Paszporty szczepionkowe budzą wiele kontrowersji, ale już niedługo staną się faktem. Komisja Europejska jest coraz bliżej wprowadzenia dokumentu. Zaszczepieni mają mieć możliwość posługiwania się nim od 25 czerwca.
O wprowadzeniu takiego dokumentu mówi się od kilku miesięcy. Na forum Europy na wprowadzenie paszportu covidowego naciskają głównie państwa, które żyją z turystyki. To takim krajom jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja zależy by dokument jak najszybciej wszedł w życie.
Ma to dać możliwość posiadaczowi takiego paszportu swobodę podróżowania.
Prace Komisji Europejskiej nad tym dokumentem są zaawansowane. Co będzie się kryło pod nazwą "paszportu covidowego"?
Będzie to ujednolicony europejski system, który będzie gromadził wszelkie informacje o jego posiadaczu w kontekście COVID-19. Zawarte będą tam informacje o szczepieniu jak i przeprowadzonych testach.
- Celem jest dostarczenie dowodu, że dana osoba została zaszczepiona, wyników testów tych, którzy nie mogli jeszcze otrzymać szczepionki i informacji o przejściu COVID-19. Cyfrowa zielona przepustka powinna ułatwić życie Europejczykom. Celem jest stopniowe umożliwienie im bezpiecznego przemieszczania się po Unii Europejskiej lub za granicą - w celach zarobkowych lub turystycznych - wyjaśnia Komisja Europejska.
Unia Europejska chce by dokument obowiązywał nie później niż 25 czerwca.
Jak mógłby działać taki dokument?
Według Rzeczpospolitej mają go otrzymać osoby, które przyjmą dwie dawki szczepionki lub takie, które posiadają negatywny wynik testu na COVID-19. Polska, jak pisze "RZ" powołując się na wysokiej rangi urzędnika z Kancelarii Premiera jest gotowa na wprowadzenie takiego dokumentu.
- Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej – możemy przeczytać w Rzeczpospolitej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu miastko24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Nielegalny tytoń. 51-latek z Miastka z zarzutami!
- Siema Seba śpisz ? - Nie - A masz blika na revo ? Hehe
Olek Grzesiuk
00:29, 2026-03-21
Nielegalny tytoń. 51-latek z Miastka z zarzutami!
Mordeczki spuście troche ciśnienia z opon A jak chcecie sie dopompować to zapraszam na Wybickiego hehe
Olek Grzesiuk
00:26, 2026-03-21
Tragedia w Miłocicach: 10 lat więzienia za śmierć
Zęby miała wybite przez niego odsiedział wyrok za nią i dzieci za znęcanie była kasta niebieska,cała rodzinka lubi sobie uderzyć kobietę,i wychylać domanica i ich nazwisko z tego słynie! Przestańcie tu *%#)!& śmieci bo oczu sama sobie też nie podbiła,wszedł do domu po co ich budził na *%#)!& krzyczał że ja zabije miala pełne prawo się bronić i czuć zagrożenie bo wiedziała jak boli uderzenie,braciszek pilnz nim ale żeby go zabrać i przenocować po co!!!! Jeden rozbija się samochodem w stanie alkoholu drugi wącha kwiatki,ona wiedział co to ból strach i dzieci też więc wypociny sobie w buty schowajcie...matkę ojciec bił chlal to co miali synowie wynieść tylko szmacenie...
Śmiać się czy plakac
00:16, 2026-03-21
Nielegalny tytoń. 51-latek z Miastka z zarzutami!
Kara śmierci.
Żurek
23:04, 2026-03-20