Zamknij
REKLAMA

Miasteccy RADNI DOTKNIĘCI materiałem propagandowej telewizji rządowej TVP

10:59, 03.08.2022 | M.W.
Skomentuj Trzeba powiedzieć sobie szczerze, że za większość tych długów odpowiada komisarz Kiempa - powiedział radny Dariusz Zabrocki
REKLAMA

Działająca podobno w stylu “północnokoreańskim” propagandowa telewizja TVP wywołała poruszenie w gronie radnych gminy Miastko. Zbulwersował ich materiał na temat sytuacji Szpitala Miejskiego w Miastku. Doszło nawet do tego, że sporny reportaż został wyemitowany podczas obrad czerwcowej sesji Rady Miejskiej. 

Temat wywołał radny Samorządności, Dariusz Zabrocki, któremu nie spodobał się materiał programu Panorama. Zauważył, że w programie tym wypowiadały się jedynie komisarz gminy Miastko, Renata Kiempa i nowa prezes Szpitala Miejskiego w Miastku, Iwona Ściślewska. 

- Oraz zaledwie jedna mieszkanka Miastka - zauważa radny Zabrocki.

Jego zdaniem źle się stało, że nie wypowiedział się ani przewodniczący Rady Miejskiej, ani przewodniczący rady nadzorczej szpitala, ani żadni pracownicy czy pozostali radni. Poprosił o wyemitowanie tego krótkiego nagrania w czasie sesji. W reportażu słyszymy, że 2 mln zł, ofiarowane przez Radę Miejską dla Szpitala Miejskiego w Miastku, to za małe wsparcie, które jedynie przedłuża agonię placówki. Przypomniano, że szpital to jeden z największych pracodawców w gminie, ale popadł w kłopoty finansowe.

- Według komisarz gminy Miastko, Renaty Kiempy, jej następczyni w zaledwie kilka miesięcy doprowadziła Szpital Miejski na skraj bankructwa - wypowiada się autor materiału.

Komisarz Kiempa w TVP potwierdziła, że szpital ma około 7 mln zł zobowiązań wymagalnych. Twierdziła, że pojawiły się one w zaledwie kilka miesięcy, za rządów byłej już prezes Alicji Łyżwińskiej. Nowa prezes Iwona Ściślewska potwierdziła, że jeśli nie będzie dalszego wsparcia, szpital upadnie w ciągu kilku miesięcy. Skrytykowano radnych, którzy w szpitalu widzą podobno tylko koszta. Wiadomo, że dotyczyło to przede wszystkim radnych Samorządności. 

- Było widać, że jest to program na zamówienie - zauważa radny Zabrocki. - Komisarz Kiempa robi wszystko, żeby odium niewypłacalności spadło na byłą prezes Łyżwińską. Mówimy tu o 17 mln zł zadłużenia. Z otrzymanych dokumentów wynika, że obraz całej sprawy nie jawi się tak jednoznacznie, iż tylko jedna osoba w tej sprawie zawiniła. Trzeba powiedzieć sobie szczerze, że za większość tych długów odpowiada komisarz Kiempa, jako ówczesna prezes Szpitala Miejskiego w Miastku. To, co “nie mieściło się w głowach”, stało się faktem, że osoba, która przez lata podejmowała decyzje w szpitalu, teraz sprawuje nad nim nadzór z politycznego nadania PiS, jako komisarz gminy. 

Radny Zabrocki ma pretensje do prezes Iwony Ściślewskiej o to, że wpisuje się ona w narrację komisarz Kiempy. Zauważył, że we wcześniejszych rozmowach nie było mowy o tym, iż przekazane przez gminę Miastko dodatkowe 2 mln zł na rzecz szpitala, są tylko przedłużeniem agonii placówki o kilka miesięcy. Miały dać czas szpitalowi na podjęcie stosownych działań, aby placówkę wyprowadzić “na właściwe tory”. Radny Zabrocki do komisarz Kiempy powiedział wprost, że ma nadzieję, iż to jej ostatnie dni w roli komisarza i w ogóle w roli osoby zarządzącej gminą Miastko. 

W odpowiedzi komisarz Renata Kiempa wypomniała radnemu Zabrockiemu, że wpisuje się w retorykę poprzednich władz szpitala, a sam też jeździł na spotkania z audytorem Adamem Monikowskim, którego nazwała architektem doprowadzenia Szpitala Miejskiego w Miastku do upadłości. 

- Jeżeli chodzi o telewizję, reportaż nie był realizowany na moje zlecenie, na co mam świadków, takich jak wiceburmistrz i sekretarka. Prosiłam, żeby telewizja skontaktowała się z panem przewodniczącym, żeby mieć pełen obraz sytuacji - zapewnia komisarz Kiempa twierdząc, że to radny Zabrocki manipuluje faktami. 

Zapewnia ona, że wspomniany dług szpitala nie wynika z jej działań. 

- Wygenerowanie 4 mln zł zobowiązań wymagalnych w tak krótkim okresie czasu to jest mistrzostwo świata i celowe działanie - komentuje komisarz Kiempa, podkreślając, że radnego Zabrockiego alarmowała na ten temat już w marcu, podczas wspólnego spotkania z radnym Tomaszem Śmietaną. 

Zarzuciła Zabrockiemu, że nic w tej sprawie nie zrobił, chociaż wiedział w jakim kierunku to wszystko idzie. Ponadto zauważyła, że radni źle zrobili, przeznaczając dodatkowe 2 mln zł na spłatę kredytów, chociaż - jej zdaniem - powinno być to przeznaczone na spłatę zobowiązań wymagalnych. 

- Pozwolę tu sobie na małe porównanie. Jeśli ktoś kupuje samochód na kredyt i dodatkowe pieniądze przeznacza na spłatę tego kredytu, a nie ma pieniędzy na utrzymanie samochodu, to dalej ten samochód nie będzie mógł na siebie zarabiać - wyjaśnia komisarz Kiempa. 

JAKIE JEST RZECZYWISTE ZADŁUŻENIE SZPITALA? KTO ODPOWIADA ZA DŁUGI? Obszerny RAPORT w Gazecie Miasteckiej od 10 sierpnia.

Radny Marek Kwaśniewski przypomina, że w jednej z rozmów prezes Ściślewska oznajmiła, że nie będzie potrzebować od gminy więcej pieniędzy. Co innego zostało powiedziane w reportażu telewizji rządowej. 

- Teraz mówi się o kolejnych 4 mln zł i o prognozowaniu upadłości szpitala. To jest niedorzeczne! - krytykuje radny Kwaśniewski. 

W obronie komisarz Kiempy, jak zawsze, stanął radny Tomasz Śmietana, który jeszcze przed pierwszą turą wyborów porównał to w taki sposób, że cztery “pączusie” atakują “jabłko”. Oczywiście “jabłkiem” ma być komisarz Kiempa. 

Zasugerował, że niektórzy radni mają ukryty cel, jakim rzekomo jest przekształcenie miasteckiego Szpitala Miejskiego w jednostkę opiekuńczą, przynoszą zyski. Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Borowski poprosił radnego Śmietanę, aby nie zagalopował się w swoich słowach. Komisarz Kiempa działania radnych określiła jako lincz nad jej osobą. Natomiast radny Śmietana zarzucił jednemu z radnych, że zdradził komitet referendalny. 

- Ten program, to “gwóźdź do trumny” szpitala, bo po takim materiale ciężko będzie rozmawiać z wierzycielami na temat przesunięcia terminów płatności - tak reportaż w rządowej telewizji propagandowej podsumowała radna Mirosława Szopa. 

[ZT]7128[/ZT]

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej

Możesz też kupić e-wydanie. KLIKNIJ przycisk SUBSKRYBUJ na stronie głównej FB i otrzymuj e-mailem Gazetę Miastecką w wersji PDF! Tylko dla subskrybentów premierowe reportaże wideo i pełne wersje tekstów, niedostępne na portalu www.miastko24.pl!

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (31)

PO COPO CO

18 5

Zabrocki zakamuflowana opcja platfusia w Miastku. Łżesz jak pies . 11:38, 03.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pacjent Pacjent

7 0

A gdzie link do tego reportażu ? 12:47, 03.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlfAlf

10 6

Scenariusz i reżyseria -Dariusz Yawor 😄😄😄 13:07, 03.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiastczanMiastczan

15 1

I znowu szpital. Ludzie dajcie spokój. Jaki największy zakład pracy??????????????? Ile ludzi z Miastka tam pracuje ?????????????? ile jest z poza gminy ???????????????? nie widzicie tego????????????????? q-a mać.
Oddajcie ten szpital i w końcu zrobi się spokój. 13:52, 03.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KokosKokos

20 1

Coś ten nasz redaktor ostatnio pomysłów nie ma na artykuły,jak nie kolejny o pedofilu który twierdzi że nim nie jest,to znowu jakieś odgrzewane kotlety o długu szpitala,czyżby pan burmistrz nie miał już pomysłów na swoją pracę?Może niech sobie gabinet wymaluje a redaktor zrobi sąde dla wyborców jaki kolor ma wybrać 13:53, 03.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiastczaninMiastczanin

25 0

Panie Zabrocki nam jedno pytanie a co pan zrobił dla Miastka i gminy przez te wszystkie lata, przez które piastował pan stanowisko w radzie i nie tylko. Mogę stwierdzić z ubolewaniem, że tylko jedno, po prostu nic, i jeszcze za to nic brał pan pieniądze .A można było dużo zrobić. Pamiętam jak dziś,jak prosiliśmy o interwencję w sprawie zawieszenia kolejnych anten na wieży - pan jako przedstawiciel i wybranek lokalnej społeczności powiedział, żebyśmy w tej sprawie wynajęli sobie adwokata. Katastrofa.Nie pozdrawiam 15:49, 03.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

waldiwaldi

8 0

Bombelek nic nie zrobił 10:38, 04.08.2022


HaloHalo

6 12

Gdzie jest grupa referendum? Juz knujecie kolejne intrygi bo zaraz trzeba będzie siano oddać:D do boju przybłęda i naciągaczka do tego Ferdek kiepski i mamy cala świtę :D 18:12, 03.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Halo2Halo2

7 2

zapytaj Zabrockiego :) taki cwaniak powinien wiedzieć co ma zrobić :) przecież on wszystko wie a *%#)!& udaje :)
22:47, 03.08.2022


JanJan

14 3

miasteccy radni hahahahahaha Czy tą grupę osób mozna nazwać radnymi?
Niedawno głosowali za reformą oswiaty ( projekt karaskiewiczowej) a na widok kiempy i grupy referendalnej z hingstową nagle radni zmieniają zdanie zdanie.
To co to bedzie z reformą oswiaty????????????
Gdy Danka mówiła że szpital ma długi i odwołała kiempę radni byli oburzeni.....
Gdy kiempa odwołała panią Łyżwińską to radni byli wyjatkowo cicho...
TO CO KOLEDZY PODZIEKUJEMY WAM DARMOZJADY. ROZTWONILISCIE NASZE PUBLICZNE PIENIADZE.
POWIEM KRÓTKO TAK JAK TA PANINA MANIFESTACJI W WARSZAWIE W Y P I E R D A L A C 05:25, 04.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KasiaKasia

2 0

Jan, dla Ciebie za mądry wpis ❤️ 11:50, 05.08.2022


KoloKolo

10 5

I znowu ta klempa narobila balaganu i dalej brudzi won babo wstretna do chorwacji 10:21, 04.08.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

lekarz potrzebnylekarz potrzebny

4 1

Jaro czy ty masz kompleks Kiempy? Hejtowanie osób których już nie ma zakrawa na poważne zaburzenia zdrowotne? Na zdrowotność najlepsza byłaby jakaś fucha od Szefa, 12:48, 04.08.2022


kolokolo

1 1

Rysiu,uważaj bo ci koło w wózeczku kapcia złapie 21:16, 06.08.2022


mariomario

5 6

Prezes Startu powinien podać się do dymisji. Zadziałał na szkodę Startu Miastko. Ucierpieliśmy wizerunkowo .
Panie Ponulak czekamy na oficjalną Dymisję .
Panie Burmistrzu. Miastko głosowało na Pana. Proszę zrobić z tym porządek.
Chcemy dymisji Ponulaka 10:38, 04.08.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BrossBross

6 1

Jak chcecie dymisji prezesa to napiszcie oficjalny wniosek, który podpiszecie imionami i nazwiskami, a nie uprawiacie anonimową gówniarzerię. Jak was traktować poważnie jak nawet nie pamiętacie, że początek polityki Zajsta to komitet Ponulaka. 12:36, 04.08.2022


WaldiWaldi

2 5

Za Kiempusem biegał zamiast walczyć o lepszą przyszłość drużyny. Obślizgłe węgorze w miasteckiej polityce są. Jesteście tacy sami jak lewica .PO PIS i cała Konfederacja. Haaaaa ttfffuuuuu. 15:27, 04.08.2022


REKLAMA

PiterPiter

5 2

Jarek a ty wiesz że lepiej na spacery chodzić z pannami nie menżatkami? 10:46, 04.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

my tylko spacerkujemmy tylko spacerkujem

2 1

Tak to się kończy jak ktoś mysli ze wie wszystko o innych a zapomina że inni też na niego patrzą bo może płot na oczyszczalni za niski? 13:28, 04.08.2022


Radni Miastko. Radni Miastko.

10 1

To jest rada hamulcowa rozwoju gminy Miastka wystarczy spojrzeć na sesję i widać ,nie lubią ludzi którzy chcieli zrobić coś dla gminy bo im się styl nie podobał tak naprawdę chcą żeby było tak jak było. 12:08, 04.08.2022

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

PakułaPakuła

5 0

Niestety i to najbardziej widać po Pakule. Wydawać by się mogło że młody to będzie chciał coś zrobić a on tak piał z zachwytu nad wygraną byłego 8 letniego radnego Zajsta jakby czuł ulgę że wszystko będzie po staremu. 12:29, 04.08.2022


TedTed

4 1

Karaśkiewicz przynajmniej blokowała marnowanie kasy. Bunt podnieśli ci, którzy nadal chcieli ciągnąć jak najwięcej. 11:48, 05.08.2022


Do TedDo Ted

3 2

Masz na myśli miasteckie położne? Jakoś Karaśkiewicz nie blokowała funkcjonowania oddziału położniczego w miasteckim szpitalu, który naraża miasto na milionowe straty. Gdzie ta odwaga, o której piszesz????/ Co tam, że runie cały szpital, ważne że położne miały swoje 5 minut.
Jakoś Bytów się nie zawalił pomimo odważnej decyzji likwidacji ginekologii. W Bytowie mają odwagę, a w Miastku Karaśkiewicz miała interesy. 12:31, 05.08.2022


TedTed

5 1

Jasne, takie miała interesy, że miała odwagę zwolnić Kiempę za złe zarządzanie szpitalem i zabrała się za nierentowne szkoły. Ale od razu podniosło się larum, bo niektórzy zostali odstawieni od żłoba. W Miastku nic się nie zmieni, bo też nikt naprawdę tych zmian nie chce. Beton i już. 07:32, 06.08.2022


X XXXX XXX

10 1

Panie Zabrocki kończ pan wstydu oszczędź poziom głupoty w wypowiedziach waszej niby koalicji osiągnął szczyt wygląda na to że referendum pokrzyżowało wasze plany co do szpitala , ktoś chciał się uwłaszczyć na majątku gminy ? 14:10, 04.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nauczycielkanauczycielka

5 0

Bardzo proszę nie zaczynać od komplementu dla pana Zabrockiego. Słowa "kończ waść wstydu oszczędź" były prośbą o zachowanie resztek honoru, które Kmicic tracił podczas przegrywanej walki z Wołodyjowskim. Z całym szacunkiem do radnego Zabrockiego, ale jego działania nie przystają do osoby mistrza Wołodyjowskiego. 14:21, 04.08.2022


PO > LOPO > LO

6 2

Czas na rządy specjalistów od likwidacji. Warto przypomnieć zaangażowanie radnego powiatowego Zabrockiego i Kwaśniewskiego w likwidację miasteckiego liceum. Potem obaj panowie z Platformy Obywatelskiej przegrali wybory. Społeczeństwo po 4 latach zapomniało i powtórkę z rozrywki zafundowało. Upiekło się tylko radnej Karaśkiewicz, która w nagrodę została burmistrzem. 14:12, 04.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nauczycielkanauczycielka

3 0

Tak było. Dzięki temu pani Jola przestała być nauczycielem fizyki i ku smutkowi innych znaleźli jej posadę w kuratorium. 15:02, 04.08.2022


GorolGorol

2 2

Propaganda i zaklamanie to tylko w lewackim tvn 12:14, 07.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TedTed

2 1

Gorol! Nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz. 16:14, 07.08.2022


Szeeechter innySzeeechter inny

1 0

Oj miastetczanie widać ,że u Was to wojenka za wojenką jak u Karguli i Pawlaków a mieszkańcy z zażenowaniem oceniają Wasze działania które na dobrą sprawę nie przynoszą nic dobrego a sam tytuł artykułu to żenada i skrajność bo co mają podawać same superlatywy których nie ma .
Oj mieścino mojej młodości upadasz przez te upartyjnione gałgaństwo
11:08, 09.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%