Zamknij

Wysokość profilu, czyli decydujący aspekt blachy trapezowej

art. sponsorowany + 12:24, 03.02.2025 Aktualizacja: 12:24, 03.02.2025

O blasze trapezowej można pisać przez cały czas. Mówimy o materiale trwałym, który zachwyca funkcjonalnością oraz wyglądem. Każdy z jej atutów oraz aspektów warty jest pisarskiej uwagi. Tym razem, pragniemy bliżej przyjrzeć się wysokościom profili opisywanego materiału.

Wysokość profilu blachy trapezowej ma decydujące znaczenie w kwestii finalnego wykorzystania tego materiału. To właśnie profil decyduje o tym, jakie będzie przeznaczenie blachy trapezowej. Jedne doskonale sprawdzą się na elewacji, zaś inne staną się pożądane dla osób, które planują stworzenie ekonomicznego pokrycia dachowego. Co jeszcze o blasze trapezowej mówi nam wysokość jej profilu? Przekonajmy się!

Co kryje się pod pojęciem wysokości profilu blachy trapezowej?

Wysokość profilu to inaczej wysokość wzniesienia trapezowego przetłoczenia blachy. Jej wartość zaczyna się od 6 mm, a kończy na 200 mm. W przypadku blachy trapezowej znaczenie mają również inne wymiary. Maksymalna długość opisywanego pokrycia wynosi 13 m, a ich szerokość waha się od 850 do 1220 mm.

Typologia wysokości profilów blach trapezowych

We wcześniejszym fragmencie tekstu wspominaliśmy o tym, że wysokość profilu blachy trapezowej decyduje o jej przeznaczeniu. W tej partii pragniemy rozwinąć tę myśl i dopasować profile do ich późniejszego wykorzystania na placu budowy. Poniżej przedstawiamy tę bardzo ważną dla dekarskiego świata typologię:

1. Profile najniższe

  • Tzw. blachy elewacyjne
  • Profile od 6 do 60 mm
  • Grubość od 0,5 do 1,5 mm
  • Dostępne w różnych powłokach
  • Gwarancja sięgająca 50 lat

2. Profile średnie

  • Profile od 14 do 60 mm
  • Wytwarzane z blachy ocynkowanej lub powlekanej
  • Tworzone w powłoce alucynkowej
  • Idealne na pokrycie dachowe
  • Przydatne przy budowie garażów oraz wiat

3. Profile najwyższe

  • Tzw. blachy trapezowe konstrukcyjne
  • Profile od 50 do 200 mm
  • Znajdują zastosowanie na dachach o ogromnych rozpiętościach
  • Stosowane jako samonośny materiał do tworzenia ścian
  • Powleczone specjalnymi powłokami
  • Wykonane z blachy ocynkowanej

Najczęściej spotykane podczas budowy centrów handlowych oraz wielkich magazynów przemysłowych

Co powinno mieć dla nas znaczenie podczas wyboru wysokości profilu?

Podczas wybierania blach trapezowych powinniśmy myśleć o przynajmniej kilku aspektach. Wcześniej wspominaliśmy o tym, że czynnikiem decydującym jest przeznaczenie materiału. Nie jest to jedyny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem. Bardzo ważna jest również ocena warunków atmosferycznych, w których realizowany jest nasz projekt. Czynniki takie jak wilgoć czy korozja, każe nam odpowiednio się przygotować i wybrać pokrycie, które dobrze zabezpieczone. Na szczęście w opisywanej kwestii chętnie pomogą nam specjaliści z firm producenckich takich jak Blachy Pruszyński, którzy o blachach trapezowych wiedzą wszystko.

Dlaczego wysokość profilu trapezu ma tak duże znaczenie?

Odpowiedzi należy szukać w wytrzymałości materiału. Większy profil oznacza większą sztywność blachy, co przekłada się na dłuższy żywot trapezu. Pod tym kątem profile najniższe nie mogą równać się z tymi najwyższymi. Nie oznacza to jednak, że najniższe profile nie mają swoich zalet. Do ich najmocniejszych stron należą bezproblemowy transport oraz szeroko rozumiana lekkość.

Dobór trapezu do rodzaju połaci

W kwestii doboru blachy trapezowej pod dach konkretnego typu, producenci przygotowali specjalny poradnik. Fundamentalna zasada polega na tym, że im mniejszy kąt nachylenia, tym wyższy profil. Osią drugiej reguły jest 90, ponieważ jeśli kąt nachylenia przekracza tę wartość, to zastosowanie każdego z profili będzie uzasadnione. Ostatnią z zasad jest „im większy dach, tym większa wartość profilu”.

Czy profil wpływa na finalny wygląd dachu?

Blacha trapezowa cieszy się opinią estetycznego pokrycia dachowego. Gdyby tak nie było, nie doszłoby do jej transferu do sektora budownictwa jednorodzinnego. Trapezy doskonale prezentują się na dachach prostych, nie odznaczających się przesadnym skomplikowaniem. Dzięki temu materiałowi skutecznie uzyskamy minimalistyczny efekt.

Kluczowy dla finalnego wizualnego odbioru połaci jest również jej kolor. Blacha trapezowa w ostatnich latach została zdominowana przez wszelkie odcienie szarości. Sporym zainteresowaniem cieszą się również nieco bardziej nieoczywiste barwy, na czele ze złotym dębem.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%