Zamknij
REKLAMA

Oryginalna aranżacja ogrodu - na jakie ozdoby ogrodowe stawiamy w tym roku?

10:21, 14.10.2020 | materiały partnera

Choć w ogrodzie pierwsze skrzypce odgrywają oczywiście kwiaty, drzewa oraz krzewy, które wspólne tworzą spektakularne kompozycje, to wcale nie oznacza, to że przy aranżacji przydomowej zieleni powinniśmy skupić się wyłącznie na naturze. Godnym uwagi rozwiązaniem się bowiem również ozdoby ogrodowe…

Rzeźby, fontanny, figurki przedstawiające zwierzęta lub iście bajkowe stwory, pergole i altanki, to tylko niektóre z licznie dostępnych możliwości, które znakomicie sprawdzają się jako ozdoby do ogrodu. Wykonane z drewna, metalu, betonu, wiklinowej plecionki bądź też ceramiczne, zakupione w sklepie lub też zrobione własnoręcznie – ilość dostępnych propozycji sprawia, że dopasowanie ozdób do różnorodnych aranżacji ogrodowych nie sprawia najmniejszego problemu. W poniższym artykule przedstawimy najbardziej interesujące propozycje zarówno do nowoczesnych ogrodów, jak i tych, których wygląd inspirowany jest daleką Azja bądź urzekającą, pełną lawendy Prowansją.

Dla miłośników klasyki - ozdoby do ogrodu wykonane z drewna

Tego typu dekoracje znakomicie podkreślą aranżacje ogrodów urządzonych w stylu angielskim, rustykalnym oraz romantycznym, które łudząco przypominają kwietne, swobodne rosnące łąki. Naturalny materiał jakim jest drewno wprost znakomicie współgra nie tylko ze starannie skomponowanymi aranżacjami kwiatowo-roślinnymi, ale również z ogrodami, gdzie zamiast sztywnych ram królują krajobrazy wykonane przez samą matkę naturę.

Jeżeli chodzi o drewniane rzeźby ogrodowe, zazwyczaj wykonane są one z pojedynczego kawałka drewna bądź też całego pnia drzewa, a do najczęściej pojawiających się motywów możemy zaliczyć figurki przedstawiające zwierzęta, anioły oraz inne postacie. Jednak to jeszcze nie wszystko co mają do zaoferowania drewniane ozdoby – w wielu sklepach oferujących meble oraz dekoracje do ogrodu dostępne są bardziej okazałe dekoracje, które wykonane są z obrobionych i połączonych ze sobą kawałków drewna, korzeni oraz gałęzi – mowa tutaj m.in. o drewnianych studniach, wozach, szafeczkach z półkami zrobionymi z kawałków pnia, karmnikach, pomostach, wiatrakach, a także donicach.

Innym przykładem ozdób do ogrodu wykonanych z drewna, które oprócz funkcji dekoracyjnej pełnią także funkcję użytkową są pergole oraz kratownice czyli drewniane wsporniki zakończone skrzynkami, które umożliwiają pnącym roślinom (takim jak np. bluszcz pospolity czy też winobluszcz pięciolistkowy) optymalne warunki niezbędne do ich prawidłowego wzrostu. Co więcej wśród dostępnych w sklepach modeli dostępne są nie tylko klasyczne proste pergola, ale również m.in. takie z zadaszeniem, które skutecznie chroni przed intensywnymi promieniami słońca oraz opadami deszczu.

Interesującymi skrzynkami na kwiaty, które oprócz oczywistych walorów użytkowych mają również walory estetyczne są wszelakiego typu ozdobne drewniane taczki, wózki oraz wiaderka. Ambitne osoby mogą spróbować samodzielnie wykonać stylowo prezentujące się pojemniki na kwiaty ze starych drewnianych mebli (takich jak komody, kredensy, czy szafki), które trzeba oczyścić, przemalować na wybrany kolor, a następnie zaimpregnować i ustawić wraz z roślinami w wybranej części ogrodu - spektakularny efekt niemal gwarantowany. 

Drewniane lampiony w ciepłym odcieniu dodatkowo podkreślą otaczającą je zieleń

Grill, który jednocześnie stanowi ozdobę ogrodu? Spójrz tylko na powyższy model wykonany m.in. z drewna

Więcej inspirujących dodatków znajdziesz na stronie Ogrodowego Salonu

Idealne do nowoczesnych aranżacji - metalowe ozdoby do ogrodu

Zarówno Twój dom, jak i ogród urządzone w nowoczesnym stylu łączącym surową aranżację z efektownym minimalizmem? Z takim stylem doskonale prezentują się dekoracje ogrodowe o prostej formie wykonane z metalu takiego jak stal, aluminium, żelazo oraz blachy bądź drutu. Warto jednak podkreślić, że metal wcale nie jest zarezerwowany dla nowoczesnych ogrodów, równie dobrze sprawdzi się także w ogrodach inspirowanych stylem francuskim, jak i tych urządzonych z zamysłem romantycznej kompozycji jednakże w tym przypadku o wiele lepiej zaprezentują się ozdoby o bardziej finezyjnych kształtach.

Wśród ozdób wykonanych z metalu bardzo dużą popularnością cieszą się dekoracje reprezentujące metaloplastykę, a więc figury przedstawiające zwierzęta takie jak np. ptaki, żaby, ryby, a także kwiaty i drzewa. W ostatnich latach zainteresowaniem cieszą się również abstrakcyjne rzeźby przedstawiające geometryczne kształty, kinetyczne rzeźby posiadające ruchome elementy przesuwające się na skutek działania wiatru oraz te przedstawiające ludzkie postaci.

Do grona najbardziej popularnych metalowych ozdób ogrodowych bez wątpienia zaliczają się również elementy przeznaczone do prawidłowego podtrzymywania roślin pnących. Z uwagi na fakt, że materiał ten wyróżnia się wprost znakomitą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz korozję, a także niestraszne są mu wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne z chęcią wykorzystywany jest on właśnie na zewnątrz. Z metalu bardzo często wykonywane są również ozdobne fontanny bazujące na kształtach kul bądź mis zdobionych roślinnymi ornamentami oraz figurkami przedstawiającymi zwierzęta.

Wiklina nie tylko na meblach

Wśród najmodniejszych ozdób ogrodowych nie mogło oczywiście zabraknąć wikliny, która wprost stworzona jest z myślą o ogrodach stworzonych w stylu klasycznym, które charakteryzują się różnokolorową, bujną roślinnością. Jeśli posiadasz ogród urządzony właśnie w takim stylu i szukasz rozwiązania, za pomocą którego jeszcze bardziej go uatrakcyjnisz wybierz pojemniki na kwiaty w postaci wiaderek, koszy oraz skrzynek.

Ciekawą wiklinową ozdobą są także tzw. rosnące meble (żywa wiklina) czyli niewielkich rozmiarów budowle, rzeźby oraz inne przedmioty wykonane z szybko ukorzeniających się witek wierzby wiciowej, które wkopywane są w ziemię, a następnie zaplatane w wybrane kształty.

Kamienne ozdoby ogrodowe

W tym przypadku panuje nieco większa dowolność - w zależności od swojego indywidualnego gustu możesz bowiem zdecydować się na zakup kamiennych ogrodowych rzeźb, figur, fontann, ław, czy też poidełek dla ptaków bądź też samodzielnie ozdobić teren ogrodu za pomocą polnych kamieni w różnych kolorach, rozmiarach i kształtach. Ten drugi rodzaj kamiennych ozdób doskonale dopełni zwłaszcza aranżacje ogrodu w stylu rustykalnym oraz prowansalskim, w których kluczową rolę odgrywają swobodnie rosnące kwiaty, tajemnicze alejki oraz właśnie naturalne materiały.

Najlepszym dowodem na to, że ozdobienie ogrodu wcale nie wymaga dużego nakładu środków finansowych jest fakt, jak szybko i spektakularnie można odmienić za pomocą kamyków wygląd ogrodowych rabatek, alejek, a nawet brzegów oczek wodnych czy też dna ogrodowego strumyku.

Kwadratowy biokominek dopełni każdą nowoczesną aranżację ogrodu

Aluminiowy biały barek wraz z lampionami stworzy przytulną aranżację

Szukasz dodatków i ozdób do ogrodu? Zajrzyj do oferty Ogrodolandii 

Najmodniejsze ozdoby, akcesoria i wyposażenie do ogrodu

Jeśli poszukujesz sklepu online, który w swojej ofercie posiada wyłącznie asortyment wysokiej jakości pochodzący od znanych i sprawdzonych producentów oferujących meble, dekoracje oraz akcesoria przeznaczone do ogrodu, to z pewnością znajdziesz dla siebie odpowiednie propozycje w Ogrodolandii oraz Ogrodowym Salonie. 

Wśród licznie dostępnych propozycji znajdziesz tam zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne rozwiązania, które znakomicie wpisują się w obowiązujące obecnie trendy aranżacyjne - m.in. elementy małej i dużej architektury ogrodowej, dekoracje, lampy, huśtawki, donice ogrodowe, pergole, a także dedykowane najmłodszym place zabaw i zabawki. Dołącz do tysięcy zadowolonych Klientów i zapewnij swojej przydomowej zieleni oszałamiającą metamorfozę za pomocą odpowiednio dobranych dodatków. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%