Zamknij
REKLAMA

Dyrektor Paweł Biernacki ma PLAN - basen w Miastku!

23:37, 14.05.2022 | M.W.
Skomentuj Najbliżej położony basen funkcjonuje obecnie w Bytowie. To mały aquapark, do którego utrzymania gmina dokłada ok. 0,5 mln zł rocznie
REKLAMA

Wybrany ostatnio ponownie na funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3, Paweł Biernacki, ma śmiały plan budowy pływalni przy tej placówce. Jego zdaniem Miastko na basen zasługuje, a szansę na realizację tego przedsięwzięcia widzi w rządowych dotacjach.

- Jako dyrektor będę chciał kontynuować to, co zostało zrobione. Tak naprawdę jesteśmy cały czas na etapie tworzenia szkoły podstawowej, bo od likwidacji gimnazjum minęło zaledwie 5 lat - mówi Paweł Biernacki. - Chciałbym żeby szkoła była nie tylko obiektem edukacyjnym, ale żeby wypełniała też funkcję społeczną i kulturalną dla wszystkich mieszkańców gminy Miastko. 

Zaznacza, że jako dyrektor realizuje wiele projektów, na przykład żeglarski wspólnie z Ustką, o wartości około 0,5 mln zł. Przed nim takie zadania jak przygotowanie dzieci do egzaminów. Jako najpilniejszy cel stawia sobie budowę pływalni. Byłby to obiekt przeznaczony nie tylko na potrzeby szkoły, ale dla wszystkich mieszkańców.

- Zdajemy sobie sprawę, że wybudowanie pływalni, która może kosztować minimum 15 mln zł, to pierwszy krok. Później jest jej utrzymanie. Chciałbym żeby była to pływalnia, która będzie w stanie sama produkować energię, czyli pompy ciepła i fotowoltaika. Korzystać z niej powinny dzieci z całej gminy, a po lekcjach również mieszkańcy - mówi Biernacki.

Jego zdaniem na budowę pływalni można pozyskać obecnie nawet 95 proc. dofinansowania z rządowych dotacji, tylko trzeba mieć wsparcie u władz kraju. Biernacki zapowiada, że będzie chciał spotkać się w tej sprawie z rzecznikiem rządu, posłem Piotrem Müllerem. U niego chce poszukać wsparcia. 

- Jeżeli gmina Miastko chce się rozwijać i chce prowadzić Szpital Miejski, chce mieć aspiracje miasta powiatowego, to trzeba też pomyśleć o budowie basenu - dodaje Biernacki. 

Według jego koncepcji, Szkoła Podstawowa nr 3 powinna pełnić funkcję lidera, jeśli chodzi o edukację w gminie Miastko. Dzieci z roku na rok przybywa i jest ich ponad 400. Pływalnia miałaby być zbudowana od strony placu zabaw. Basen miałaby mieć wymiary 20 m. x 12 m. i być podzielony na 6 torów. Pewne oszczędności byłyby już na paliwie, bo teraz uczniowie na zajęcia z pływania są dowożeni do okolicznych miast. 

[ZT]4801[/ZT]

Przedstawiciel rządu, wicewojewoda Mariusz Łuczyk, zapewnia pełne wsparcie, bo przecież to on sam kilka lat temu mówił o potrzebie budowy basenu. Oczywiście nie mówimy tu o aquaparku, ale o krytej pływalni.

- Patrząc na perspektywę, która rysuje się w Miastku, w związku ze zmianą na stanowisku burmistrza, myślę, że budowa pływalni jest możliwa w perspektywie najbliższych lat - mówi Łuczyk. - Wiadomo, że jest to proces, który wymaga akceptacji Rady Miejskiej, a także pozyskania środków zewnętrznych, więc to perspektywa kilkuletnia, ale - moim zdaniem - jak najbardziej realna. 

Łuczyk twierdzi, że z jego obliczeń wynika, iż inwestycja wcale nie byłaby droga, jak na gminę Miastko. Uważa, że mogłaby się ona zbilansować, gdyby odliczyć koszt dowozu uczniów na basen. Gdyby jeszcze wziąć pod uwagę to, że pływalnia służyłaby mieszkańcom po godzinach lekcyjnych, że wprowadzone byłyby opłaty za wstęp, możnaby wówczas mówić o zbilansowaniu tej inwestycji. Oczywiście pod warunkiem, że byłby to tylko kryty basen, a nie aquapark, znacznie droższy w utrzymaniu. 

Mieszkańcy pozytywnie oceniają ten pomysł. Jeden z nich pokusił się nawet o prześmiewczy komentarz. 

- Mam nadzieję, że zostanie to zrealizowane, ale trzeba uważać, żeby nie angażować radnego Dariusza Zabrockiego. Jeszcze wpadłby na pomysł, aby zbudować pływalnię w hali o charakterze namiotowym, tak jak to kiedyś uczynił z salą gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Świerznie, którą teraz trzeba od nowa budować - komentuje mieszkaniec Miastka. 

Pełniąca obowiązki burmistrza Renata Kiempa popiera ten pomysł, a nawet chciałaby iść dalej. Jej zdaniem trzeba pomyśleć nad kompleksowym rozwiązaniem, jeśli chodzi o funkcjonowanie Ośrodka Sportu i Rekreacji i stadionu, w połączeniu z budową basenu. Taki kompleks rekreacyjno-sportowy mógłby znajdować się w jednym miejscu. 

- Trzeba przyjąć odpowiednią strategię co kiedy zrealizować i w jakiej kolejności - komentuje Kiempa.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czekamy na Wasze komentarze pod nr tel. 513 313 112. 

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej

Możesz też kupić e-wydanie. KLIKNIJ przycisk SUBSKRYBUJ na stronie głównej FB i otrzymuj e-mailem Gazetę Miastecką w wersji PDF! Tylko dla subskrybentów premierowe reportaże wideo i pełne wersje tekstów, niedostępne na portalu www.miastko24.pl!

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Pływak Pływak

8 4

Bardzo dobra wiadomość. Jak dają tyle dofinansowania, to trzeba brać i się rozwijać. 16:04, 15.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

P.lP.l

11 4

Było by to możliwe gdyby nie została wstrzymana reforma oświaty którą próbowała zrobić była burmistrz, a tak niestety wszystko pochłonie10 szkół 8 klasowych w gminie 16:22, 15.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObiektywnyObiektywny

11 3

jop jego mać, allle kepasa wyborcza.
A na poważnie, jeżeli to ma być prawda ( w co nie wierzę) , to budżet utonie w tym basenie:P 19:29, 15.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Miś Miś

6 0

Nie spokojnie, nic nie popłynie... podniosą ceny wody o 300% i będzie ok. Nie trzeba będzie chodzić na basen, żeby za niego płacić. Ale może warto, strzelimy samorządowe popiersie na wejściu.... 18:02, 16.05.2022


Paweł PPaweł P

2 0

Bezradni z naszej gminy nie potrafią się zaopiekować jeziorem a co dopiero Basenem :-) 08:32, 17.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%