Zamknij
REKLAMA

SP 2 do likwidacji - nowy plan naczelnik Gierszewskiej

22:00, 05.12.2019
REKLAMA

Urzędnicy, radni, dyrektorzy szkół i związkowcy rozpoczęli dyskusję nad uzdrowieniem miasteckiego szkolnictwa. W ubiegłym tygodniu burmistrz Danuta Karaśkiewicz przedstawiła dwa rewolucyjne warianty strategii oświatowej. Teraz doszedł trzeci. Zakłada on przekształcenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Miastku w przedszkole.
Przypomnijmy. Pierwszy wariant uzdrowienia miasteckiej oświaty w przyszłym roku szkolnym zakłada połączenie SP 1 i SP 3 w jedną placówkę, a SP 2 zostałaby przekształcona w zespół przedszkolno - szkolny z klasami I -III. Drugi wariant zakłada utworzenie jednej szkoły miejskiej mieszczącej się w trzech budynkach. W obu wariantach szkoły podstawowe w Słosinku i Piaszczynie staną się szkołami filialnymi z klasami I-III i oddziałami „O”.
- W obu koncepcjach mowa jest o likwidacjach szkół. Mowa jest tam o filiach. Przepisy prawa stanowią jednoznacznie, czy szkoła może mieć tyle filii? Czy szkoła może znajdować się w trzech budynkach? Bardzo mi przykro, ale nie. Pewne elementy tych koncepcji są niewykonalne z tytułu prawa. Czy uważacie, że kurator oświaty zdecyduje się na wyrażenie zgody na likwidację pięciu szkół? - pytała szefowa ZNP Iwona Ryckiewicz podczas ostatniej komisji oświaty. - Z całym szacunkiem, ale chyba nie. Pamiętajmy, że nauczycielom trzeba wypłacić dziewięciomiesięczną odprawę. Należy zastanowić się czy takie drastyczne cięcie jest korzystne i wykonalne dla gminy.
W trakcie posiedzenia komisji naczelnik wydziału oświaty Halina Gierszewska przedstawiła trzeci wariant reformy oświaty w gminie. Na początku przypomniała jednak, że dostosowanie szkół gminnych do prowadzenia w nich oddziałów przedszkolnych i dostosowanie przedszkoli do wymogów pporz. i rozbudowa tych placówek to koszt aż 22 mln zł.
- Trzeci wariant zakłada, że SP 1 i SP 3 pozostają w strukturach klas I -VIII, natomiast SP 2 zostałaby przekształcona w przedszkole. Docelowo likwidacji uległoby Przedszkole nr 1. W Słosinku i Piaszczynie pozostałyby szkoły z oddziałami I-III - oświadczyła Gierszewska.

Więcej na temat planowanej reformy oraz krytyczna analiza z mankamentami wytykanymi przez nauczycieli w Gazecie Miasteckiej 10.12.

facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
Jeżeli przypadkowo znalazłeś się w tym video, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres:

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz