Zamknij
REKLAMA

Referendum ZATWIERDZONE! Burmistrz ZABLOKUJE? Rozważa ZASKARŻENIE uchwały

16:46, 30.12.2021 | M.W.
Skomentuj Burmistrz Danuta Karaśkiewicz rozważa zaskarżenie uchwały referendalnej
REKLAMA

13 z 15 radnych zdecydowało, że trzeba przeprowadzić referendum ws. odwołania burmistrz Miastka Danuty Karaśkiewicz. Jak wynika z komentarza udzielonego po sesji, burmistrz nie składa broni. Chce aby kancelaria sprawdziła zgodność uchwały z prawem. Jeśli do tego dojdzie, inicjatywa referendalna zostanie przyblokowana, bo sąd administracyjny będzie musiał rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości. No chyba, że mieszkańcy zbiorą podpisy i zrobią to samo co radni uczynili w czwartek 30.12. 

Do przeprowadzenia referendum potrzebna była zgoda minimum 9 radnych. Uchwałę poparło 13. To Helena Binczyk, Mirosława Szopa, Jan Basara, Mieczysław Czarnecki, Sławomir Hejza, Mirosław Kwaśniewski, Marek Milewski, Szymon Należyty, Przemysław Pakuła, Przemysław Sztobnicki, Tomasz Śmietana, Dariusz Zabrocki i Witold Zajst. Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Borowski wstrzymał się od głosowania, podobnie jak Marek Kwaśniewski, poplecznik burmistrz Karaśkiewicz.

[FOTORELACJA]190[/FOTORELACJA]

To historyczna chwila, bo nigdy dotychczas w historii gminy Miastko do referendum nie doszło. Teraz uchwała trafi do wojewody, który sprawdzi jej zgodność z prawem. Jeśli nie będzie uwag, dokument trafi do komisarza wyborczego. Po zatwierdzeniu przez niego decyzji o referendum, powinno się ono odbyć w ciągu 50 dni, w dniu wolnym od pracy. Aby referendum było ważne do urn musi pójść minimum 3168 osób, a połowa z nich musi poprzeć odwołanie burmistrz. Jeśli wynik będzie dla burmistrz korzystny, odwołana zostanie Rada Miejska.

Przyczyną dążenia do referendum jest konfikt ws. szpitala, a bezpośrednio odwołanie prezes Renaty Kiempy. Burmistrz Karaśkiewicz twierdziła, że szpital jest źle zarządzany i robi się coraz bardziej zadłużony. Podawała stratę 1,8 mln zł. To dane z końca września 2021. Tymczasem podczas sesji radny Witold Zajst odczytał oświadczenie głównej księgowej szpitala, która potwierdziła, że aktualna strata to 570 000 zł, a mają przyjść jeszcze dodatkowe fundusze z NFZ, co ma szpitalowi zapewnić zysk w wysokości prawie pół miliona złotych.

W tej sprawie odbywała się prawdziwa żonglerka liczbami. Była prezes Renata Kiempa od początku wskazywała, że największą stratę przynosi oddział ginekologiczno-położniczy, na który pozostałe oddziały muszą pracować, aby ją zminimalizować. Przypominała, że to burmistrz nie zgodziła się na likwidację tego oddziału, co jej zdaniem oznacza zgodę na generowanie strat. W szpitalu i tak je niwelowano, bo minus oddziału to co roku ponad 3 mln zł. Konkretne wyliczenia byłej prezes i wywiad z burmistrz w poniższym tekście. 

[ZT]7096[/ZT]

Co dalej? Burmistrz Danuta Karaśkiewicz nadal zapewnia, że celem jej działań jest obrona szpitala, a wszyscy przeciwnicy są w błędzie. Podobno zostali zmanipulowani, ulegli medialnej nagonce. 

- Radni ocenili moje decyzje niesprawiedliwie. Jeżeli kancelaria prawna znajdzie jakieś uchybienia, prawdopodobnie będziemy się odwoływać - zapowiada burmistrz Danuta Karaśkiewicz. 

Zaskarżenie uchwały oznacza odwleczenie referendum w czasie. Jeden z mieszkańców stwierdził, że w ten sposób burmistrz chce odczekać do nabycia praw emerytalnych.

- To nieprawda. Uprawnienia emerytalne mam od prawie roku - odpowiada burmistrz.

Krytykuje też zachowanie byłej prezes Renaty Kiempy, która podczas podziękowań nie podała jej ręki. 

- Dla mnie to jest gest niezrozumiały. Powiedziała, że rodzice dobrze ją wychowali. Nie sądzę - komentuje.

Jeśli nawet burmistrz zaskarży uchwałę oddalając w czasie referendum, mieszkańcy mogą sami wyjść z taką inicjatywą, zebrać podpisy, które o razu trafią do komisarza wyborczego. Według burmistrz Karaśkiewicz byłoby to nawet lepsze rozwiązanie.

- Radni podjęli decyzję niezgodną z przepisami, co mówił mecenas. Ja prawnikiem nie jestem, ale jeśli taka ocena zostanie utrzymana, uchwała zostanie zaskarżona - zapowiada. - Oczywiście mieszkańcy oczywiście mogą również wystąpić z inicjatywą referendalną. Należy jednak wiedzieć, że to ja bronię szpitala żeby całkiem się nie pogrążył. To ja bronię szpitala! Tam nie ma płynności finansowej, nie ma pieniędzy! Taki stan zastała nowa prezes. 

Powtarza, że na koniec września tego roku wykazana była strata 1,79 mln zł. Jak to się ma o oświadczenia głównej księgowej, która w grudniu mówi o stracie 570 tys. zł i oczekiwaniu na kolejne przelewy.

- Nie wiem. Ja podaję dane z końca września, które przekazała była prezes Kiempa - zastrzega burmistrz Karaśkiewicz. 

Na koniec mówi, że wszystkim życzy wszystkiego najlepszego w 2022 roku. Zapewnia, że nawet negatywne dla siebie decyzje potrafi przyjmować z pokorą. 

Z drugiej strony są mieszkańcy, tacy jak występujący na sesji Mateusz Szymański. Po zatwierdzeniu referendum opublikował komentarz.

- Panie i Panowie Radni miejscy z Miastka - serdeczne gratulacje! Za odwagę, za podjęcie ryzyka, za obecność, za sumienie i za zwycięstwo moralności nad butą - napisał. - Ten wynik to nokaut. Wystarczyło 9 głosów za, a łącznie jest 13 - przy zerowym wyniku “na nie”. Przekaz jest jednoznaczny. Dziękuję, że w tak ważnej sprawie potrafili Państwo wznieść się ponad podziały i sympatie. Teraz wszystko w rękach nas, mieszkańców. Radni powiedzieli A, mieszkańcy muszą powiedzieć B i wziąć udział w referendum. Czasami trzeba wziąć sprawy w swoje ręce - pewnych rzeczy nikt nie jest w stanie zrobić za nas. Dziękuję też, jako zwykły obywatel Miastka, wszystkim mieszkańcom, którym los szpitala i gminy nie jest obojętny, i którzy dają temu wyraz. Każdy głos ma znaczenie, każdy czyn jest na wagę złota, każdy wpis w sieci zostawia ślad. W przypadku małej lokalnej społeczności i działań na lokalną skalę wszystko to ma znaczenie, naprawdę. I taka myśl na koniec - w odniesieniu do bieżących wydarzeń, w kontekście aktualnie rządzącej Pani Burmistrz, i ogólnie - ku przestrodze: “Pycha kroczy przed upadkiem”.

CO DALEJ? WIĘCEJ w papierowej Gazecie Miasteckiej 5.01.

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (29)

MiastowyMiastowy

12 2

Perfekt śpiewał „… trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść NIEPOKONANYM…” 20:34, 30.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

16 18

mam nadzieję że pani burmistrz zostanie do końca kadencji. Ciekawe czemu radni miasteccy w tak expresowym tempie chcą zrobić referendum? moze trzeba poczekać do końca kontroli w szpitalu,dać czas nowej pani prezes na przemyślenia i jak ratować szpital. 20:42, 30.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

NieważneNieważne

13 6

A co niby dobrego zrobiła dla całej gminy przez ten swój czas bycia na tym stanowisku że ma zostać do końca kadencji? W takim tempie jej porażek Miastko upadnie całkowicie 21:27, 30.12.2021


Miastczanka Miastczanka

4 4

Dać czas nowej prezes? Chyba tylko po to żeby pogrążyła szpital całkiem, a ku temu jest coraz bliżej, bo ta Pani jak na razie wszędzie proponuje podwyżki z tego co wiem takie działanie będzie tylko pogarszać sytuację szpitala. Najwyższy czas zająć się rzeczywistą pracą a nie szukaniem brudów na starą Panią Prezes, bo z tego co mi się wydaje w tej chwili szpital i ludzie w nim pracujący powinni być ważniejsi 21:13, 31.12.2021


SąsiadSąsiad

16 6

Przyglądając się tej sytuacji zauważam, że wprost porażające jest, jak bardzo niektórzy radni i mieszkańcy tej gminy (pewnie wśród nich kandydaci na nowych "nieporadnych" i dietki?) mają parcie na szkło...
Tylko, że kto wgłębi się merytorycznie w temat i choć trochę spróbuje zrozumieć tę drugą stronę,

a nie np. w nieprzeznaczonym do tego miejscu i czasie wrzeszczy, klaska jak w jakimś show, strzela miny, teatralnie wykorzystuje rekwizyty, poza tym próbuje królować w Internecie za pomocą nienawistnych postów i komentarzy, jarając się liczbą wyświetleń i lajków,

dostrzeże płyciznę wiedzy, przygotowania i po prostu gwiazdorstwo.

Jakbym mógł, to kupiłbym wagon snikersów i rozdał niektórym, bo strasznie gwiazdorzą. 21:24, 30.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkam w Miastkumieszkam w Miastku

12 7

zanim pójdę na referendum chciałbym najpierw znać wyniki audytu w szpitalu i dowiedzieć się co ma do zaoferowania nowa pani prezes.
Pytanie do radnych kto zaplaci za referendum i ewentualne przedterminowe wybory? jeżeli gmina to ja się na to nie zgadzam,lepiej pieniądze przeznaczyć na inne ważne cele 22:13, 30.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Radnym nie jestem, Radnym nie jestem,

9 7

ale to oczywiste, że koszty referendum lokalnego pokrywa się z gminnego budżetu. Nie będzie to na pewno 1 tys. zł.
No właśnie - nie ma ważniejszych potrzeb na niecałe 2 lata przed wyborami samorządowymi w 2023? 22:21, 30.12.2021


szary mieszkaniecszary mieszkaniec

9 6

To się nazywa demokracja - czy mieszkańcy wolą wydać pieniądze z własnych podatków na przeprowadzenie referendum, czy na wypłatę burmistrz, do której stracili zaufanie :-) 22:58, 30.12.2021


Miastczanin Miastczanin

12 11

Na początku kilka słów do redaktora - to co robi jest obrzydliwe i ohydne , wyglada to okropnie naprawdę . Teraz przejdźmy do meritum : ogólnie w społeczeństwie większość ludzi to ludzie średnio głupsi od tej mniejszości mądrych ale to normalne , ludzie zrobicie głupotę jeżeli przychylicie się do decyzji tych obleśnych ludzi którzy chcieli tego referendum , z tej chęci objęcia tego stanowiska postradali już zmysły a witolo to już przechodzi samego siebie razem ze śmietaną - leczcie się a najlepiej odejdźcie ! Kolejna sprawa tego dyżuru który nie był w święta zabezpieczony przez tego biznesmena który po lewej stronie w maseczce siedział na samym końcu to tam powinny być skierowane pretensje dlaczego nie zabezpieczył świadczeń jak myślicie czemu tak pilnuje tego . Kiedyś może zrozumiecie dlaczego była to dobra decyzja o odwołaniu byłej prezes . Ale najpierw idźcie za tą głupotą większości żal was ! 23:21, 30.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mieszkanka Miastkamieszkanka Miastka

5 4

Nazywając ludzi "średnio głupszymi od tej mniejszości mądrych" - obrażasz, nie przekonujesz. 12:05, 31.12.2021


OdbytowianinOdbytowianin

2 0

Głupsza większość mądrzejsza mniejszość gdzieś już to słyszałem czy aby nie u Nitschego. 23:27, 31.12.2021


GośćGość

11 5

Bez względu na wszystko burmistrz będzie skarżyć przedłużać i robić wszystko by trwać jak najdłużej na stanowisku... Starożytni mawiali : Głos ludu Głosem Boga. W tym przypadku to niestety nie działa. 12:08, 31.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ReferendumReferendum

15 2

Mniemam że w referendum znajdzie się miejsce na pytanie o odwołanie nie tylko burmistrz ale także całej rady czyli radnych? Wypadałoby mieć minimum przyzwoitości i odwagi poddać się ocenie mieszkańców jako całokształt jeżeli już organizowane są igrzyska za ich pieniądze których brakuje. Konstruktywnych działań brak ze strony radnych w sprawie szpitala ale także w innych gminnych sprawach - tylko krzyki i mądrości. Fajnie jest siedzieć brać pieniądze i za nic nie odpowiadać. 13:13, 31.12.2021

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

Za ReferendumZa Referendum

5 10

Radni podjęli rękawice. Zareagowali na społeczną dezaprobatę burmistrz Miastka. To znaczy, że spełnili swoje zadanie. To pensja pani burmistrz jest płacą za jej pracę - jak sama to ujęła w sprawie podwyżki swojego wynagrodzenia. Radni mają swoje miejsca pracy, gdzie dostają wynagrodzenia. Dieta, którą dostają jest dużo dużo niższa i ma stanowić zabezpieczenie ich działań (opłata za telefon, paliwo itp.). Chyba, że jest się takim radnym jak kiedyś była pani Danuta Karaśkiewicz... niespecjalnie aktywnym i zapracowanym. Wtedy może dieta starczy na dobre perfumy ? ;-) 13:52, 31.12.2021


Jestem zaJestem za

10 4

W referendum powinien być punkt o odwołaniu całej rady gminy 14:20, 31.12.2021


GośćGość

7 4

"Radni podjęli rękawice. Zareagowali na społeczną dezaprobatę burmistrz Miastka. To znaczy, że spełnili swoje zadanie" - być przeciwko = być spełnionym radnym . No BRAWO BRAWO. Życzę radnym aby we wszystkich sprawach tak słuchali głosu ludu. 14:39, 31.12.2021


Jestem przeciwJestem przeciw

5 10

To nie rada gminy ma słomę w butach. To nie rada gminy ma problem z kulturą odwołania byłej prezes szpitala. To nie rada gminy ma problem z wiejskim szkołami. To nie rada gminy powołuje ZWIK a na cmentarzu zatrudnia się firmę zewnętrzną bo jest tańsza. To nie rada gminy ma problem ze sprzedażą działek deweloperom, wyrzucając na bruk strach biednych mieszkańców. To nie rada gminy ma problem ze współpracą z organizacjami pozarządowymi bo burmistrz nie wie co to społecznictwo. To nie rada gminy ma problem z niekorzystnymi umowami . To nie rada gminy ma problem z pieniędzmi z tzw. polskiego ładu (wstyd że gmina Trzebielino dostanie ponad 9 milionów, a Miastko ok. 3 milionów). Problem ma Miastko i jego zarządca czyli DANUTA KARAŚKIEWICZ 14:45, 31.12.2021


FelekFelek

11 7

Ja gdybym był na miejscu pani burmistrz to bym dam zrezygnował, bo szkoda nerwów moich i innych oraz publicznych pieniędzy. Ale ja to ja... 13:19, 31.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

11 10

W mojej ocenie radni przekroczyli swoje kompetencje. Głosowanie w sprawie referendum mogłoby się odbyć wówczas gdy Pani Burmistrz dokonałaby przestępstwa ewentualnie gdyby odwołała prezes spzpitala gdyby ten jej nie podlegał a decyzje wokół szpitala mieliby podejmować radni. Uważam że jest to skandal i pogwałcenie prawa. 20:14, 31.12.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Mieszkam tuMieszkam tu

8 3

Popieram 06:21, 01.01.2022


też tu mieszkamteż tu mieszkam

2 6

Nie popieram. 17:32, 01.01.2022


prawniczkaprawniczka

2 5

A złamanie obietnic wyborczych - to gorsze niż złamanie prawa. Likwidacja konta na Fb, żeby nie było dowodów co się obiecało - to gorsze niż złamanie prawa. Tak traci się twarz. Upieranie się że rada złamała prawo - tak traci się honor. Chyba że się go wcześniej nie miało. 19:57, 01.01.2022


swiniopasswiniopas

6 0

koryto .... koryto! koryto ! koryto!!! 😠😠😠 21:14, 31.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

pacjentkapacjentka

11 2

moja mama dostała skierowanie do szpitala na oddział wewnetrzny,ale niestety nie mogę leczyć jej w Miastku w szpitalu,mam szukać miejsce w innym szpitalu moze w Słupsku,Bytowie lub gdzieś indziej,dlatego że poprzednia pani prezes przekształciła oddz.wewnetrzny w covidowy.Slyszalam rownież że niby wojewoda jej nakazał,ale to dziwne,że w Bytowie nikt nikomu nic nie nakazał.Odział wewnętrzny jest,a w Miastku nie ma. 12:29, 01.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mieszkankamieszkanka

2 8

Życzę dużo zdrowia dla pani mamy, ale moja mama mówi, że referendum dotyczy całokształtu dotychczasowej działalności pani burmistrz Karaśkiewicz - nie tylko szpitala. Moja mama mówi, że Miastko to również oświata, sprzedaż gruntów z tzw. "żywą wkładką", działalność innych grup społecznych, których burmistrz nie szanowała.
17:31, 01.01.2022


vadera vadera

2 2

Do prezes masz pretensje, że trzeba robić w szpitalu miejsce dla antyszczepionkowców?! Wg statystyk 80% łóżek zajmują właśnie nasi rodacy z tajemniczym genem sprzeciwu. To przez nich oddział wewnętrzny nie może pracować normalnie. Oni i rząd szanujący swój elektorat, który po kilku klasach biologii w podstawówce zna się na medycynie lepiej niż lekarze są odpowiedzialni za ten chaos. 19:49, 01.01.2022


Janko Walski Janko Walski

3 6

Całe szczęście, że ludzie się ocknęli. Że są jeszcze odważni, którzy obnażają to, co władczyni i jej lewe ręce chcieliby załatwiać w zaciszach gabinetów. Szpital jest obciążeniem i woleliby, żeby zniknął. Niech inni się martwią. Nikt o nas nie zadba, jeśli sami o siebie nie zawalczymy. Ci którzy mają kasę pojadą sobie do szpitala w Gdańsku a nawet do prywatnej kliniki. Przez zwolnienie prezeski jedno już przepadło - tak potrzebna poradnia onkologiczna.
To jest niewybaczalny błąd. 23:53, 01.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konstytucja to my.Konstytucja to my.

9 2

Przestroga dla przyszłych burmistrzów. Wyrzucimy każdego kto fiknie radzie miejskiej. Nie będziesz się nam podobał to cię wyrzucimy. Nas nikt nie wyrzuci bo nas nie da się ruszyć. 00:06, 02.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GosciowaGosciowa

1 2

Taczka czeka ,na kazdego burmistrza ,ktory tylko obiecanki cacanki potrafi plesc. 16:57, 03.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%