Zamknij

EKSHUMACJA szczątków niemieckich żołnierzy w Okuninie [ZDJĘCIA]

Mateusz WęsierskiMateusz Węsierski 00:06, 04.12.2022 . Aktualizacja: 00:10, 04.12.2022
Skomentuj FOT. THRM FOT. THRM

Miasteccy historycy brali udział w operacji ekshumacji zwłok niemieckich żołnierzy pochowanych w Okuninie (gm. Miastko). Historia ta jest fascynująca, nie tylko dla historyków zrzeszonych w Towarzystwie Historycznym Regionu Miasteckiego. 

- Ta historia rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku, kiedy to poprzez ówczesnego dyrektora ZMK w Miastku, skontaktował się z nami mieszkaniec wsi Okunino z pytaniem czy członkowie naszego Towarzystwa pomogliby społeczności wiejskiej w zrobieniu lapidarium, na byłym ewangelickim cmentarzu ku czci byłych mieszkańców Okunina - relacjonują przedstawiciele THRM.

Historycy obiecali pomoc w opracowaniu niezbędnych informacji potrzebnych do zbudowania lapidarium.

- W tym miejscu należy dodać, że cmentarz w Okuninie został w latach 80., za zgodą i na polecenie ówczesnych władz, splantowany. Wszystkie nagrobki zostały wyrwane, usunięte i wywiezione, prawdopodobnie na śmieciowisko do Gatki, natomiast elementy metalowe trafiły prawdopodobnie na złom. Praktyka taka była szeroko rozpowszechniona w latach 60-80. XX w. i miała charakter zorganizowanej przez ówczesne władze partyjne akcji zacierania na ziemiach odzyskanych śladów bytności niemieckiej. Jak to mówią, historia historią, a te ziemie były od wieków piastowskie i kropka. W ten właśnie sposób splantowano tysiące ewangelickich i nie tylko nekropolii na ziemiach przyłączonych po roku 1945 r do Polski - opowiadają.

W październiku 2021 r. rozpoczęli prace mające na celu oczyszczenie działki po byłym cmentarzu ewangelickim ze złomu metalowego. W wyniku prac odzyskali i przekazali społeczności Okunina kilka całych, żeliwnych krzyży nagrobnych i inne metalowe elementy z nagrobków.

- W trakcie poszukiwań nasz kolega przypadkowo pod alejką cmentarną wykopał czaszkę w niemieckim hełmie. Kiedy okazało się, że pod spodem jest jeszcze jeden szkielet żołnierza przerwaliśmy prace, zakopaliśmy wydobyte szczątki oraz oznaczyliśmy miejsce. Po przeczesaniu wykrywaczem metalu okazało się, że pod alejką spoczywa prawdopodobnie jeszcze kilka osób - opowiadają historycy. - Pytanie jakie sobie zadawaliśmy, czy to pochówek poległych? Dlaczego nie w rzędzie grobów, a pod alejką? Czy ci żołnierze zostali rozstrzelani przez Rosjan i dlatego leżą pod aleją cmentarną, a nie w grobach?

Skontaktowali się ze stowarzyszeniem Latebra z Gdańska i poprosili o pomoc w organizacji ekshumacji szczątków tych żołnierzy. Operacja ta została przeprowadzona. 

Ogółem ekshumowano 9 żołnierzy - saperów/pionierów z SS oraz 1 żołnierza SS artylerzystę, który był prawdopodobnie ich dowódcą. Dwóch z nich było pochowanych bezpośrednio w ziemi, pozostali w improwizowanych trumnach. Prawdopodobnie wszyscy byli z 2 i 3  batalionu szkolnego pionierów SS, wskazują na to oznaczenia z 3 nieśmiertelników. 

WIĘCEJ na ten temat w Gazecie Miasteckiej od środy 7.12.

[FOTORELACJA_LISTA]209[/FOTORELACJA_LISTA]

[ZT]8176[/ZT]

AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej

Możesz też kupić e-wydanie. KLIKNIJ przycisk SUBSKRYBUJ na stronie głównej FB i otrzymuj e-mailem Gazetę Miastecką w wersji PDF!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%