Zamknij
REKLAMA

WYSYP INWESTYCJI przy krajówkach. Kilometry ścieżek rowerowych

23:45, 21.04.2021 | M.W.
Skomentuj Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa ciągu pieszo-rowerowego z Miastka do Przęsina, po obu stronach jezdni
REKLAMA

Wicewojewoda Mariusz Łuczyk miał szczęśliwy dzień! - tak można podsumować to co wydarzyło się 21 kwietnia. Najpierw gruchnęła wieść, że do powiatu bytowskiego i sąsiednich gmin udało się pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych na budowę nowych dróg. Okazuje się, że to nie wszystko. Po interwencji Łuczyka Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad znalazła fundusze na kilkanaście bardzo ważnych inwestycji. Wystarczy wspomnieć, że powstanie kilka kilometrów zupełnie nowych ciągów pieszo-jezdnych wzdłuż dróg krajowych! 

[ZT]6118[/ZT]

Zacznijmy od tego, że GDDKiA rozpoczęła dziś wymianę nawierzchni na drogach krajowych w Miastku. W kilku miejscach zrywany jest stary asfalt i wylewany będzie nowy. 

Jeszcze lepsza wiadomość to zatwierdzenie budowy kilku ścieżek pieszo-rowerowych w gminie Miastko. Na liście inwestycyjnej GDDKiA znalazł się wnioskowany od lat chodnik do Przęsina. Co ciekawe, ciąg pieszo-jezdny powstanie po obu stronach drogi krajowej o długości ponad 0,5 km. Oprócz tego odwodnienie i oświetlone przejście dla pieszych. 

Zupełnie niespodziewanie GDDKiA zdecydowała się też na budowę ciągu pieszo-rowerowego z Miastka do Wołczy Małej na odcinku 2,5 km! Tu też powstanie również odwodnienie i doświetlone przejście dla pieszych. 

Kolejne 2 km szlaku dla pieszych i rowerzystów zbudują na odcinku Miłocice - Węglewo! 

 

Ponadto jeszcze chodnik dla pieszych i rowerzystów w Piaszczynie, z odwodnieniem i doświetlonym przejściem dla pieszych. Chodzi o odcinek po prawej stronie przy wyjeździe w kierunku Bytowa, bezpieczne dojście do budynków wielorodzinnych. 

Na liście GDDKiA jest również przebudowa skrzyżowania w Miłocicach. To wyjście naprzeciw powstaniu marketu Dino w tej miejscowości. Inwestycja została wstrzymana, bo GDDKiA domagała się budowy lewoskrętu z wyspą oraz przejścia dla pieszych z oświetleniem. Teraz inwestycja zostanie zrealizowana z budżetu GDDKiA. Chodzi o skrzyżowanie z drogą gminną na wjeździe do miejscowości, od strony Miastka.

W Głodowie powstaną dwie zatoki autobusowe, a w Kowalewicach przy DK21 aż 6 zatoczek z dojściami dla pieszych. 

Ponadto przebudowane zostanie niebezpieczne skrzyżowanie z drogą gminną do Kowalewic, za firmą Mexem. Jest tam w tej chwili niebezpieczne wzniesienie. Powstanie lewoskręt i oświetlenie. 

Oprócz tego dwie zatoczki autobusowe w Dretyniu, a wraz z nimi doświetlone przejścia dla pieszych i oświetlenie drogowe. 

- Inwestycje te powstaną na wniosek wojewody do 2023 roku. W niektórych przypadkach trzeba wykonać projekty techniczne - wyjaśnia wicewojewoda Mariusz Łuczyk.

Dodaje, że oprócz wyżej wymienionych inwestycji w gminie Miastko zaplanowane są też w gminach Trzebielino i Bytów. W Zielinie na prostym odcinku DK21 zbudowany zostanie chodnik do przystanku autobusowego (wyjazd w kierunku Trzebielina). Ta inwestycja ma być gotowa do wiosny 2022 roku. 

Zbudowane ma być też oświetlenie przy drodze krajowej nr 21 w Objezierzu. Mieszkańcy od lat domagali się doświetlenia istniejącego tam przejścia dla pieszych i przystanku autobusowego. 

- Od dłuższego czasu wnioskowałem o zrealizowanie obu inwestycji w gminie Trzebielino. Cieszę się, że w końcu powstaną - mówi Wojciech Duda, radny powiatowy z gminy Trzebielino.

Dodaje on, że o budowę chodnika w Zielinie szczególnie zabiegał miejscowy radny gminny Krzysztof Kula. Podobno nie raz dzwonił i przypominał, że dokumentacja jest gotowa, a chodnika nie ma. 

- Teraz poprawi się bezpieczeństwo dzieci i dorosłych w Zielinie, a jeśli chodzi o lampy w Objezierzu to miejsce od dawna wymagało budowy oświetlenia, bo kierowcy niestety często przekraczają tam dopuszczalną prędkość 70 km/h. O realizację tej inwestycji bardzo zabiegał sołtys Objezierza Dariusz Synakowski - zaznacza Duda.

Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć również budowa chodnika do tzw. cegielni w Niezabyszewie (gm. Bytów) przy drodze krajowej nr 20.

Dodać należy, że to nie pierwsze tak duże sumy pozyskane na inwestycje w naszym regionie. Również 21 kwietnia pojawiła się informacja o przyznaniu kilkudziesięciu milionów złotych dotacji na budowę dróg, a kilka tygodni wcześniej 4 mln zł dla szpitala w Miastku, gdzie powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy. Łącznie do szpitala trafiło już ok. 10 mln zł. Wszystko to w ramach współpracy wicewojewody Łuczyka z posłami - Aleksandrem Mrówczyńskim z Chojnic i rzecznikiem rządu Piotrem Mullerem ze Słupska.

[ZT]6079[/ZT]

Portal

miastko24.pl

Napisał o tym

pierwszy

WIĘCEJ w Gazecie Miasteckiej od 28.04.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

NoNo

0 3

To juz wiecie w zamian za co zamykają szpitale naiwniaki 07:49, 22.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KaziuKaziu

0 0

szpitali nie zamkną. pewnych ludzi zamkną w szpitalach. 11:48, 22.04.2021


fredfred

0 0

Wszystko pięknie że powstaną ścieżki rowerowe poza miastem,tylko jakie będzie wielkie zdziwienie że po Miastku nie ma jak poruszać się rowerem.Żądamy więcej ścieżek w mieście.😡😡 18:32, 22.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%