Zamknij

Kogo obejmuje podatek od środków transportu? Jak go rozliczyć online?

. + 23:25, 28.09.2024 Aktualizacja: 23:26, 28.09.2024
Skomentuj

Rozliczenie podatku od środków transportu to ważny obowiązek posiadaczy pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Wymaga wypełnienia deklaracji, która służy do samodzielnego obliczenia należności. Sprawdź, jak w prosty sposób rozliczyć podatek online.

Czym jest podatek od środków transportu i kto go płaci?

Podatek od środków transportu to jedna z daniny lokalnych – zasilających budżety miast i gmin. Obejmuje właścicieli pojazdów będących osobami fizycznymi lub prawnymi, jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej mające zarejestrowany środek transportu, a także posiadaczy aut zarejestrowanych w Polsce, powierzonych polskiemu podmiotowi przez zagraniczną osobę fizyczną.

Oczywiście podatek od środków transportu nie obejmuje wszystkich samochodów. Obowiązek jego rozliczenia spoczywa na posiadaczach pojazdów takich jak:

  •       Autobusy
  •       Samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 tony
  •       Ciągniki siodłowe i balastowe przeznaczone do używania z przyczepą i naczepą
  •       Przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym mają masę wyższą niż 7 ton

Podatek oblicza się każdego roku. Służy do tego deklaracja na podatek od środków transportowych DT-1 wraz z obowiązkowym załącznikiem DT-1/A.

Jak wypełnić deklarację DT-1?

Podatnik chcący wywiązać się ze swojego obowiązku z zakresie przygotowania i dostarczenia do urzędu gminy deklaracji DT-1, ma dwie możliwości do wyboru:

  •       Wypełnienie pól tradycyjnego formularza – w formie papierowej lub elektronicznej.
  •       Skorzystanie z kreatora Przyjaznych Deklaracji, a następnie wydrukowanie dokumentów lub wysyłka online.

Druga z powyższych opcji jest częściej wybierana przez osoby, które nie mają dużego doświadczenia w pracy z urzędowymi drukami. Kreator online krok po kroku prowadzi użytkownika przez cały proces. Dane o pojazdach, potrzebne do wypełnienia załącznika DT-1/A, może zaciągnąć z pliku, np. z arkusza kalkulacyjnego. Udostępnia też system wskazówek i podpowiedzi, dzięki któremu łatwiej o prawidłowe wypełnienie dokumentów. Cały proces odbywa się online, za pośrednictwem przeglądarki internetowej, bez konieczności instalowania jakichkolwiek programów.

Terminy rozliczenia podatku od środków transportu

Deklarację DT-1 właściciele i posiadacze pojazdów składają do 15 lutego każdego roku. Jeśli obowiązek podatkowy powstał po tym terminie, na dopełnienie formalności mają 14 dni, licząc od dnia zaistnienia okoliczności powodujących ten obowiązek.

Podatek zasadniczo płaci się w dwóch ratach: do 15 lutego i do 15 września. A co wtedy, gdy zakup pojazdu nastąpi później? W takich okolicznościach obowiązują następujące terminy płatności rat:

Jeśli nabycie pojazdu nastąpiło po 1 lutego, a przed 1 września, podatek należy zapłacić w 2 ratach: pierwszą w ciągu 14 dni. Drugą do 15 września.

Jeśli nabycie pojazdu nastąpiło po 1 września, podatek należy uiścić jednorazowo w ciągu 14 dni.

Samodzielne wyliczenie podatku od środków transportu nie jest proste. Jednak z kreatorem okaże się znacznie łatwiejsze. Warto przy tym pamiętać, że oprócz danych samochodu, trzeba też znać stawki podatku obowiązujące w danej gminie. Samorządy określają te wartości indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. wieku pojazdu, liczbę miejsc siedzących czy wpływ na środowisko naturalne. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%