Zamknij
REKLAMA

78. rocznica Powstania Warszawskiego. W remizach zawyły syreny

21:01, 01.08.2022 | M.W.
Skomentuj Strażacy z powiatu bytowskiego uczcili 78. rocznicę powstania warszawskiego
REKLAMA

Strażacy z powiatu bytowskiego pamiętali o 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. W całym powiecie i w regionie o godz. 17:00 zawyły syreny. 

Strażacy zawodowi PSP w budynkach jednostek ratowniczo-gaśniczych w Bytowie i Miastku dokładnie o 17:00 włączyli w samochodach sygnały dźwiękowe i świetlne. Zawyły też syreny we wszystkich remizach OSP.

- Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. - podkreślają strażacy z powiatu bytowskiego. 

W czasie trwających 63 dni walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy. Do niemieckiej niewoli poszło ponad 15 tys. powstańców, w tym 2 tys. kobiet.

- Zatrzymajmy się na chwilę, wspomnijmy tych, którzy walczyli o wartość największą - wolność. Cześć ich pamięci!

[ZT]7399[/ZT]

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej

Możesz też kupić e-wydanie. KLIKNIJ przycisk SUBSKRYBUJ na stronie głównej FB i otrzymuj e-mailem Gazetę Miastecką w wersji PDF! Tylko dla subskrybentów premierowe reportaże wideo i pełne wersje tekstów, niedostępne na portalu www.miastko24.pl!

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%