Zamknij
REKLAMA

Upał sprzyja pożarom! Płoną lasy w regionie!

13:00, 21.06.2021 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Susza i wysokie temperatury sprzyjają pożarom! Tylko w miniony weekend lokalne oddziały Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej wyjeżdżały do pożarów lasów, łąk i ściółek leśnych kilkukrotnie. Który z pożarów spowodował najwięcej zniszczeń? Czy da się im zapobiec?

W sobotę druhowie z OSP Biały Bór w sile dwóch zastępów zostali zadysponowani do zadymienia między miejscowościami Trzebiele a Węglewo. Po przybyciu na miejsce ochotnicy zastali pożar poszycia leśnego o powierzchni około 400m2.

- Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko, powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi. Ponadto pożary w lasach powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego - tłumaczą przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej.

Dzień później doszło do dużego pożaru lasu w miejscowości Zielin. Spłonęło ponad 30 arów. W akcji brały udział m.in. jednostki OSP KSRG Dretyń, OSP Trzebielino, OSP Kołczygłowy, a także Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznicze PSP z Miastka i Słupska. Do gaszenia pożaru wykorzystano również śmigłowiec gaśniczy i dromader. Tego samego dnia w miejscowości Nowa Brda doszło do pożaru ściółki leśnej. W tej akcji uczestniczyły jednostki OSP Przechlewo, OSP Koczała oraz Jednostka Patrolowo-Gaśnicza Nadleśnictwa Niedźwiady. Strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach!

- Największe zagrożenia pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu. Wystarczy iskra, żeby spowodować pożar - informują przedstawiciele PSP.

Jak obecnie wygląda zagrożenie pożarowe w Polskich lasach? Możecie sprawdzić to TUTAJ. Mapa zagrożenia pożarowego lasu ustalanego zgodnie z metodą IBL przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w 60 strefach prognostycznych, opracowywana w sezonie letnim codziennie przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL. 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%