzybne nie uchodzą, chociaż jak ktoś zna miejsca, to i stamtąd nie wróci z pustymi rękami. Występowanie niektórych gatunków grzybów związane jest nie tylko z gatunkami drzew, ale nawet ze stadium rozwoju i wiekiem drzewostanu. Młode sośniny są doskonałym miejscem na zbiór maślaków zwyczajnych ? jednych z najsmaczniejszych naszych grzybów. Podgrzybek brunatny preferuje lasy iglaste i mieszane. Pojawia się głównie pod sosną i świerkiem. Związany jest przede wszystkim ze starszymi, dojrzewającymi i dojrzałymi drzewostanami. Szukać go należy w starszych borach sosnowych, często z mszystym runem. Również pieprznik jadalny, powszechnie znany jako kurka, preferuje przede wszystkim sosnę i świerka, ale często spotykamy go również przy gatunkach liściastych - dębach czy grabach. Najchętniej jednak wyrasta pośród mchu lub iglastej ściółki. Kurka to jeden z najchętniej zbieranych grzybów! Borowik szlachetny inaczej prawdziwek czuje się świetnie w związku z wieloma gatunkami drzew iglastych i liściastych. W każdym razie woli drzewostany młodsze i unika gleb wapiennych. Borowik cechuje się bardzo dużą zmiennością barwy kapelusza, tworzy odmiany występujące pod wieloma ludowymi nazwami. Koźlarze wchodzą w mikoryzę z brzozami, a czubajka kania spotykana jest często na leśnych polanach, w miejscach prześwietlonych i trawiastych. Unika miejsc wilgotnych i o zakwaszonej glebie. Jest jeszcze wiele smacznych grzybów, jak gąska czy mleczaj rydz. Warto przed wyruszeniem do lasu dowiedzieć się, gdzie można je znaleźć, a wtedy grzybobranie na pewno będzie udane!
06:00, 25.09.2019
Jest mglisty, wrześniowy poranek. Pan Zdzisław kolejny raz przemierza trasę z Miastka do Słupska. Od trzydziestu lat jest kierowcą PKS. Trasę zna na pamięć. Tym razem jednak mgła wymusza nadzwyczajną koncentrację. Pan Zdzisiu wiezie kilkanaście osób. Młodzi, zapatrzeni w swoje smartfony, dorośli przysypiający jeszcze na oknach, chwytający ostatnią chwilę drzemki przed intensywnym dniem pracy. Z radia sączą się ciche dźwięki muzyki.
06:00, 30.08.2019
Nadleśnictwo Trzebielino ma nowego szefa. Niespodzianki nie ma, bo nowym nadleśniczym został dotychczasowy zastępca nadleśniczego Krzysztofa Załuski - Marek Wiśniewski. Na stanowisku zastępcy pracował przez 20 lat, a teraz pokieruje Nadleśnictwem Trzebielino.
1
21:28, 27.08.2019
Lato z ptakami odchodzi. Wiatr skręca liście w warkocze. Dywanem pokrywa szlaki, szkarłaty wiesza na zboczach.
12:00, 16.08.2019
Nadleśnictwo Polanów przekazało dwie pilarki dla jednostki OSP Malechowo i w Zielenicy w gminie Sławno.
20:00, 03.08.2019
Lipcowy, upalny poranek. Nad horyzontem widać już pierwsze promyki słońca. W lesie cisza, słychać tylko delikatny trzask gałęzi. Ktoś idzie! To szyszkarz. Czy ktoś wie o kim mowa? Dziś profesja niezbyt popularna, gdyż w Polsce zajmuje się nią około 700 osób, a jedynie około setka trudni się nią zawodowo. Dla pozostałych to pasja.
11:51, 14.07.2019
Docierają do nas niepokojące informacje o spadku liczebności pszczołowatych. Mobilizują one wiele środowisk do aktywnego działania na rzecz zwiększania stanu liczbowego populacji pszczół i polepszania warunków ich bytowania. Dlatego też Nadleśnictwo Polanów, wpisując się w projekt ?Pszczoły wracają do lasu?, postanowiło wzmocnić i uzupełnić działania mające na celu wspieranie zapylaczy.
00:29, 26.06.2019
Mamy do rozdania kolejne gadżety sponsorowane przez Lasy Państwowe, tym razem to prezenty od Nadleśnictwa Dretyń. Aby je zdobyć należy odpowiedzieć na pytanie opublikowane w Gazecie Miasteckiej z 25 czerwca.
09:19, 22.06.2019
Będąc niedawno w jednym z przedszkoli zapytałam dzieci z kim im się kojarzy leśnik. Czy słyszały o kimś takim? Czy widziały leśnika? Mieszkamy w regionie o dużej lesistości ? województwo pomorskie jest trzecim pod względem lesistości w kraju ( 36,2 % lasów ) dlatego nie dziwi mnie, że już małe dzieci słyszą o lesie i leśnikach. Ale kim jest leśnik dla przedszkolaka? To pan ubrany na zielono, wujek, tata, dziadek, chodzi po lesie i opiekuje się zwierzętami. Jednak pierwsze drzewa w lasach państwowych zasadziły robotnice leśne.
17:13, 11.06.2019
Mamy do rozdania kolejne gadżety sponsorowane przez Lasy Państwowe, tym razem to prezenty od Nadleśnictwa Polanów (na zdjęciu). Oto co należy zrobić, aby je zdobyć.
21:39, 05.06.2019
Prawie wszyscy leśnicy z regionu uczestniczyli w piątkowej majówce na Świętej Górze Polanowskiej. Byli tam także emerytowani leśnicy, miłośnicy Lasów, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, instytucji, przemysłu drzewnego, służb łowieckich, ochrony lasów i przyrody, samorządowcy, parlamentarzyści.
22:55, 02.06.2019
Musisz tam być! Nadleśnictwo Miastko w poniedziałek 3 czerwca organizuje akcję ?Jedno dziecko, jedno drzewo?. To wspólne sadzenie drzew z rodzicami dzieci urodzonych w 2018 roku, upamiętniających narodziny ich pociech.
15:21, 31.05.2019
Młoda samica wilka została znaleziona dziś rano przy drodze powiatowej Łękinia - Przeradź w gminie Koczała. To wadera, która została prawdopodobnie potrącona przez samochód.
22:25, 30.05.2019
Puttkamerowie (von Puttkamer) to pomorska rodzina, datująca swój rodowód od pierwszej połowy XVI wieku. Istnieje hipoteza, iż są potomkami rodu Święców, którzy zniknęli z areny politycznej mniej więcej wówczas, gdy pojawiło się nazwisko Puttkamer, stanowiące zniemczoną formę słowa ?podkomorzy?.
17:51, 28.05.2019
Mamy do rozdania kolejne gadżety sponsorowane przez Lasy Państwowe, tym razem to prezenty od Nadleśnictwa Dretyń. Oto co należy zrobić, aby je zdobyć.
REKLAMA
© miastko24.pl | Prawa zastrzeżone