Zamknij
REKLAMA

Czy można kupić ubezpieczenie OC z wsteczną datą?

00:00, 25.03.2021 | materiały partnera

W Polsce każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Za jego brak grożą poważne konsekwencje finansowe w postaci kar lub konieczności likwidacji szkody z własnej kieszeni. Dotyczy to również sytuacji, gdy nastąpiła przerwa w ciągłości OC spowodowana nieprzedłużeniem umowy z zakładem ubezpieczeń. Czy w takim przypadku można nabyć polisę z datą wsteczną? Sprawdziliśmy!

OC z datą wsteczną – czy to możliwe?

Przerwa w ubezpieczeniu skutkuje naliczeniem kary finansowej, której wysokość zależy od tego, przez ile dni pojazd nie był objęty ochroną. Gdy termin dotychczasowego OC minął, a Ty nie przedłużyłeś umowy, już jeden dzień zwłoki oznacza doliczenie dodatkowych kosztów. Zapominalscy kierowcy szukają wówczas sposobu, aby nabyć ubezpieczenie z datą wsteczną i uniknąć konsekwencji finansowych. Jest to jednak niemożliwe i nawet znajomy agent ubezpieczeniowy nie będzie w stanie ominąć procedur. Dzieje się tak, gdyż obecnie firmy ściśle współpracują z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, na bieżąco przekazując informacje o kierowcach, którzy nie dopilnowali obowiązku przedłużenia OC. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://rankomat.pl/samochod/czy-mozna-kupic-oc-z-wsteczna-data. Jeżeli więc minął termin ubezpieczenia, powinieneś jak najszybciej kupić nową polisę, gdyż to jedyna możliwość, aby uniknąć naliczania wyższych kar.

Automatyczne przedłużenie OC

Brak aktualnego OC nie zawsze oznacza, że kierowca celowo unika kupna polisy. Czasami wynika to z niedopatrzenia lub niedopilnowania terminu końca umowy, co skutkuje dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Na szczęście ustawodawca przewidział takie sytuacje i wprowadził procedury, które mają ograniczyć kary dla roztargnionych właścicieli pojazdów. Obecnie wszystkie ubezpieczenia są automatycznie przedłużane na kolejny rok, jeżeli kierowca nie zdecyduje się wykupić polisy w innym towarzystwie. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki, które dotyczą:

· OC wykupionego przez poprzedniego właściciela auta,

· krótkoterminowego ubezpieczenia komisowego,

· polisy z nieopłaconymi ratami.

W powyższych przypadkach ochrona nie zostanie przedłużona automatycznie i właściciel pojazdu musi pamiętać o pilnowaniu terminu ważności polisy. W przeciwnym razie naraża się nie tylko na kary finansowe, ale także poważne konsekwencje, jeżeli doszłoby do kolizji.

Co zrobić, gdy zbliża się koniec ubezpieczenia?

Automatyczne przedłużanie umowy jest sporym ułatwieniem, jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest korzystne. Może się bowiem okazać, że w innej firmie dostaniesz znacznie korzystniejszą ofertę, dlatego warto wcześniej sprawdzić dostępne na rynku opcje. Pomoże Ci w tym porównywarka ubezpieczeń - rankomat.pl, w której przeanalizujesz parametry poszczególnych wariantów ochrony. Na stronie znajdziesz także kalkulator, który na podstawie podanych przez Ciebie informacji, wyliczy wysokość składek. W ten sposób dowiesz się, w którym towarzystwie dostaniesz najtańsze OC i zapoznasz się z warunkami współpracy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%