Już w najbliższy weekend gmina Szemud stanie się sercem kaszubskiej tożsamości i kultury. W sobotę, 5 lipca, odbędzie się XXVI Światowy Zjazd Kaszubów – wyjątkowe święto, które co roku przyciąga Kaszubów z całego świata. Nie zabraknie przemarszu z flagami, wspólnego śpiewu, tradycyjnych strojów, lokalnych potraw i muzyki, która rozbrzmiewać będzie aż do późnych godzin wieczornych.
Oficjalne uroczystości rozpoczną się w sobotę o godzinie 10.30 mszą świętą, po której uczestnicy przemaszerują na stadion w Szemudzie – główną arenę wydarzenia. Tam, od godziny 13.00, odbędzie się uroczyste otwarcie, a następnie festyn pełen muzyki, tańców i atrakcji. W programie m.in. koncerty Weroniki Korthals, Małgorzaty Ostrowskiej, zespołu Fucus, Majtków Bosmana oraz występ Kaszubskiej Influencerki. Dla chętnych – Ogrody Literatury, kaszubskie stragany i pyszne lokalne jedzenie. Kulminacją wydarzenia będą wieczorne koncerty, pokaz fajerwerków i zabawa z DJ-em.
- W tym roku odbędzie się również próba bicia rekordu w grze na diabelskich skrzypcach. Rekordowe Kaszebscze Jezora zagra wspólnie około godziny 15.00 - informują organizatorzy.
Choć główna część Zjazdu zaplanowana jest na sobotę, atmosfera święta zagości w gminie już dzień wcześniej. W piątek, 4 lipca, o godz. 17.30 w Łebnie odbędzie się oficjalna wigilia Zjazdu – msza święta, odsłonięcie tablic pamiątkowych, przemarsz, biesiada z zespołami ludowymi, mecz samorządowców z drużyną WKS Barka Łebno, a wieczorem plenerowy seans filmu „Kamerdyner”.
Organizatorzy zadbali również o wygodny dojazd. Dla podróżnych z Kartuz i okolic przygotowano specjalny pociąg Transcassubia, który dowiezie uczestników do Luzina, a stamtąd do Szemuda pojadą autobusy. Z kolei na terenie samej gminy uruchomione zostaną dwie dodatkowe linie autobusowe: ZK1 i ZK3, kursujące między większymi miejscowościami. Kierowcy znajdą aż dziewięć wyznaczonych parkingów, w tym największy w okolicach Urzędu Gminy.
- Światowy Zjazd Kaszubów odbywa się nieprzerwanie od 1999 roku, a jego celem jest integracja kaszubskiej społeczności i promowanie regionalnej tożsamości. Co roku gospodarzem wydarzenia jest inne kaszubskie miasto lub wieś. W tym roku to Szemud przejmuje pałeczkę – i wszystko wskazuje na to, że będzie to wydarzenie, które na długo zapadnie w pamięć uczestnikom - podsumowują organizatorzy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz