Zamknij

Politechnika Koszalińska zaprasza na inżynierię biomedyczną

23:24, 15.03.2021 M.W. Aktualizacja: 23:26, 15.03.2021
Skomentuj

Można studiować kierunki, które dobrze płatnej pracy nie zapewnią, takie jak zarządzanie i marketing, ale można być też bardziej ambitnym. Szczególnie, że dosłownie po sąsiedzku otworzył się nowy kierunek studiów - inżynieria biomedyczna. Co ciekawe, szef tego wydziału na Politechnice Koszalińskiej jest mieszkańcem naszej okolicy.

Prof. dr hab. Jerzy Ratajski mieszka nad brzegiem jeziora Bobięcińskiego, po stronie gminy Polanów. Dla tego wykładowcy nasz region jest bardzo bliski, więc tym bardziej chciałby mieć u siebie na uczelni studentów z naszego regionu. Profesor Ratajski serdecznie zachęca absolwentów szkół średnich do zgłaszania się na ten przyszłościowy kierunek studiów.

- Inżynieria biomedyczna to kierunek studiów łączący wiedzę zlokalizowaną na pograniczu nauk technicznych, medycznych i biologicznych. Kształcimy na dwóch specjalnościach: informatyka w medycynie oraz inżynieria biomateriałów - informuje prof. dr hab. Jerzy Ratajski.

Co ważne, Politechnika Koszalińska współpracuje ściśle ze znajdującą się w Koszalinie międzynarodową firmą Global Logic. Po ukończeniu studiów można uzyskać zatrudnienie w tym przedsiębiorstwie. Możliwe jest to też w drugiej firmie - Meden Inmed. To wytwarzanie najróżniejszego rodzaju implantów medycznych, takich jak na przykład sztuczne stawy czy nawet całe ręce i nogi.

- Współczesne technologie, a w tym informatyka w medycynie, są nieodzownym elementem współczesnej medycyny. Są przede wszystkim bardzo ważnym elementem właściwej diagnostyki, a bez właściwej diagnostyki nie ma właściwej terapii - opowiada Ratajski. - Zaskakuje mnie dynamika rozwoju zastosowań nowoczesnych technologii. Fascynuje mnie śmiałość rozwiązań. Na przykład zaskoczyła mnie możliwość wykreowania sobowtóra, bliźniaka danej osoby, na wzór rozwiązań stosowanych w lotnictwie, a konkretnie w Boeingu. W tej firmie lotniczej tworzy się w sensie wirtualnym sobowtóra (bliźniaka) konkretnego samolotu, na którym są rejestrowane wszystkie parametry pracy silników, systemów nawigacyjnych itp. w trakcie każdego lotu. Analiza tych danych umożliwia przewidzenie ewentualnej awarii samolotu i przedsięwzięcie kroków, które zapobiegną katastrofie. Taki bliźniak człowieka, rejestrując wyniki badań krwi, moczu, ciśnienia na bieżąco, pulsu itd., może sygnalizować rozwijanie się jakieś choroby, konieczność udania się do lekarza, a nawet - korzystając z algorytmów inteligentnych - zaproponować określoną terapię.

Inżynierowie biomedyczni mają szeroki zakres możliwości zatrudnienia, które może obejmować praktykę szpitalną, jako inżynier kliniczny, inżynier przemysłowy, projektujący urządzenia medyczne, inżynier ds. sprzedaży technicznej lub inżynier personelu medycznego laboratorium badawczego. Inżynierowie biomedyczni są obecni w zespołach o różnych specjalizacjach, które obejmują różne choroby, takie jak rak, układ sercowo-naczyniowy, lub technologie, takie jak biomateriały albo obrazowanie medyczne.

Po ukończeniu tego kierunku można znaleźć zatrudnienie w firmie Meden Inmed, której szefem jest dr Wiesław Zinka. To wieloletni wykładowca na kierunku inżynieria medyczna.

- Za moich młodych lat mówiono, że jest biała i tzw. czarna służba zdrowia. To ostatnie, to były służby techniczne. Dziś inżynieria biomedyczna, to bardzo zaawansowana mechanika, z bardzo dużą ilością elektroniki - mówi dr Wiesław Zinka.

Zaznacza on, że technika medyczna rozwija się nawet szybciej od samej medycyny. Sam kierunek inżynieria biomedyczna jest bardzo wymagający, ale zapewnia też bardzo dobrze płatną pracę. To też praca bardzo ciekawa, bo połączona z pracą naukową. Aktualnie w firmie Meden Inmed większość działu konstrukcyjnego, to byli studenci Politechniki Koszalińskiej, studiujący na tym kierunku. W firmie Meden Inmed powstaje około 100 różnych produktów, związanych z inżynierią genetyczną, eksportowanych na cały świat. 

- Dzisiaj lekarz bez technologii może być doskonały, ale niewiele może zrobić - komentuje dr Wiesław Zinka. 

Inżynierię biomedyczną na Politechnice Koszalińskiej ukończyła między innymi Justyna Schulz.

- Następnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończyła ona fizykę medyczną i jest teraz na etapie rozpoczęcia pracy jako fizyk medyczny. Inżynieria biomedyczna dała mi bardzo dużo wiedzy z zakresu biologii i inżynierii oraz mechaniki - wyjaśnia Justyna Schulz.

Ty też możesz do niej dołączyć. Prof. dr hab. Jerzy Ratajski zaprasza do swojej Katedry Inżynierii Biomedycznej w Politechnice Koszalińskiej. Po tych studiach będziesz mógł brać udział na przykład w produkcji zastawek serca czy protez i endoprotez. Jest to też nauka związana z internetem rzeczy.

- Według naszej wiedzy rynek inżynierii biomedycznej w tym roku osiągnie wartość 240 mld USD. Co roku kwota ta zwiększa się o ponad 10 proc. Trudno w takiej sytuacji nie zachęcać studentów do studiowania na tym kierunku - komentuje Ratajski.

Według Światowej Organizacji Zdrowia inżynieria biomedyczna obok inżynierii genetycznej ma w tej chwili największy wpływ na postęp współczesnej medycyny. Główne jej zagadnienia to informatyka medyczna, bioinformatyka, obrazowanie medyczne, przetwarzanie obrazów, telemedycyna, procesowanie sygnałów fizjologicznych, biomateriały, biomechanika, modelowanie 3D, optyka biomedyczna oraz wiele innych dziedzin. Ważne umiejętności do opanowania w czasie studiów, to między innymi umiejętności analityczne oceny badań i kreatywność, a także umiejętności komunikacyjne, potrzebne w rozmowach z pacjentami oraz partnerami, dostawcami sprzętu i inwestorami. Potrzebne są też umiejętności matematyczne. 

- Po ukończeniu tego kierunku bardzo atrakcyjne są perspektywy pracy. Po latach zaniedbań, pandemia ujawniła niedomogi polskiej ochrony zdrowia. Problem ten został dostrzeżony przez wszystkich uczestników sceny politycznej w naszym kraju. Jestem przekonany, że poziom dofinansowania branży wzrośnie, co będzie mieć wpływ na inżynierię biomedyczną - mówi dr Krzysztof Przybył, ordynator Oddziału Ortopedii koszalińskiego Szpitala. 

Inżynieria biomedyczna to jednak przede wszystkim opracowywanie nowych rozwiązań. Możesz zostać autorem lub współautorem ważnego dla ludzkości wynalazku, który może przedłużyć komuś życie lub je ułatwić. 

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

jojo

1 0

Bimbołki niczego sobie ? 14:41, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%