Zamknij

Władze Miastka mają plan. To likwidacja Szkoły Podstawowej nr 1

23:30, 09.10.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Ośrodek pomocy społecznej i noclegownia zamiast szkoły z wieloletnimi tradycjami? Władze Miastka ujawniły plan przewidujący kolejny etap reformy oświaty, której głównym punktem jest likwidacja Szkoły Podstawowej nr 1 z przeniesieniem uczniów i nauczycieli do dwóch pozostałych placówek - SP1 i SP3.

Plan wprowadzenia oszczędności w oświacie, do której gmina dokłada rocznie już ponad 10 mln zł, ujawniono na spotkaniu 8 października w Urzędzie Miejskim w Miastku. Burmistrz spotkała się z przewodniczącym Rady Miejskiej oraz radnymi – przewodniczącymi klubów radnych, przedstawicielami związków zawodowych działających w placówkach oświatowych oraz dyrektorami trzech miasteckich szkół podstawowych.

Na tym spotkaniu zaprezentowane zostały materiały w formie prezentacji dotyczące „planu reorganizacji oświaty w gminie Miastko”, które zakładają duże zmiany w roku szkolnym 2020/2021. To zwiększenie liczebności klas w szkołach miejskich (połączenie mało licznych klas) i stopniowa redukcja zatrudnienia wśród pracowników niepedagogicznych (analiza zakresu obowiązków, niezatrudnianie nowych osób w miejsce odchodzących na emeryturę, przeniesienia pracowników).

[ZT]5448[/ZT]

Jednym z najważniejszych punktów jest zatwierdzenie przez radnych na sesji 30 listopada likwidacji - przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 1. Przewidziano podpisanie porozumienia ze związkami zawodowymi działającymi w oświacie, utrzymanie dotychczasowych stanowisk pracy dla pracowników oświaty (nauczycieli, pracowników administracji  i obsługi), przeprowadzenie konsultacji z Radą Pedagogiczną SP nr 1,

przeprowadzenie konsultacji z rodzicami uczniów SP nr 1. Przewidywana jest możliwość przeniesienia całych oddziałów z wychowawcami. Jednocześnie obecna siedziba MGOPS na ul. Tuwima ma być przekształcona na przedszkole na 125 miejsc i pierwszy w Miastku żłobek. MGOPS ma być przeniesiony na ulicę Chrobrego, do budynku zajmowanego przez SP1.

W 2021 roku planuje się przekształcenie SP w Słosinku i w Piaszczynie do struktury kl. I-III z oddziałami przedszkolnymi z zapewnieniem możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego i nauki szkolnej dzieciom z klas I-III, jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Zakłada się dostosowanie szkoły do funkcjonowania oddziałów przedszkolnych (w ramach istniejącego budynku) SP w Piaszczynie - koszt 500 tys. zł.

W planie jest też utworzenie sal sensorycznych - gimnastycznych w SP Piaszczyna i SP Słosinko poprzez dostosowanie istniejących sal lekcyjnych (koszt ok. 30 000 zł na dwie sale), zwiększenie ilości godzin pomocy psychologiczno - pedagogicznej, np. logopedii, terapii pedagogicznej, zatrudnienie psychologów.

Budynek SP1 ma być przeznaczony nie tylko na MGOPS, ale i na siedziby organizacji pozarządowych, Fundacji “Sprawni inaczej”, chorągwi ZHP i innych organizacji. 

Pierwszy etap adaptacji budynku po siedzibie MGOPS ma kosztować 600 tys. zł, a koszt dostosowania budynku po SP 1 to ok. 500 tys. zł. Wykonana ma być też przebudowa sali gimnastycznej SP w Świerznie za 2 mln zł.

W 2022 roku zaplanowano dostosowanie szkoły do funkcjonowania oddziałów przedszkolnych SP Słosinko - koszt 600 tys. zł. Zrealizowany ma być drugi etap adaptacji budynku z siedzibą MGOPS przy ul. J. Tuwima (na przedszkole 125 miejsc i żłobek miejski – pozyskanie środków z programu Maluch +) - koszt 600 tys. zł. Przedszkole ze żłobkiem według planu powinno być gotowe 1 września 2022 roku. W tamtym roku kolejna duża inwestycja to dostosowanie Szkoły Podstawowej w Świerznie do wymogów p. poż. (koszt 3 mln zł).

W 2023 roku przewidziano remont Przedszkola Miejskiego nr 1 w Miastku - koszt ok. 1 mln zł.

Oczekiwane efekty to zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach miejskich oraz poprawa bazy przedszkolnej w szkołach wiejskich, powstanie miejskiego żłobka i brak konieczności wydatkowania środków na dostosowanie szkół miejskich do funkcjonowania oddziałów przedszkolnych i rozbudowę Przedszkola nr 3 w Miastku.

WIĘCEJ INFORMACJI LOKALNYCH W AKTUALNEJ GAZECIE MIASTECKIEJ

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (29)

MiastowyMiastowy

8 4

Mam mieszane uczucia co do likwidacji SP 1 08:32, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ErrrErrr

9 2

Halina myśli ? Niemożliwe !!!! 08:48, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DwaDwa

17 1

Trójnóg bezmózgowia
Dana
Hana
Lonia 08:52, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wadera Wadera

6 3

Do wściekłych rodziców: miejcie pretensje do ludzi z Warszawy, że dają o 10 mln zł za mało. PiS rujnuje oświatę na potęgę generując koszty swoimi reformami i jednocześnie przykręca kurek z pieniędzmi a chłopcem do bicia stają się lokalne władze. Z pustego i Salomon nie naleje. Za to wy dostajecie od nich 500+, to róbcie co miesiąc zrzutkę, żeby utrzymać 3 szkoły w mieście. Przykładowo w Bytowie jest 40 tys. mieszkańców i 5 podstawówek a w Miastku na 10 tys. mieszkańców są aż 3 szkoły.
Wściekli rodzice zachowują się jak rozkapryszone dzieciaki z zamożnych domów. G... ich obchodzi, że jest dużo biedniej i trzeba zacisnąć pasa. Niech się starzy zadłużą, spod ziemi wykopią, bo im się należy życie na tym samym poziomie. Chcę mieć i koniec!
Dobre się skończyło. Pisiory z rozżewnieniem wspominają starą edukację z lat 80. ubiegłego wieku. Skrócili już naukę z systemu 6+3=9 do 8 lat a teraz czas na klasy po 35 osób i dwuzmianowość. Tak wybrała większość beneficjentów +.
Też się wściekam, ale nie na lokalne panie, które próbują uratować ile się da, ale na miernych, ale wiernych partii "fachowców" z ministerstwa, którzy nam to wszystko fundują.
08:54, 10.10.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

NikośNikoś

3 1

No i kurde masz racje. Po co trzymać dwie nierentowne placówki w slosinku i piaszczynie? Jak dla mnie to wszystkie dzieci powinny chodzic do szkół w miastku. Przynajmniej zamiast pięciu przyzakladowek mielibyśmy dwie dobrze dofinansowane szkoly. 09:44, 10.10.2020


Tutejszy Tutejszy

3 0

Nie ma nic za darmo. Rządu nie stać na oświatę na tak wysokim poziomie jak wcześniej, bo wydaje te pieniądze na darmowe podręczniki, 500+, 300+. PiS kupił głosy pieniędzmi podatników, którzy teraz mają pretensje do samorządów za decyzje polityków z ministerstwa wiernych prezesowi. PiS wam dał, to wydawajcie na korepetycje i psychiatrów, bo obecna publiczna edukacja nie gwarantuje tego co było wcześniej. Rodzice mają więcej w kieszeni, ale kosztem potężnych oszczędności na szkołach.
Rządzi w PL jedna osoba, która ma inne priorytety niż wykształcone społeczeństwo. 09:57, 10.10.2020


ObiektywnyObiektywny

4 0

Trochę przesadziłeś z tymi 40k w Bytowie. Tam mieszka max 17k osób. 10:38, 10.10.2020


GośćGość

15 0

Noclegownię za tory a nie do centrum. 12:00, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

goscgosc

4 4

Może w tej szkole coś na wzór Tuchomia
W Tuchomiu odbyło się uroczyste otwarcie Domu Seniora. To dzienna placówka, z której korzystać będą mogły osoby powyżej 60. roku życia.
W ramach zajęć dla seniorów przewidziano m.in. zajęcia edukacyjne, kulturalno-oświatowe, aktywności ruchowej oraz sportowo-rekreacyjnej. Gmina Tuchomie pozyskała na ten cel pieniądze z rządowego programu.
Gmina Tuchomie, jako jedyna w powiecie, prowadzi dzienny dom pobytu Senior-Wigor, dzięki któremu nasi seniorzy mogą realizować swoje zainteresowania i uczestniczyć w różnorodnych zajęciach.
12:04, 10.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bobekbobek

4 0

W Miastku wszędzie tylko seniorzy i seniorzy. Siłownia dla seniorów, dom dla seniorów, chodniki dla seniorów. Za 10 lat Miastko będzie miało 2 tys mieszkańców bo seniorów już nie będzie a młodzi jak już wyjechali to nie wrócą. 19:47, 10.10.2020


binkobinko

6 3

Co będzie z dziećmi za kilka lat dla których teraz brakuje miejsc w przedszkolach? Pewnie będą chodziły do szkoły na trzy zmiany. Świat według Kiepskich ! w Miastku na żywo a w rolach kto? 12:43, 10.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gośćgość

3 2

.... obecna siedziba MGOPS na ul. Tuwima ma być przekształcona na przedszkole na 125 miejsc i pierwszy w Miastku żłobek

Nawet nie zadałaś sobie trudu przeczytania całego tekstu albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem 14:05, 10.10.2020


gośćgość

6 5

binko wez ty sie puknij w ta glowke Co ty wypisujesz ?????????? SP3 może pomiescić ponad 700 uczniów na jedną zmianę w klasach po 20 osob. Teraz tam się uczy około 440 osob. W pozostałych salach jest pustka lub klasy są rozbijane na mniejsze po 10 do 14 osób. Czy to jest normalne? czy (nas) gminę na to stać? Podobnie jest w SP1 i SP2. Może tak rodzice dopłacą do tej oswiaty brakujące pieniądze bo mają przecież 500 + ????????????????
Mozna drzeć ryje bo nam się należy...... basen, komunikacja miejska, nowe ulice i chodniki,mieszkania z ADM-u itd. Tylko powiedz gdzie na to pieniądze???????????????????????
Miastko jest teraz małą mieściną, która nie podoła wym wszystkim wydatkom. Trzeba z tym się pogodzić bo inne miasta i gminy juz dawno przeprowadziły takie reformy aby mozna zapewnić oczekiwa mieszkańców.
Jakie były protesty jak chciano remontować ul.Chrobrego? i jakie jak uregulowano sprawę funkcjonowania SP w Kamnicy?
Wszyscy chcą nowe chodniki na alejach na cmentarzu w Miastku i Łodzierzy, nowe parkingi, wyremontowane drogi, nowoczesny szpital miejski w Miastku itd Teraz powiedz mądralo binko jak to zrobić, bo ty się na wszystkim znasz.... tak ci się wydaje he
Może podaj ile dzieciaków chodzi do tych trzech szkól podstawowych w mieście i ile te szkoły mogą pomieścić dzieciaków na jedną zmianę ???????? Wtedy zabieraj głos
Zeby miasto się rozwijało to trzeba stworzyć warunki dla nowych przedsiębiorców a oni nie przyjdą na tzw klepisko bez uzbrojonej działki i drogi dojazdowej.....
13:48, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

13 2

NIE ZGADZAM SIĘ!!! NIECH RATUSZ POSZUKA INNYCH OSZCZĘDNOŚCI. 16:16, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

12341234

10 0

Czy działalność urzędu ma polegać tylko na cięciach wszędzie, gdzie się da?
A ile nowych miejsc pracy pozyskała pani burmistrz przez czas swoich rządów?
Gmina dokłada 10 mln? - to zadania własne gminy, które były zawsze i które nie zmniejszą się przez likwidację szkoły. Na te zadania nigdy nie było subwencji. W ościennych gminach powstają nowe zakłady, ale w naszej nie... Dla kogo ma być żłobek? Młodzi w większości uciekają z Miastka, bo nie ma tu żadnej pracy ani widoków na nią. Wszędzie poprawia się warunki nauki dzieci, ale nie w naszej gminie. Najlepiej klasy 30 osobowe. W dobie pandemii to super rozwiązanie 18:24, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

bobekbobek

13 0

Głosujecie na te same gęby przy korycie od lat, które doprowadziły do ruiny szpital, oświatę, handel w mieście oraz przemysł w międzyczasie remontując sobie chodniczki pod du*ami. Całość towarzystwa okraszona nową postacią - PANI KASJERKI Z ZEROWĄ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM NA STANOWSIKU BURMISTRZA. Czy to najnowszy skecz kabaretu? Odcinek "Świata według Kiepskich"? Nie to Miastko i jego realia. 19:45, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bożekbożek

0 1

wojennyyy 20:30, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Miś Miś

7 2

Cytując jeden z portali...Szkoła Podstawowa nr 1 w Miastku w tym roku obchodzi swoje 75 urodziny. Jest najstarszą placówką, taką z tradycjami, w mieście. Tych „naj” można mnożyć w nieskończoność. Jest największą placówką, z największą liczbą dzieci, z największą liczbą klas i co ciekawe, z najmniejszą liczbą pracowników obsługi. Oznacza to, że jest też najtańszą w mieście.... Ogólniak miał 60 lat... zlikwidowali SP1- 75 lat.... ile istnieje Urząd miasta??? 10:29, 11.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JanJan

3 4

He Do tego dolicza ile lat już służyła Prusaków i Niemcom . Świat się zmienia też kiedyś chodziles za stodolę.. Nie takie zakłady u ustroju padały świat idzie do przodu i się zmienia 10:45, 11.10.2020


JanJan

7 6

Ciemna stara szkoła bez sali gimnastycznej. 23:19, 11.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

benjobenjo

5 1

Specjaliści od likwidacji w akcji . 10:16, 12.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

4 1

Czy ta szkoła generuje największe straty ? Chory pomysł ! 10:19, 12.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EdiEdi

2 6

Reforma czas najwyższy. 11:48, 12.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PepePepe

4 1

To chyba żart szkołę podstawową przekształcić w noclegownię. Przecież to chore kogo my wybieramy. Ludzie którzy ciągle piją nie pracują dostają wszystko za darmo mają być w szkole która była remontowana. Ludzie powinni wyjść na ulice. Opiekę jeszcze przenosić pytam czy nie można wydzielić jednego pomieszczenia w UM i tam zrobić opiekę. Robimy w Miastku wioskę dbając o patologię a nie ludzi którzy ciężko pracują. 07:43, 14.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GoscGosc

1 1

Gdzie tak ciężko pracujesz z tym 500+ Gdzie ty masz w gminie zakłady pracy? Proc to zadupie ktore trzeba reformowac 07:43, 15.10.2020


facebookfacebook

2 0

Kiedy protest ? 13:57, 14.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

3 0

Prawda jest taka, jeżeli ja nie mogę być dyrektorem , to nikt nie będzie - wendetta !!! 18:45, 14.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Beata311Beata311

2 0

Nie do pomyślenia jest żeby likwidować pierwsza szkole w Naszym mieście.Ta szkoła to tradycja, nasza Jedynka.Do niej uczęszczał mój tata, mój brat, ja i moje dzieci. Jedynka była , jest i musi zostać. 18:47, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SaraSara

1 0

Jaka burmistrz ,taka gmina ,nie wspominajac o lewych radnych 21:33, 23.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA