Zamknij
REKLAMA

XXI Dyktando Kaszubskie w Miastku

14.57, 08.11.2022 D.W. Aktualizacja: 16.52, 08.11.2022
Skomentuj fot. Gmina Miastko
REKLAMA

Przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają wszystkich na XXI Dyktando Kaszubskie. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada od godz. 9.00 w Szkole Podstawowej nr. 3 im. Jana Pawła II w Miastku.

- Dyktando Kaszubskie na stałe wpisało się w kalendarz ważnych spotkań osób uczących się języka kaszubskiego. To wspaniała inicjatywa dająca możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w pisaniu po kaszubsku - komentują organizatorzy.

Dyktando Kaszubskie dla wszystkich uczestników jest formą sprawdzenia swoich umiejętności pisania w języku kaszubskim, z drugiej zaś strony to sposób na popularyzację tego języka, który jest jedynym w Polsce językiem regionalnym.

Konkurs ten co roku cieszy się ogromną popularnością, przyciągając nawet do kilkuset uczestników. Mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Oddzielne kategorie przewidziano także dla dorosłych, profesjonalistów i nauczycieli języka kaszubskiego. W tym roku właśnie w Miastku wybrany będzie Arcymistrz Kaszubskiej Pisowni. Ta prestiżowa kategoria odbywa się co 5 lat, a startują w niej mistrzowie z poprzednich edycji.

- Teksty tegorocznego dyktanda dla kategorii I, II oraz III będą dotyczyć popularnej postaci we współczesnej literaturze kaszubskiej - „Bycia" z Bytowa. Uczestnicy pozostałych kategorii zmierzą się z tekstami Piotra Dziekanowskiego. Należy zaznaczyć, że konkurs to nie tylko samo pisanie dyktanda, ale także szereg atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję przez organizatorów - dodają organizatorzy.

Poprzednie edycje Dyktanda Kaszubskiego odbyły się kolejno: w Gdańsku, Wejherowie, Kartuzach, Pucku, Żukowie, Sopocie, Kościerzynie, Sierakowicach, Bytowie, ponownie w Gdańsku, w Strzepczu, Szymbarku, Luzinie, Gdyni, Kosakowie, Bojanie, Kolbudach, Słupsku, Redzie i Szczecinie. Zapisy na dyktando wciąż trwają. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 listopada (czwartek). Wszelkie informacje i formularze znajdują się TUTAJ.

- Zapraszamy wszystkich amatorów i miłośników kaszubszczyzny. Do zobaczenia w Miastku! - zachęca Helena Binczyk z ZKP w Miastku.

Kaszubskie Dyktando wspiera Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Pomorskiego, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Towarzystwo Historyczne Regionu Miasteckiego oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Drużyna Grodu Rummela".

Konkurs odbywa się przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Gminy Miastko. Patronat Naukowy nad wydarzeniem objął Instytut Kaszubski i Rada Języka Kaszubskiego.

[CGK]134[/CGK]

 

(D.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

ModaModa

4 0

Olalala.... Czas zmienić marynarkę🙂 17:39, 08.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lollol

2 0

jakie u nas Kaszuby? 07:57, 10.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%