Zamknij

Czym się charakteryzują regały paletowe wjezdne?

. + 20:01, 12.04.2023 Aktualizacja: 20:01, 12.04.2023
Skomentuj

Współczesna infrastruktura magazynowa jest niezwykle złożona i już od dawna wprowadzane są do niej rozwiązania z zakresu mechaniki, automatyki czy cyfryzacji. Ulepszanie obiektów i narzędzi wykorzystywanych w procesie składowania i zarządzania zasobami ma na celu zwiększenie wydajności pracy magazynu, zredukowanie liczby popełnianych w tym procesie błędów i zapewnienie większego bezpieczeństwa towarom. Przykładem rozwiązania niezwykle przydatnego we współczesnych przestrzeniach logistycznych są regały paletowe wjezdne. Co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.

Regały paletowe wjezdne — co to takiego?

Regały paletowe wjezdne (znane również jako regały drive-in) to rodzaj regałów o nietypowej konstrukcji. Wyposażone są one w wąskie korytarze, których budowa umożliwia przejazd wózkowi widłowemu wraz z aktualnie przenoszoną przez niego paletą. W ten sposób redukuje się liczbę korytarzy między regałami i pozwala na znaczące zaoszczędzenie miejsca w przestrzeni magazynu. Regały utrzymywane są przez pionowe wsporniki, a towary składowane są na nich na specjalnych szynach nośnych.

Rozwiązanie to jest chętnie stosowane w wielu nowoczesnych przestrzeniach logistycznych, na przykład magazynach czy centrach dystrybucyjnych. Wyposażanie hal składowania w infrastrukturę pozwalającą na swobodne operowanie wózkiem widłowym to sposób na uczynienie ich jeszcze bardziej funkcjonalnymi. Ma to znaczenie przede wszystkim w tych przestrzeniach magazynowych, w których przeznaczonych do składowania zasobów na paletach jest wiele, a dostępna powierzchnia jest dość ograniczona.

Parki logistyczne, magazyny built-to-suit i inne obiekty wyposażone w nowoczesne rozwiązania pozwalające na lepsze zarządzanie dostępnym miejscem buduje na przykład firma Panattoni. Z informacjami na temat tego dewelopera i jego aktualnych projektów zapoznasz się na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci

Zalety regałów paletowych wjezdnych — dlaczego stosuje się to rozwiązanie?

Regały paletowe wjezdne pozwalają z łatwością stworzyć korytarz operacyjny dla wózka widłowego. Rozwiązanie to korzystnie wpływa na elastyczność przestrzeni magazynowej, pozwalając łatwo dopasowywać ją do zmieniających się potrzeb działalności. Ze względu na sposób konfiguracji tego rodzaju konstrukcji, regały drive-in pozwalają wygodnie pobrać palety z jednej strony regału. Cecha ta czyni je szczególnie wartymi zastosowania w przypadku rotacji metodą LIFO (ang. Last In First Out, co tłumaczymy jako „ostatnie weszło, pierwsze wyszło”). Zapasy nadające się do składowania tą metodą to głównie produkty o długim terminie ważności, przechowywane w dużej ilości, niewielkiej liczbie rodzajów i na paletach.

Jako jedną z niekwestionowanych zalet regałów paletowych wjezdnych wymienia się możliwość optymalizacji przestrzeni magazynu tak, bo po zlikwidowaniu zbędnych ścieżek komunikacyjnych oszczędzić aż 85% wolnego miejsca. Tak zaprojektowany magazyn może z powodzeniem być dostosowywany do przyjęcia większej ilości towaru, finalnie zmniejszając koszt składowania i poprawiając wydajność tego procesu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%