Zamknij

Ruch Hołowni walczy o ZIELONĄ PRZYSZŁOŚĆ dla Miastka

23:22, 25.01.2021 M.W. Aktualizacja: 23:24, 25.01.2021
Skomentuj

Nie każdy wie, że lider powiatowy stowarzyszenia Polska 2050, którego inicjatorem jest Szymon Hołownia, mieszka w gminie Miastko. To Rafał Śniegocki, pochodzący z Gdyni inżynier, od 15 lat mieszkaniec wsi Role. Wieloletni pracownik międzynarodowej korporacji znalazł tu swoją oazę spokoju i postanowił zaangażować się w ruch Szymona Hołowni. Szuka lokalnych działaczy i sam też działa. 

Śniegocki nie ukrywa, że gmina Miastko jest mu szczególnie bliska. Dlatego podjął się aktywnego udziału w konsultacjach społecznych do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i gaz miasta i gminy Miastko do roku 2035. Najważniejszy postulat to inwestycja w odnawialne źródła energii, ponieważ obecny plan zakłada pozostanie przy technologii węglowej przez kolejnych piętnaście lat. 

- Zmiany klimatyczne są faktem, którego nie może pominąć dziś odpowiedzialna polityka: ani globalna, krajowa czy lokalna. Mając świadomość drastycznych konsekwencji, jakie spotkają pokolenie naszych dzieci i wnuków, stowarzyszenie Polska 2050 chce zrobić wszystko, aby Polska za trzydzieści lat osiągnęła neutralność klimatyczną i odeszła – w mechanizmie solidarnej transformacji – od stosowania paliw kopalnych w energetyce - mówią przedstawiciele ruchu Polska 2050. 

W ramach prowadzonych konsultacji społecznych w Miastku złożyli uwagi i zastrzeżenia do dokumentu władz miasta pt. "Aktualizacja projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i gaz miasta i gminy Miastko do roku 2035" ogłoszonego przez burmistrza 17.11.2020. W obecnym kształcie dokument zakłada, że na terenie gminy oraz Miastka aż do 2035 roku - czyli przez następne piętnaście lat (a pewnie i dłużej) – to węgiel pozostanie głównym surowcem używanym do produkcji ciepła systemowego.

Alternatywą dla proponowanego przez gminę rozwiązania za jakim opowiada się Stowarzyszenie Polska 2050 na Pomorzu, jest OZE (Odnawialne Źródła Energii), czyli spalanie biomasy w kogeneracji, tj. jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, na co w znacznej mierze stawia Unia Europejska w następnej perspektywie budżetowej 2021-2027. 

- Takie rozwiązanie to impuls rozwojowy dla eko upraw w rejonie naszej gminy, w której mamy sporo niewykorzystanych terenów tzw. nieużytków i słabych rolniczo gleb. Stwarzając popyt na biomasę w postaci zrębek drzewnych, słomy czy wierzby energetycznej możliwym byłoby rozwinięcie specjalistycznego przetwórstwa biopaliw na terenie naszej gminy. Z uznaniem zauważamy pojawienie się gazu ziemnego w niektórych wariantach modernizacji ZEC, ale postulujemy żeby traktować go jako paliwo “przejściowe”, uzupełniające mix energetyczny. Chodzi zwłaszcza o sezon letni w celu zabezpieczenia wytwarzania CWU (ciepłej wody użytkowej). Główne korzyści płynące z takiego rozwiązania to kocioł grzewczy spalający biomasę, zamiast węgla - komentuje Rafał Śniegocki, lider powiatu bytowskiego Stowarzyszenia Polska 2050 na Pomorzu, inicjator przedłożonych uwag do projektu.

Poza aspektem stricte prośrodowiskowym, to także plus dla budżetu gminy. Pieniądze wydane na opał pozostają w regionie (gminie), stwarzają nowe miejsca pracy, zasilając w ten sposób lokalny budżet, przez co unikamy oddawania naszych funduszy importerowi gazu lub dostawcy węgla.

- Co więcej, postęp technologiczny turbin gazowych ze zgazowania biomasy jest bardzo szybki, co w przyszłości przyczyni się do szerszego wykorzystania w zaspokajaniu potrzeb energetycznych naszej gminy. Ta technologia już istnieje, więc kogeneracja mogłaby być zastosowana nie tylko w rozważanych kotłach gazowych, ale także tych na biomasę - uzasadnia Śniegocki. 

Dodatkowo, Stowarzyszenie Polska 2050 na Pomorzu zwraca uwagę, iż  dokument w obecnym brzmieniu nie uwzględnia konieczności wdrożenia następujących aktów prawa miejscowego przyjętych przez Sejmik Województwa Pomorskiego, które związane są ściśle z planowaniem zaopatrzenia w ciepło mieszkańców.

To program ochrony powietrza dla terenów poza aglomeracją trójmiejską, na mocy którego na terenie gminy Miastko do 2026 r. liczba starych kotłów opalanych węglem musi zmniejszyć się co najmniej o 20 proc.

To też tzw. uchwały antysmogowe, których zapisy mówią o likwidacji wszystkich źródeł na paliwa stałe (o mocy do 1 MW) na terenach z dostępem do sieci ciepłowniczej poza miastami oraz o wszystkich źródeł na paliwa stałe na terenach położonych w miastach, które mają dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Ponadto, nawet tam, gdzie mogą zostać kotły na paliwa stałe, muszą być one wymienione na nowoczesne, spełniające wymogi ecodesign. Mimo, że określone w uchwałach okresy przejściowe sięgają 2035 r., to najgorsze piece i kotły należy wymienić już do 1 września 2024 r.

- Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, którego integralną częścią jest Stowarzyszenie Polska 2050 aktywne działa na rzecz Polski demokratycznej, solidarnej, bezpiecznej i zielonej. Będzie promować rozsądnie prowadzoną retencję, elektromobilność, wszystkie formy energetyki rozproszonej, która położy fundament pod rozumiane w kategoriach XXI wieku bezpieczeństwo energetyczne państwa - uzasadniają przedstawiciele Polski 2050. 

Pomorski oddział Stowarzyszenia ma nadzieję, że jego głos w tej sprawie zostanie uwzględniony przez władze gminy. Chodzi o zanieczyszczanie powietrza, którym mieszkańcy Miastka i okolic,  mieliby oddychać przez ponad dekadę.

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej, m.in. odpowiedź szefa ZEC Miastko na postulaty stowarzyszenia Polska 2050.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(12)

3 2

BUAHAHAHAHAHHAAH JUZ POSORTOWANE SMIECI I PRZYGOTOWANE

* KOPERTY Z PESEL JEDNA
* PAPIERY BEZ PESEL DRUGA
* ULOTKI TRZECIA
* GAZETKI NETTO CZWARTA

06:08, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

1 1

* UOP PIĄTA KUPKA

:: INFO :: JAK BRAKNIE W SKRZYNCE MIEJSCA ZOSTAWIAC POD DZWIAMI 06:12, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZIELONIZIELONI

10 2

Następny nawiedzony Rafał Śniegocki walczy o ZIELONĄ PRZYSZŁOŚĆ dla Miastka
Może zajmie się pan sprawą możliwości podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, bo przy takim tępi to i za 100 lat nie podłączymy się do sieci ciepłowniczej. (Ile ZEC podłączył w 2020 budynków do swojej sieci?)
Kiedy do Miastka i na wioski w gminie dotrze gaz ziemny z gazoportu Świnoujście?
Obecnie tylko Szopa i jego spółka w tym Borowski myślą jak tu zrobić interesik

http://www.krs-online.com.pl/msig-4792-218074.html

Artykuł pochodzi ze strony:
Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze
Utworzenie Spółki Energetycznej
Energia Odnawialna Sp. Z.o.o
2 lipca 2015 r. powołana została do życia Energia Odnawialna Spółka z
o.o. z siedziba w Miastku.
W trakcie pierwszego Zgromadzenia Wspólników wybrano Zarząd Spółki w skład którego weszli
Aleksander Szopa prezes, Iwona Szuta wiceprezes ds. technicznych, Tomasz Borowski wiceprezes ds.
administracyjnych. Przedmiotem działalności nowo powołanej spółki jest miedzy innymi wytwarzanie
energii elektrycznej jej przesyłanie i dystrybucja, przygotowywania terenów pod budowę i budowa
instalacji OZE. Zarząd spółki od chwili jej powstania obok obowiązkowych czynności rejestrowych,
podjął decyzję o przystąpieniu do działania. W krótkim czasie zapadnie decyzja o wyborze
wykonawcy dokumentacji technicznej na realizacje obiektu farmy fotowoltaicznej o mocy 1
megawata. Taka farma powstanie w gminie Miastko. 09:12, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szeeechter innyszeeechter inny

2 0

Miastko kiedyś powiat dziś ... no cóż mieścina aczkowiek dla mnie z ogromnym sentymentem.... jedna uwaga won od nawiedzonych tudzież nawet z sympatycznej Gdynic, chłopiec od turniejów szefem...wolne żarty toż to innego kabana Polska niet..... 12:24, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

inno 1inno 1

0 3

nie strasz ... za frajer jestes 13:30, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Adam Adam

4 0

Ta kotłownia ogrzewa tysiące mieszkańców a z komina dymu nie widać ! Problem zanieczyszczenia powietrza leży gdzie indziej w biedzie i patologii mieszkanców Miastka palą byle czym w starych kotłach piecach węglem śmieciami czym popadnie wystarczy spojrzeć na kominy budynków przy ulicy Długiej kilka budynków zanieczyszcza powietrze kilku tysiącom ludzi zamieszkującym w okoliczne blokowiskach.
Drugie źródło smrodu i zanieczyszczeń to faszystowskie diesele z wyciętymi filtrami DPF nikt tego nie kontroluje po co te coroczne przeglądy samochodów 70 % powinna już dawno być na złomie ! 20:03, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lancer Evo Lancer Evo

0 3

.. sam jestes patol frajerze ... zeby cie *%#)!& przypadkiem zamiast smieci do kotła nie *%#)!& ...
20:51, 26.01.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

PedzioPedzio

0 2

Ty psie jeszcze cie pchły nie zjadły na Długiej 19:36, 27.01.2021


0 2

nie pedałuj k u r w a śmieciu bo cie w rzece znajdą 03:58, 28.01.2021


0 2

i nie rob chlewa bo juz jeden sie spalil przez takiego Smiecia jak Ty 11:00, 28.01.2021


ComniaComnia

8 0

Holownia to celebryta ,wie jak podebrac naiwnych ludzi ,ktorych nie brakuje.Pajac i placzek ,zaden polityk z niego ,te swoje szol , moze robic w wyborvzej,czy tvn. 20:03, 27.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

0 3

chlopaki nie placza przestan sie mazac lamusie 04:08, 28.01.2021


0%