Zamknij
REKLAMA

Gdzie inwestować w kryptowaluty w bezpieczny sposób?

18.15, 14.10.2022 . Aktualizacja: 18.16, 14.10.2022
Skomentuj

Kryptowaluty budzą ekscytację wśród wielu inwestorów – spore wahania w cenie sprawiają, że można zyskać naprawdę dużo. Ze względu na krótki staż na rynku wiążą się jednak także z pewnym ryzykiem. Jak bezpiecznie inwestować w takie instrumenty?

Najważniejsze informacje o kryptowalutach

Od momentu pojawienia się pierwszej kryptowaluty, czyli znanego niemal każdemu Bitcoina, minęła już ponad dekada. Przez ten czas działo się naprawdę sporo: kursy niektórych wirtualnych monet rosły o tysiące procent, a niekiedy także spadały z porównywalnie dużym rozmachem. Najlepszym przykładem jest oczywiście Bitcoin: choć w ostatnich miesiącach prekursor tego rynku nie radzi sobie najlepiej, wystarczy zmienić skalę wykresu ceny, by zauważyć wręcz astronomiczny wzrost na przestrzeni ostatniej dekady.

To właśnie potencjał na bardzo szybkie wzrosty – i równie szybkie upadki – sprawia, że inwestorzy z całego świata od samego początku są tak zainteresowani kryptowalutami. Jednocześnie dla wielu osób jest to ciekawe rozwiązanie ze względu na samą charakterystykę wirtualnych monet: systemy płatności wykorzystujące kryptografię zapewniają prywatność, integralność, decentralizację i możliwość śledzenia wszystkich transakcji. Nie można przy tym pominąć także braku zależności od banków i innych instytucji – wymiana środków w ramach sieci krypto odbywa się na zasadzie bezpośredniego transferu pomiędzy dwoma użytkownikami. To z kolei przekłada się na konieczność założenia oddzielnego portfela kryptograficznego do przechowywania tego typu aktywów. Proces ten może być dość skomplikowany i wymaga pewnej wiedzy technicznej, co potrafi nieco zniechęcić niektóre osoby zainteresowane wirtualnymi monetami. Ponadto przez długi czas handel kryptowalutami był możliwy jedynie na dedykowanych giełdach – teraz jednak coraz więcej banków i maklerów oferuje alternatywne sposoby na inwestowanie w ten rynek.

Kryptowaluty i fundusze ETF: inwestowanie bez konieczności otwierania konta na specjalnej giełdzie

Aby zarabiać na zmianach kursów kryptowalut, nie trzeba bezpośrednio kupować poszczególnych monet. Zamiast tego można postawić na fundusze ETF i ETN, które w imieniu inwestorów obracają walutami zgodnie z sytuacją na rynku. W efekcie nie jest potrzebne otwieranie osobnego rachunku na potencjalnie niesprawdzonej giełdzie krypto. Handel jednostkami udziałów w funduszach odbywa się dokładnie na takich samych zasadach, jak w przypadku zwykłych akcji giełdowych. Warto także zaznaczyć, że przeważnie przy ETF-ach na kryptowaluty nie ma możliwości skorzystania z dźwigni finansowej, co ogranicza ewentualne straty w razie drastycznego spadku kursu.

Gdzie można inwestować w kryptowaluty poprzez fundusze ETF?

Jeśli chcesz zwiększyć swoją ekspozycję na rynku kryptowalut w bezpiecznych warunkach, inwestuj w Saxo – to jeden z banków oferujących dostęp do ETF-ów i ETN-ów na najpopularniejsze monety cyfrowe. Przypominamy, że każda inwestycja jest związana z ryzykiem. W przypadku kryptowalut wahania cen mogą być szczególnie duże, przez co obrót tego typu instrumentami jest zalecany przede wszystkim dla osób mających pewne doświadczenie na innych rynkach.

Jak wybrać odpowiednią platformę inwestycyjną?

Aby zmaksymalizować potencjalny zysk, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość prowizji przy dokonywaniu transakcji. Nie bez znaczenia jest także dostęp do różnych rynków – dywersyfikacja to jedna z najważniejszych kwestii w przypadku inwestowania, przez co warto stawiać na platformy, które łączą możliwość handlu kryptowalutami z obrotem innymi aktywami. Kolejną ważną kwestią jest funkcjonalność wybranego rozwiązania: bezpośredni dostęp do kluczowych wskaźników, wykresów czy danych będzie bardzo pomocny przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%