Zamknij
REKLAMA

Dom z poddaszem czy mieszkanie?

00:00, 16.06.2022 | Materiał przy współpracy z MGProjekt

Dom to bardzo ważny wybór, dlatego dobrze jest się zastanowić nad tym, jaki rodzaj będzie najlepszy dla naszej rodziny. Warto też poznać zalety i wady różnych modeli domów, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wybierzemy idealnie dopasowane cztery kąty pod swoje potrzeby. Należy też pamiętać, że można wybrać dom z poddaszem użytkowym czy mieszkanie, w zależności od tego, jakie mamy potrzeby.

Jakie są zalety i wady domu z poddaszem użytkowym?

Przede wszystkim taki dom jednorodzinny jest wolnostojący, dzięki czemu nie musimy się martwić o to, czy będzie przeszkadzał sąsiad za ścianą, jak to może być w bloku. Dodatkowo też najczęściej w takim domu jest także podwórko, które można swobodnie wykorzystać. Dzięki temu, że jest to dom z poddaszem użytkowym, można zrobić tam pokoje do spania lub warsztat w zależności od tego, czym się zajmujemy. Dobrze jest też dodać, że takie dodatkowe miejsce świetnie przyda się szczególnie rodzinom, które myślą w przyszłości o większej liczbie dzieci. Niewątpliwą wadą takiego domu może być między innymi to, że jest duży obiekt do sprzątania, oraz bezpośrednio na poddaszu może być słyszalny deszcz, burze czy silne wiatry. Warto też zwrócić uwagę, że najczęściej w takich domach jest skośny dach, który może stworzyć to, iż pomieszczenia będą zróżnicowane pod względem wielkości oraz będą one w różnych kształtach. W tego rodzaju trzeba też pamiętać o tym, by ustawić odpowiednio okna i dobrać je pod względem rozmiaru.

Jakie są zalety i wady mieszkania?

Jeśli natomiast decydujemy się na mieszkanie, to dobrze jest poznać zalety, jak i wady takiego rozwiązania. Dlatego też niewątpliwą zaletą mieszkania jest jego wygoda i lokalizacja. Najczęściej wybiera się mieszkanie, które jest w centrum miasta, by można wszędzie się dostać bez żadnych problemów. Co ważne da się wybrać także odpowiednie rozmiary mieszkania tak, by było idealnie dostosowane do naszych potrzeb. Zaletą mieszkania jest również funkcjonalność, gdyż można go zaaranżować w dowolny sposób. Plusem mieszkań jest też balkon, z którego można korzystać praktycznie przez cały rok. Wybierając mieszkanie, należy jednak liczyć się także z tym, że może mieć ono wady. Niewątpliwie wadą wyboru mieszkania jest to, iż można trafić na różnych sąsiadów za ścianą, którzy potrafią bardzo uprzykrzyć życie, dlatego przed ostatecznym wyborem danego mieszkania, dobrze jest wcześniej zapoznać się z najbliższymi sąsiadami. Wadą może być również przeważnie mała łazienka, którą ciężko jest praktycznie urządzić. Mieszkanie jest również niezbyt praktyczne dla rodzin wielodzietnych czy też dla osób niepełnosprawnych lub starszych. Szczególnie dla osób starszych mieszkanie może być nie do końca funkcjonalne, zwłaszcza gdy nie ma w bloku windy.

Czy wybór domu lub mieszkania jest zależny od kwestii finansowych?

Przeważnie wybór wielkości mieszkania lub domu jest zależny od tego, jakie ma się finanse. Im mamy większe możliwości finansowe, to da się wybrać taki dom czy też mieszkanie, które będzie spełniało wszystkie nasze oczekiwania. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto także pomyśleć nad kredytem hipotecznym, który ułatwi w dużej mierze wybór danego mieszkania lub domu. Należy tylko taki kredyt, który będziemy w stanie spłacić.

Domy i mieszkania w centrum mogą być droższe

Ze względu na to, że są to domy oraz mieszkania położone w centrum, to mogą być one znacznie droższe niż te obiekty, które są oferowane na obrzeżach miast. Należy jednak rozważyć to, czy dojazd do centrum nie zabierze więcej czasu i pieniędzy niż samo kupno domu. Dobrze jest też wiedzieć, że gdy kupujemy dom z poddaszem w centrum, to również możemy mieć przepiękne widoki, jak i w mieszkaniu na wysokim piętrze. Wybierając mieszkanie lub projekt domu z poddaszem należy pamiętać, że jest to przeważnie decyzja na całe życie, dlatego też dobrze jest zdecydować się od razu na taki obiekt, w którym będzie mogła pomieścić się cała nasza rodzina. Dobrze jest też pamiętać, że można kupić zarówno dom oraz mieszkanie już w pełni umeblowane, jak i takie, które trzeba osobiście wykończyć. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety oraz wady, przez co trzeba je dostosować do swoich potrzeb. Zaleca się również przejrzenie kilku ofert sprzedażowych, gdyż można trafić na takie mieszkanie lub dom z poddaszem, który jest umiejscowiony w idealnym części miasta lub tuż przy jego granicy.

(Materiał przy współpracy z MGProjekt)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%