Zamknij
REKLAMA

Motoryzacyjna rewolucja! W Miastku naładujesz samochód elektryczny!

23:57, 18.07.2021 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz podpisała w imieniu gminy umowę z Energa Oświetlenie Sp. z o.o. na montaż pierwszej w Miastku stacji ładowania samochodów elektrycznych. Stacja zostanie zamontowana przy słupie oświetleniowym na ulicy Konopnickiej. 

Jak udało nam się w miasteckim ratuszu ustalić, stacja będzie miała charakter komercyjny i będzie miała moc ok. 22 kW. Zgodnie ze stawkami podanymi na stronie Energi - kilowatogodzina kosztować będzie 1,43 zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca tego roku.

Stawka za postój ma wynieść 40 groszy za minutę, w tym że opłata za postój jest naliczona dopiero po 5 godzinach od rozpoczęcia ładowania. Pełne ładowanie samochodu elektrycznego na stacji tego typu może trwać od kilku do kilkunastu godzin.

- W celu naładowania samochodu konieczne będzie pobranie aplikacji Orlen Charge, do której podepniemy naszą kartę płatniczą. Podczas sesji ładowania klient będzie mógł sprawdzić aktualny status w aplikacji oraz informacje dotyczące pobranej energii elektrycznej, aktualnej mocy ładowania oraz czasu trwania sesji - dowiadujemy się ze strony Energi. 

Stacje ładowania montowane na oświetleniu ulicznym są rozwiązaniem znanym na świecie, ale wymagały dostosowania do krajowych warunków. Podczas gdy w wielu innych krajach pojedyncze lampy często posiadają własne sterowanie, w Polsce kilka lub kilkanaście podłączonych jest pod jeden układ sterowniczy.

Fani motoryzacji zwracają uwagę na fakt, że stacje ładujące pojazdy elektryczne coraz częściej można znaleźć w mniejszych miejscowościach - dotychczas stawiane były głównie przy autostradach i w największych metropoliach. To dobry prognostyk dla rozwoju elektromobilności. Projekt stacji ładowania na słupie oświetleniowym otrzymał nagrodą Innowatory Wprost 2020. 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

PiotrPiotr

8 0

Instalowanie ładowarki o mocy 22kW to pomyłka. Na dzień dzisiejszy minimum to 50kW a standard to 100kW. Z takich ładowarek korzystać będą przejezdna a oni raczej nie mają tyle czasu żeby czekać 5 godzin aż się samochód naładuje. Sądzę że wykorzystanie będzie znikome bliskie 0 13:41, 19.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LoloLolo

5 0

Ohooo 22kw.
To juz lepiej w domu sie podladowac.

To tylko tak, aby na mapie sie chyba pokazac, bo moc kompletnie bezsensowna. 19:23, 19.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kaziukaziu

4 0

W Bloku mam 22kw , też mi moc. 10:54, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

D.D.

1 0

To do ładowania hulajnóg i deskorolek elenktycznych. Zresztą powszechnie wiadomo, że pojazdy elektyczne to ściema - nie mają sensownego zasięgu, ładowania może trwać pół dnia, są za drogie w porównaniu do tego co oferują. A to że z punktu widzenia ekologii to (szczególnie w naszym kraju - gdzie prąd produkuje się głównie ze spalania paliw kopalnych) kompletna bzdura. 07:17, 26.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%