Zamknij
REKLAMA

Polski NIEŁAD? Problemy związane z rządowym programem

23.48, 19.10.2022 M.W. Aktualizacja: 23.51, 19.10.2022
Skomentuj Poseł Piotr Muller nie odpowiedział na pytania
REKLAMA

Początkowo wszystko pięknie wyglądało, miliony złotych płynące strumieniem do gmin, ale teraz widać również ciemne strony programów takich jak Polski Ład. Przekonuje się o tym gmina Biały Bór, która miliony złotych z Polskiego Ładu może na razie nazywać jedynie wirtualnymi funduszami. Z powodu sytuacji rynkowej ceny rosną, a wykonawców można ze świeczką szukać. Jeśli ktoś się znajdzie, oferuje kosmiczne wręcz ceny. Według burmistrza chętnych byłoby więcej i ceny byłyby niższe gdyby rząd w inny sposób rozdysponował fundusze. Problem polega na tym, że pierwsza transza pieniędzy wypłacana jest dopiero po roku, więc wykonawca musi kredytować inwestycję. Przy rosnących cenach materiałów budowlanych nikt nie chce podejmować takiego ryzyka, więc jeśli nawet wykonawca zgłasza się do przetargu dorzuca sobie od razu 40-50 proc. więcej, w ramach ryzyka.

Świetny przykład tego problemu mamy przy przetargu na modernizację drogi do wsi Białka. Inwestycja uzyskała dofinansowanie 95 proc. z programu Polski Ład. Zgłosiła się jedynie firma Mariana Droździela ze Szczecinka oferując 1,6 mln zł, podczas gdy wartość kosztorysowa to 997 000 zł. Jak mówi burmistrz Paweł Mikołajewski kosztorys i tak był sporządzony z tzw. górką. 

- Słabo to wygląda. Jeżeli strona rządowa nie skróci czasu wypłaty pierwszej transzy pieniędzy poniżej 12 miesięcy, to nie będzie tak jak zapowiadali, że na programie Polski Ład korzystać będą lokalni przedsiębiorcy. Większość z nich nie chce kredytować tych inwestycji, a ponadto obarczone są one zbyt dużym ryzykiem, przy rosnących cenach materiałów budowlanych - komentuje Mikołajewski.

Skutek jest taki, że gmina Biały Bór unieważniła wszystkie przetargi. Kolejne takie postępowanie dotyczyło budowy punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, gdzie wartość szacunkowa to 2,2 mln zł. Tu też jedyną ofertę złożyła firma Mariana Droździela o wartości 2,8 mln zł. Oba przetargi zostaną ponowione, a do rozstrzygnięcia są jeszcze trzy kolejne zadania, które otrzymały 95% dofinansowania z programu Polski Ład. To przebudowa ulicy Chopina i Moniuszki w Białym Borze, modernizacja drogi w Sępolnie Wielkim o długości 350 m. i modernizacja wszystkich dróg wewnętrznych we wsi Przybrda wraz z wymianą chodnika pomiędzy Przybrdą a Drzonowem. Do tych trzech inwestycji gmina dopiero przygotowuje się i ma nadzieję, że tym razem uda się rozstrzygnąć przetargi w kwotach zbliżonych do wartości kosztorysowych.


Do modernizacji drogi do Białki zgłosiła się jedynie firma Mariana Droździela ze Szczecinka oferując 1,6 mln zł

Niestety, w obecnej sytuacji dofinansowanie 95 proc. odnoszące się do kosztorysu jest niezgodne z sytuacją rynkową. W rzeczywistości wychodzi tak, że gmina może liczyć realnie na jakieś 50 proc. dofinansowania, bo wartości końcowe znacznie przekraczają wartości kosztorysowe.

- Przedsiębiorcy sami mówią, że nikt w taki sposób nie zaryzykuje. Boją się wzrostu cen, bo nie wiedzą za ile będą musieli kupować materiały. Usłyszałem wprost, że dorzucają 40 a nawet 60 proc. do wartości kosztorysowej na zapas, żeby nie dokładać za rok do interesu - objaśnia Mikołajewski.

Jakie jest stanowisko rządu? Wysłaliśmy zestaw pytań do rzecznika rządu Piotra Mullera. Odpowiedzi nie ma. 

[ZT]8240[/ZT]

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej

Możesz też kupić e-wydanie. KLIKNIJ przycisk SUBSKRYBUJ na stronie głównej FB i otrzymuj e-mailem Gazetę Miastecką w wersji PDF!

(M.W.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

ebeebeebeebe

8 1

Niebać pis :) 08:16, 20.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

polski ładpolski ład

4 1

kto prowadzi firmę ten się w cyrku nie śmieje 09:16, 20.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

3 1

O Muller kolega od promowania naszej Pani K. 😁😁😄
Sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą 14:09, 21.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%