Zamknij

Coraz mniej handlu na ulicy Wybickiego

06:00, 18.10.2019 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Coraz więcej pustych lokali, coraz więcej szyldów z numerami telefonów i informacje o możliwości wynajmu, coraz mniej samochodów na parkingu. Tak w ostatnich miesiącach zaczyna wyglądać centrum Miastka, a dokładnie ulica Wybickiego i Królowej Jadwigi. Jedni biorą za przyczynę odwrócenie kierunku ruchu, co było inicjatywą burmistrz Danuty Karaśkiewicz, bo podobno kierowcom jadącym od strony centrum miasta nie chce się jechać aż na ulicę Szewską, aby skręcić w lewo na Wybickiego i dojechać do sklepu. Inni widzą przyczynę w likwidacji ulicznego targowiska, czym gmina chciała zmusić handlujących do przeniesienia się do hali targowej przy ulicy Stolarskiej. Najwidoczniej plan ten nie wypalił, bo w hali targowej handlujących nie przybyło, a zniknęli tylko ci stojący przy ulicy.

Są osoby, które łączą ze sobą wszystkie te aspekty, a radna Mirosława Szopa dokłada jeszcze szkodliwą podobno działalność płatnego parkingu przy ulicy Wybickiego. Tu widzi początek handlowego zamierania tej okolicy i apeluje o podjęcie działań w kierunku ożywienia tego terenu, aby było tak jak kiedyś, kiedy to na przykład w środku dnia ciężko było przejść chodnikiem, bo tylu pieszych tamtędy się poruszało.

– Moim zdaniem jest to spowodowane płatnym parkingiem, bo zaczęło się od momentu wprowadzenia płatnych miejsc do parkowania. Minęło już około 10 lat od tamtego momentu i już wtedy zaczął się stopniowy odpływ ludzi, bo ludzie unikają płatnego parkingu nie dlatego, że nie chcą zapłacić, ale dlatego, że stwarza to im dodatkowe trudności. Wiadomo, że trzeba iść do parkomatu, zapłacić, wziąć bilecik, iść z powrotem do samochodu i następnie dopiero w kierunku sklepu. Ludzie są teraz wygodni, wolą podjechać tam, gdzie wysiadają z samochodu i od razu załatwiają swoje sprawy, a nie muszą krążyć tam i z powrotem – wyjaśnia Mirosława Szopa, radna miejska z Miastka.

[ZT]4823[/ZT]

Sama wie co mówi, bo prowadziła punkt handlowy przy ulicy Stolarskiej, jednocześnie też w budynku dawnego młyna. Razem z mężem Aleksandrem musiała zamknąć w tym miejscu działalność, bo bardzo odczuli odpływ klientów. Odczuło to też wielu innych handlujących, o czym świadczy cały rząd pustych lokali w pawilonie handlowym bezpośrednio przy płatnym parkingu.

– Sprawę miało załatwić targowisko przy ulicy Stolarskiej, ale ciężko będzie tu teraz przywrócić ludzi. Od wprowadzenia płatnego parkingu zaczął się zastój i centrum zaczęło stopniowo umierać. Samo targowisko sprawy nie rozwiąże, o czym zresztą świadczy mała ilość handlujących w tym miejscu – zauważa Mirosława Szopa. – Kiedyś, gdy rano zostawiłam samochód obok płatnego parkingu, aut było bardzo dużo. Teraz, gdy jadę do pracy, stoi tylko kilka samochodów. To też o czymś świadczy. Nawet w ciągu dnia jest bardzo mało aut.

Radna Mirosława Szopa chce podjąć działania, aby ożywić to miejsce i spowodować powrót do dawnych czasów. Przewiduje złożenie wniosku o zniesienie strefy płatnego parkowania. 

Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Kazimierz Kozieł bierze pod uwagę takie rozwiązanie zastrzegając, że decyzja należy do Rady Miejskiej. Jego zdaniem minusem jest powrót do dawnych czasów, gdy ludzie parking w takim miejscu traktowali jako miejsce garażowe i samochody zostawiali tam nawet na kilka dni. Odpłatność powoduje rotację na takim parkingu.

– Zanim taka decyzja zapadnie, trzeba wszystko naprawdę ostrożnie przeanalizować – zastrzega Kazimierz Kozieł. – Uważam, że łączenie parkingów z zamieraniem handlu to bardzo odważna ocena. Ja sam na łączenie tych dwóch faktów nie pokusiłbym się. 

Jego zdaniem pewną furtką może być sprzedaż starych magazynów przy nowej hali targowej i dążenie do zagospodarowania parkingu w tamtym miejscu. Taki jest plan gminy, a ma być on zrealizowany zaraz po sprzedaży przeznaczonej do rozbiórki kamienicy przy ulicy Wybickiego 4. 

– Mam już chętnych na zakup jednej części przy hali targowej na cele usługowo-handlowe. W tym kierunku chcemy ten plan rozwijać, aby powstało tam centrum handlowe. Mają tam być prawdopodobnie artykuły przemysłowe – wyjaśnia naczelnik Kozieł.

Chodzi o teren i budynki położone na wprost hali targowej. Cały plac ma być przeznaczony na cele komunikacyjne, w tym na drogę, która ma być poprowadzona aż do ulicy Wybickiego. Jeśli budowa ta zostanie zrealizowana, to ulica Stolarska będzie drogą jednokierunkową z przejazdem obok hali targowej i dalej w prawo przed pierwszym blokiem na ulicy Wybickiego. Gdy do budowy tej drogi będzie miało dojść, mieszkańcy z budynków położonych na jej przebiegu będą przekwaterowani, bo obiekty te zostaną zlikwidowane. 

Odrębna kwestia to opisywana tydzień temu awaria w postaci przeciekania sufitu w hali targowej. Naczelnik Kozieł zapewnia, że to drobna usterka, która zostanie naprawiona w ramach gwarancji, a jednocześnie gmina wkrótce zawiesi baner zachęcający sprzedawców do zasiedlania hali targowej. Jego zdaniem, docelowo po sprzedaży kolejnych działek przy ulicy Stolarskiej, powstanie tam miejsce skupiające handlujących. 

Więcej informacji lokalnych w Gazecie Miasteckiej z 15.10. w tym m.in.

- Miastecka PORODÓWKA DO LIKWIDACJI! Prezes Kiempa ZŁOŻYŁA WNIOSEK!

- STARUSZKA Z BARAKU - dalsze losy pani Czesławy osadzonej w socjalnym pokoju przy ul. Koszalińskiej

- BIERNACKI ZOSTAŁ POSŁEM! ŁUCZYK ZA BURTĄ - analizy po wyborach

- TRAGICZNA ŚMIERĆ GIENKA - zabił go naćpany kierowca. Rzeczyca Wielka w szoku

- WPADKA MYŚLIWEGO! Hrycuta chciał WROBIĆ GLIWĘ? Co się wydarzyło na polu w Wołczy Małej?

- KATASTROFA! Hala sportowa ROZPADŁA SIĘ! Jest teraz pomysł aby… zlikwidować SP Świerzno!

- MOCZ NA DWORCU. Incydent z udziałem uczniów i pewnego bezdomnego

- PODWÓJNE POŻEGNANIE. Nie żyją Monika Szczepaniak i Jerzy Godlewski

- POLICJA U POSZUKIWACZA. Mariusz Pietruszyński ma kłopoty. Zabrali mu część skarbów!

- LEŚNO - GMINNA DROGA. Remont na całego z udziałem nadleśniczego.

- MACIASZEK ZABRAŁ DZIECI! Szkoła w Żydowie do likwidacji!

- CHODNIKOWE PROBLEMY w gminie Kępice. Jaromij w akcji.

- CZERWONA STRZAŁA. Piękny wóz OSP Kępice.

- CHIŃCZYCY ZBUDUJĄ NARCIARSKI RAJ? Jest inwestor zainteresowany Górą Warblewską!

- OSP GRABOWO MA DOŚĆ STAREGO GRATA! Zbierają na nowy. Reportaż z remizy.

- PIEKIELNE SKRZYŻOWANIE. W Koczale w lesie znowu się zderzyli!

- JEDEN KIERUNEK W ZIELINIE. Pomysł radnego Tarnowskiego.

- BYŁY RADNY ZYGFRYD FILIPIAK DOSTAŁ MANDAT OD SZPITALA! Lewicowemu politykowi pomaga prawicowy Wojciech Duda z PiS.

- HISTORIA NA 3 STRONACH - Radecki o tajnej akcji kolejowej, a Bacic - Saliszewska o podziemnych kryjówkach

- PIĘKNA UROCZYSTOŚĆ! Uczniowie białoborskiej siódemki ślubowali publicznie, na placu.

- NOWORODKI - dzieci urodzone w miasteckim szpitalu w obiektywie Marty Filipczak.

- Kazachstańska opowieść emerytki z Koczały.

- Podróżnicza opowieść Artura Malka z jego wojaży po świecie.

- SPORT, m.in. o meczach Startu Miastko i pozostałych drużyn oraz badminton i turniej w Poborowie.

- Ponadto wiele innych wydarzeń, interwencji oraz spraw kulturalnych i sportowych z gmin Miastko, Kępice, Polanów, Koczała, Biały Bór i Trzebielino, ogłoszenia drobne, krzyżówka i felietony.

Zapraszamy

[ALERT]1571347961374[/ALERT]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Dino-zaur.Dino-zaur.

0 0

Rozwiązanie jest proste i sprawdzone w innych miastach. Handel przyciąga ludzi. Wmiejscu dawnych magazynów pozwolić zbudować mały market np. Dino. Ludzie się pojawią a i ulica odżyje. 18:56, 18.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JolaJola

6 0

Szopa biznes kobieta hahaha. Niech pani ożywi swoje sklepy w tym młyn. Kobieta na wszystkim się zna hahaha . Chce uratować szpital i ozywić handel ,bo jest ekspertem od ochrony zdrowia, handlu i ruchu na drodze. Kobieto opanuj się i pomyśl zanim ruszysz jęzorem.
Miastko umiera bo tu nie ma pracy. Są za małe wynagrodzenia i nikt z młodych nie chce tu mieszkać i pracować za najnizsza płacę. Twój Olek jak płacił swoim pracownikom, kogo on zatrudniał, przypomnieć? Jakie ceny były w waszych sklepach? Dlaczego twoje dzieci wyjechały z Miastka, mogły prowadzić rodzinny interes-macie lokale w dobrej lokalizacji.
W Miastku mieszka około 6 tys ludzi . Reszta to fikcja. Tu są w większości emeryci i renciści i ich potrzeby są o wiele niższe. Jakie tam były sklepy- limpexy, z tytoniem i jakieś ciuszki. Ile tego trzeba,jak to jest na każdym rogu i ledwo one zipią.
Jest konkurencja na rynku i wiekszy wybór jest w okolicznych marketach i w sasiednich miastach . Pani też robi zakupy w marketach i w centrach handlowych ...
Sciągajcie prawdziwych inwestorów do Miastka co dają dobrze płatna prace. To i młodzinie będą uciekać
To kiedy ożywienie pani punktów handlowych i otwarcie młyna. Zmiana kierunku ruchu na ul.Wybickiego nie miała wpływu na handel, bo te sklepy i wasz młyn był juz dawno temu zamknięty.
Co to byli za handlowcy na rynku? Obraz jak z lat 90 ubiegłego wieku. Towar na chodniku, obraz nedzy i rozpaczy Za tym pani tęskni?
09:37, 19.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz