Zamknij

Umowy najmu – czy notariusz jest konieczny?

15:01, 25.01.2023 . Aktualizacja: 15:02, 25.01.2023
Skomentuj

Wynajem mieszkania wiąże się z pewnymi formalnościami. Z reguły wystarczy zachować formę pisemną dokumentów, zgodną z przepisami. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak wizyta w kancelarii. Wyjaśniamy, kiedy przy podpisywaniu umowy najmu powinien obecny być notariusz!

Czy przy podpisywaniu umowy najmu konieczny jest notariusz?

Klasyczna forma najmu polega na podpisaniu umowy cywilnoprawnej. Jeśli najem ma trwać dłużej niż rok, przepisy (art. 660 kc) wymagają formy pisemnej umowy. Przy tym nie jest wymagana obecność notariusza.

Kiedy lokatorzy planują korzystać z lokalu przez okres krótszy niż 12 miesięcy, umowa może zostać zawarta w dowolnej formie, także ustnej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli nie ustalono w formie pisemnej jaki okres obejmuje, poczytuje się ją jako zawartą na czas nieokreślony.

W tej sytuacji w razie kłopotów obie strony mają utrudnioną sprawę przy dociekaniu swoich racji. Szczególnie narażeni są właściciele, którzy mogą mieć problem z eksmisją lokatorów postępujących niezgodnie z umową, poprzez np. niepłacenie należnego czynszu. Cała procedura, włącznie z postępowaniem sądowym, może trwać nawet wiele miesięcy.

Dzięki nowelizacji ustawy wynajmujący mają jednak jeszcze inne opcje umów do wyboru.

Umowa najmu okazjonalnego a notariusz

W ostatnich latach coraz popularniejszy staje się najem okazjonalny. Posiada taką samą moc prawną, co tradycyjna umowa, ale zdecydowanie lepiej chroni interesy właściciela. W tym przypadku może on bowiem o wiele łatwiej i szybciej przeprowadzić eksmisję, jeśli lokatorzy nie wywiązują się z umowy.

Pewnym utrudnieniem jest to, że najemcy muszą przedstawić specjalne oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Dokument ten ma formę aktu notarialnego i zostaje sporządzony u notariusza. Należy w nim wskazać inny lokal, w którym można zamieszkać po ewentualnym opróżnieniu lokalu. Przez to potrzebne jest oświadczenie właściciela danej nieruchomości (lub osoby posiadającej odpowiedni tytuł prawny), oznaczające wyrażenie zgody na zamieszkanie najemcy.

Umowa najmu instytucjonalnego a notariusz

Ciekawym wariantem jest najem instytucjonalny, który może być prowadzony tylko przez przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wynajmu nieruchomości (osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej).

W tym przypadku właściciel również ma możliwość szybkiej i łatwej eksmisji, tak jak w przypadku najmu okazjonalnego. Dokumenty także powinny być podpisane w obecności notariusza, ponieważ należy przedstawić oświadczenie o dobrowolnej egzekucji. Nie trzeba jednak wskazywać w nim innego lokalu, co jest dużym ułatwieniem dla lokatorów – nie muszą zdobywać aktu notarialnego od właściciela innej nieruchomości.

Szukasz zakwaterowania? Sprawdź mieszkania na wynajem Toruń w ramach korzystnej umowy najmu instytucjonalnego.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%