Zamknij
REKLAMA

Jest potwierdzenie! Kredyty Frankowiczów są nielegalne

00.00, 01.06.2022 materiał partnera

Dziś już wiemy, że zarówno kredyty frankowe, jak i te złotówkowe okazały się być w podobnym stopniu toksyczne oraz negatywne w skutkach, dla kredytobiorców spłacających swoje zobowiązania. Mimo tego, że Złotówkowicze w ciężkiej sytuacji znaleźli się właściwie z dnia na dzień, to Frankowicze wcale nie są w lepszej sytuacji. Różnica jest jednak taka, że w przypadku tych drugich, proces pogłębiania finansowego problemu postępował znacznie wolniej. Złotówkowicze otrzymali rządowe wsparcie tuż po ostatnich podwyżkach, ale rodzi się zatem pytanie – czyim zmartwieniem będzie los Frankowiczów?

Kredyty Złotówkowiczów gorsze w skutkach

Inflacja znacząco wpłynęła na zasobność portfeli wszystkich Polaków, jednakże na językach najczęściej pojawiają się problemy finansowe kredytobiorców, którzy na swoje nieruchomości zaciągnęli kredyt w złotówkach. Decyzje rządu odnośnie pakietu wsparcia dla kredytobiorców mających problemy ze spłatą pokazują pewnego rodzaju dysproporcję względem tych, którzy kredyt zaciągnęli niegdyś we frankach i również spłacanie zobowiązania sprawia im niemałą trudność.

Frankowicze stanowią grupę kredytobiorców w liczbie 370 tys., natomiast portfel kredytów złotówkowych wynosi, bagatela, ponad 2 mln., co podsuwa pewnego rodzaju sugestię, iż rząd mógł skierować swój pakiet wsparcia właśnie do tej części kredytobiorców, która być może dołączy do elektoratu w następnych wyborach, a której jest znacznie więcej. Warto również zaznaczyć, iż po fali podwyżek złotówkowi kredytobiorcy uzyskali spłatę wyższą o ponad 80 proc., a Frankowicze w najgorszym, szczytowym momencie jedynie o 30 proc., zatem decyzja rządu w tej materii nie zdaje się być tak kontrowersyjna.

Frankowicze odczują podwyżkę oprocentowania przez Szwajcarię

O ile dotychczas ujemne oprocentowanie kredytów w walucie szwajcarskiej zdawało się być pozytywnym aspektem tychże umów kredytowych, o tyle inflacja w Szwajcarii na poziomie 2,5 proc., doprowadzi już we wrześniu do podniesienia stóp procentowych, co w bezpośrednim kontakcie przełoży się na wysokość rat kredytów Frankowiczów w Polsce. Według prognoz stopy procentowe mogą zostać podniesione nawet o 0, 75 proc., a zatrzymanie tego cyklu planowane będzie na marzec roku 2023.

Podwyżki, które uderzą w Frankowiczów nie będą tak ekstremalne, jak w przypadku kredytów złotowych, ale przy okazji ryzyka kursowego – nie napawa to nadzieją tych, którzy kredyty te muszą spłacać.

Masz kredyt we frankach – idź do sądu

Zapewne wiele osób liczyło na to, że rząd podczas ogłaszania pakietu wsparcia dla kredytobiorców złotówkowych poda również swoje stanowisko, co do sytuacji Frankowiczów, których sytuacja poza większą ilością pozwów w sądach nie uległa przecież polepszeniu. Frankowicze, którzy nie zdecydowali się na wystąpienie na drogę sądową nadal borykają się z problematyczną spłatą kredytu hipotecznego.

Rząd pytany o przewidziane kroki względem pomocy dla kredytobiorców frankowych, wyraża swoją chęć pomocy jedynie Złotówkowiczom, a Frankowiczów odsyła do sądu. Zdaniem Premiera kredyty frankowe są unieważniane na skalę krajową oraz europejską, w związku z tym, jeśli Frankowicze mają problem ze spłatą – mogą wybrać drogę sądową, która w efekcie doprowadzić może do zakończenia umowy kredytu. Złotówkowicze również mają taką możliwość, dr Sebastian Frejowski złożył w lutym b.r. pierwszy pozew w Polsce o unieważnienie WIBOR, który Złotówkowiczom może pomóc znacznie polepszyć ich sytuacje z kredytem.

W ocenie specjalistów Kancelarii Frejowski CHF, rząd sugerując drogę sądową wskazuje niejako, iż kredyty frankowe są nieważne, a Frankowicze mają duże szanse na wygrany spór ze swoimi bankami. Powyższe potwierdza ugruntowana linia orzecznicza sądów powszechnych, np. pozytywne wyroki Sądu Okręgowego w Słupsku, do którego duża część Frankowiczów z regionu Miasteckiego złożyła już swój pozew i pożegnała się z kredytem.

Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej opinii prawnej, jaka oferuje kancelaria frankowa Słupsk, która prowadzi sprawy w okolicy regionu Miasteckiego, ale i całej Polski. Z jedynymi takimi specjalistami w zakresie unieważnienia umów można się skontaktować na tej stronie.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%