Zamknij
REKLAMA

Radna Małgorzata Stasiewicz uratowała ok. 600-letni dąb z Ról

14:39, 23.03.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Radna powiatowa Małgorzata Stasiewicz do listy swoich osiągnięć może dopisać uratowanie okazałego dębu rosnącego przy pałacu w Rolach. Na jej wniosek radni gminy Miastko ustanowili to drzewo pomnikiem przyrody. Wniosek Małgorzaty Stasiewicz zainspirowała właścicielka pobliskiego dworku - Joanna Rejniak.

Małgorzata Stasiewicz opowiada, że bardzo dobrze zna ten dąb, bo do dworku Role przyjeżdżała jeszcze w czasach dzieciństwa. Funkcjonowała tam szkoła.

- Mieszkała tam moja przyjaciółka. Gdy minęły kolejne lata zapomniałam o znajdujących się tam drzewach, w tym o pięknym dębie bezszypułkowym. To wyjątkowe drzewo, bo na wysokości 1,3 m. ma 610 cm obwodu. To jeden z największych, jeśli nie najgrubszych, dębów bezszypułkowych w Polsce - podkreśla Małgorzata Stasiewicz.

Posiłkowała się opinią dendrologiczną, którą w 2013 roku zleciła właścicielka dworku Role. Czytamy w niej, że dąb jest wysoki na 26,7 cm. Jego wiek to około 600 lat. To bardzo wiekowe drzewo. Prawdziwy świadek lokalnej historii, rosnący ponad pięć wieków w miejscowości Role.

- To drzewo wyjątkowo okazałe. Spełnia w 100 proc. kryteria uznania za pomnik przyrody - napisano w opinii dendrologicznej. - Dla dębu wartością minimalną do uznania jako pomnik przyrody jest obwód 300 cm, a badany okaz charakteryzuje się obwodem 610 cm. To wynik podobny do Dębu Carskiego w Puszczy Białowieskiej.

[ZT]4389[/ZT]

Napisano, że drzewo wykazuje wysoką zdrowotnością ogólną. Ma zdrowe, niewysychające pnie główne, nienaruszone przez aparat asymilacyjny, co świadczy o wysokiej odporności tego egzemplarza na foliofagi. Ma zaledwie kilka uschniętych gałęzi i bardzo dobrze rokuje wykazując ciągły dynamiczny wzrost na grubość. Wskazane są jedynie drobne zabiegi pielęgnacyjne i okresowa ocena stanu zdrowotnego drzewa. Wskazano, że konieczne jest uznanie go za pomnik przyrody, co zrealizowali radni z Miastka.

Radna Stasiewicz weszła też w posiadanie wykazu najgrubszych drzew w lasach państwowych. Dąb z Ról jest zdecydowanie najgrubszy. Może mu dorównywać, pod względem obwodu, jedynie dąb bezszypułkowy rosnący w nadleśnictwie Skierniewice - o obwodzie 609 cm. 

Co ciekawe, to pierwsza od kilkunastu lat oddolna inicjatywa uznania drzewa za pomnik przyrody. Wcześniej takie inicjatywy były wyłącznie ze strony urzędników.

- Jeśli znacie podobne drzewa, kwalifikujące się jako pomniki przyrody, zgłaszajcie je, bo trzeba je chronić - apeluje Małgorzata Stasiewicz.

[ALERT]1584970540508[/ALERT]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

gośćgość

6 0

co się dzieje z zaległymi długami? 17:24, 23.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OLGAOLGA

6 0

Radna Małgorzata Stasiewicz uratowała ok. 600-letni dąb z Ról
Ojoj, dobre a czy ktoś chciał go ściąć? Na wycinkę takich dużych drzew trzeba mieć zezwolenie, nawet gdy nie są pomnikami przyrody. Ten okaz rośnie na prywatnej działce i właściciel dba o niego i w czym problem.
Radna powiatowa Małgorzata Stasiewicz do listy swoich osiągnięć może dopisać ...
Jakie ona ma osiągnięcia jako radna, bo nie słyszałam o osiągnięciach radnej? Może coś mnie ominęło? 17:59, 23.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DrwalDrwal

2 3

Nie wiesz o czym mówisz człowieku. W mojej miejscowości tzw. właścicielka wciela połowę drzew ( kilkadziesiąt ) ponad 100 a może i 200 letnich buków i co, można , można . 18:05, 23.03.2020


GośćGość

1 5

Super. 19:21, 23.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

prawda w oczy koleprawda w oczy kole

0 0

coś takiego znalazłam o tej ..... reprezentacji,nie wiem jakich użyć słów
Silna reprezentacja Miastka w powiecie 07.12.2018 miastko24.pl
Tak silnej reprezentacji w powiecie bytowskim gmina Miastko jeszcze nigdy nie miała. Wprawdzie był już kiedyś wicestarosta z Miastka i byli też szefowie komisji w Radzie Powiatu, ale teraz jest ich aż dwóch i mamy również swojego wicestarostę Romana Ramiona. Radny Aleksander Szopa został szefem niezwykle ważnej Komisji Budżetu, a ponadto jeszcze Paweł Biernacki jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Jakby tego było mało, prawą ręką Pawła Biernackiego została radna Małgorzata Stasiewicz, aktualnie wiceszefowa Komisji Rewizyjnej
Radny Biernacki zapowiada, że będzie starać się o podniesienie rangi Miastka, między innymi poprzez przeniesienie wybranych ważnych powiatowych instytucji. Teraz jedyną ważną instytucją jest siedziba Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Ważna jest też realizacja inwestycji zapisanych w budżecie na 2019 rok. Jeśli uda się pozyskać środki zewnętrzne, zrealizowany ma być remont drogi powiatowej na odcinku Bobięcino - Kawcze, Świeszyno - Świeszynko, a radny Biernacki chciałby jeszcze modernizacji drogi z Dretynia do Turska.

Z nowej roli w radzie powiatu bardzo zadowolona jest debiutująca w roli radnej Małgorzata Stasiewicz.

- Myślę, że jest to korzystna sytuacja dla Miastka. Oprócz tego, że jestem wiceprzewodniczącą Komisji Rewizyjnej, jestem też członkiem Komisji Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych - mówi Małgorzata Stasiewicz. - Komisje są przez ludzi z Miastka silnie obsadzone, ale nie mamy teraz drugiego członka w pięcioosobowym Zarządzie Powiatu. Jest tylko wicestarosta Roman Ramion. W poprzedniej kadencji był jeszcze członek zarządu Ryszard Mieczkowski, ale i tak w zarządzie nie mieliśmy większości.
Radny Aleksander Szopa, który reprezentuje Wspólnotę Samorządową, zapewnia, że dzięki silnej reprezentacji gmina Miastko będzie miała więcej korzyści.
10:40, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gośćgość

0 0

Super droga a jaka zieleń tylko skansen się ostanie. Ja proponuję wprowadzić zakaz ruchu , bo przyroda jest ważna a to jedyne drzewa na naszym terenie. Rzeźba terenu silnie zróżnicowana, silnie zalesiona (49,6% powierzchni gminy).

...inwestycji zapisanych w budżecie na 2019 rok.... zrealizowany ma być remont drogi powiatowej na odcinku Bobięcino - Kawcze, Świeszyno - Świeszynko, ...jeszcze modernizacji drogi z Dretynia do Turska.
https://www.google.com/maps/@54.1125771,17.1467884,3a,75y,178.28h,82.33t/data=!3m6!1e1!3m4!1sAaeCfoSTEP5kGIGiku8tqQ!2e0!7i13312!8i6656 12:41, 24.03.2020


REKLAMA
REKLAMA