Zamknij

W Miastku powstała szkoła pamięci

00:36, 02.09.2019 M.W. Aktualizacja: 00:37, 02.09.2019
Skomentuj

Warta uwagi inicjatywa rozpoczyna działalność w Miastku. To szkoła pamięci. Funkcjonuje w pracowni terapeutycznej „Lampka”, prowadzonej przez Agnieszkę Kisielewską na ulicy Koszalińskiej. Inicjatywa jest pomocna w szczególności w przełożeniu na współczesne czasy, gdzie nie tylko dzieci, ale i dorośli mają coraz większy problem z pamięcią z powodu nadmiaru docierających do nas informacji. Już po kilku miesiącach widać znaczną poprawę. Sama Agnieszka Kisielewska wie coś na ten temat, bo szkołę pamięci ukończył zarówno jej mąż - weterynarz Łukasz Kisielewski, jak i dzieci. Cała rodzina problemów z pamięcią nie ma. Pierwszy test był podczas I Komunii Świętej, gdy dziecko w szybkim tempie zapamiętało wszystkie modlitwy, ale to tylko próbka możliwości.

- Moja córka miała problemy z koncentracją i nauką. Mój mąż przypomniał sobie, że wiele lat temu, jeszcze przed studiami medycznymi, uczył się w takiej szkole pamięci. Ona bardzo mu pomogła podczas studiów - mówi Agnieszka Kisielewska. - Sama zresztą widziałam jak on się uczył. W jeden dzień potrafił pochłonąć w pamięci cały brulion. Myślałam sobie wtedy o nim, że to jakiś cyborg jest - uśmiecha się Kisielewska.

W takich okolicznościach wpadła na pomysł uruchomienia szkoły pamięci w Miastku, ale nie robi tego samodzielnie, tylko pod szyldem działającej od 25 lat renomowanej szkoły w Koszalinie. Przeszła wszystkie kursy, szkolenia i może korzystać z ich doświadczenia. Dzięki temu w minionym roku szkolnym miastecką szkołę pamięci ukończyło już 20 absolwentów. To nie tylko dzieci, ale teraz również osoby dorosłe chociaż, jeśli chodzi o najmłodszych, szkoła pamięci ma sens od drugiej lub trzeciej klasy szkoły podstawowej.

- Należy dać dzieciom przestrzeń do edukacji polisemsorycznej, w wielu różnych kierunkach, co również robimy pracując z dziećmi grupowo i indywidualnie pedagogiką Marii Montessori - podkreśla Kisielewska.

Nauka w szkole pamięci trwa 10 miesięcy, dwa razy w tygodniu przez półtorej godziny. Efekty widoczne już po kilku tygodniach. To znaczna poprawa pamięci, poprawa koncentracji i uwagi, postępujący rozwój wyobraźni, poprawa sprawności ortograficznej, przyswojenie technik szybkiego czytania, szybkie i skuteczne zapamiętywanie: słówek z języków obcych, definicji, dat, skomplikowanych wykładów, umiejętność odczytywania map, itp., itd. Ponadto umiejętność selektywnego zapominania, co sprzyja przyswajaniu wiadomości nowych, potrzebnych, poprawa formy i stylistyki wypowiedzi. Opanowanie tych sprawności prowadzi do wypracowania metody efektywnego uczenia się.

- Bardzo pobudza to wyobraźnię, koncentrację i dwie półkule do nauki. Powiększa się szybkość rachowania. Zapamiętywanie liczb i wyrazów obcych jest pięciokrotnie szybsze - wyjaśnia prowadząca szkołę pamięci.

To sposób na naukę bez wkuwania. Dzięki temu dziecko ma więcej czasu na inne zajęcia, niż tylko na odrabianie lekcji czy ćwiczenia pamięciowe.

- Uważam, że ze szkoły pamięci do dziś jeszcze wiele mi zostało, bo to przede wszystkim umiejętność zapamiętywania czy koncentracji. Jako ciekawostkę powiem, że jestem w stanie zapamiętać nawet trzy numery kont - mówi Łukasz Kisielewski.

Jego żona opowiada też o historii dziecka, które było w stanie zapamiętać 500 kartek w różnych kolorach, ułożonych w różnoraki sposób, bez żadnego schematu. Dziecko umiało powiedzieć, która kartka w jakim kolorze jest na której pozycji, zarówno od przodu, jak i od tyłu. Wszystkie skazał bezbłędnie.

- Był też taki przypadek w Polsce, że chłopiec po szkole pamięci zapamiętał 200 rzutów kostką. Jeśli na przykład zapytało się go ile oczek wypadło przy 174 w rzucie, to był w stanie nie tylko powiedzieć ile, ale i również wskazać ile powtórzeń takiej ilości oczek było we wszystkich dwustu rzutach. To już są bardzo duże umiejętności, wymagające długotrwałego kształcenia w szkole pamięci, ale pokazują jakie są ludzkie możliwości - zauważa Łukasz Kisielewski.

W szkole pamięci uczestniczyć mogą również osoby dorosłe, które w dzisiejszych czasach mogą tego bardzo potrzebować.

[POGODA]1567377313346[/POGODA]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

DzDz

0 0

Dzień dobry chciałam się zapytać jak z dzieckiem można jak dziecko ma z pamięci co zrobić żeby za pamiętało co uczy się z matematyki liczenia i tabliczka mnożenia bo nie może zapamiętać słabo pamięci ma proszę mi napisać jak ja uczyć 09:48, 23.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%