W przypadku przesyłek międzynarodowych, wysyłanych poza granice Unii Europejskiej i przychodzących spoza niej, wymagana jest odprawa celna. Dotyczy to zatem listów i paczek przemieszczających się pomiędzy większością państw na świecie, a Polską. Czy jednak ma to odniesienie do wszystkich nadań? Sprawdź, jakie przesyłki międzynarodowe podlegają odprawie celnej.
Zacznijmy od tego, że przesyłki wysyłane pomiędzy krajami Unii Europejskiej nie podlegają odprawie celnej i są traktowane jak przesyłki krajowe. Inaczej jest w przypadku przesyłek pomiędzy państwami spoza Unii Europejskiej – np. nadawanych z Polski do Wielkiej Brytanii czy importowanych z Chin do Polski. Co ważne, odprawa celna obowiązuje zarówno firmy, jak i osoby prywatne, a przy tym nie ma znaczenia, czy wysyłane są rzeczy używane, czy nowe.
Wysyłka paczek z próbkami, towarami niehandlowymi i handlowymi – od lipca 2021 roku wszystkie przesyłki o wartości poniżej 150 EUR będą wymagały deklaracji celnej, na której należy podać poprawne dane celne. Każda przesyłka podlega zatem procedurze odprawy celnej.
Do przesyłek potrzebne będą zatem kompletne dane:
Koszt standardowej odprawy celnej wywozowej obliczany jest według kodów HS. Są to zazwyczaj sześciocyfrowe kody określające zawartość danej przesyłki według sekcji i kategorii produktów. Harmonized Commodity Description and Coding Systems, bo tak brzmi pełna nazwa skrótowca HS, to międzynarodowy system identyfikacyjny przesyłek, który obowiązuje w ponad 200 krajach. Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów pozala na ujednoliconą klasyfikację przesyłek, dzięki której ich przechodzenie przez odprawę celną staje się szybsze, a kontrola nad transportem łatwiejsza.
Wysyłka prezentów także podlega odprawie celnej po obu stronach, niezależnie od tego, czy jest to towar nowy, ręcznie robiony itp. To służby kraju docelowego decydują o tym, czy odbędzie się odprawa uproszczona, pozbawiona opłat celno-podatkowych, czy też zawartość przesyłki zostanie zakwalifikowana jak towar handlowy, a tym samym odbiorca będzie zobowiązany do zapłacenia należnych opłat, aby mógł odebrać przesyłkę.
Jeśli przesyłka zawiera zwrot towaru zakupionego poza UE, to do przesyłki należy dołączyć fakturę zakupu, a także dowód odprawy celnej. Dzięki temu możliwe będzie ubieganie się o zwrot opłat celno-podatkowych, które były uiszczone przy imporcie. W przypadku zwrotów odbiorca w kraju docelowym nie powinien zostać obciążony żadnymi opłatami.
Znajdź najtańszego kuriera na platformie wysyłkowej SendIt – tam też znajdziesz wiele praktycznych informacji, m.in. o przesyłkach międzynarodowych, które podlegają odprawie celnej!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz