Zamknij
REKLAMA

W regionie powstał RAJ dla rowerzystów o długości 69 km

22:50, 24.09.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Gdzie wybrać się na wyprawę rowerową? W najbliższej okolicy jest wiele pięknych tras, ale nie ma takiej jak dopiero co otwarta na Pomorzu Zachodnim. Możecie się tam wybrać i po asfaltowej nawierzchni pokonać aż 69 km. Trasa rowerowa Białogard - Złocieniec zaprasza!

- Kolejny raz, gdy otwieramy inwestycje dedykowane turystyce rowerowej, na naszych trasach widzimy tłumy rowerzystów. Konsekwencja i determinacja w działaniu, w budowaniu nowych i łączeniu istniejących szlaków, przyniosły efekty. Jestem przekonany, że Stary Kolejowy Szlak ściągnie wielu miłośników rowerowych przygód. Pogoda dopisuje, tym bardziej warto wsiąść na rower i wyruszyć na zachodniopomorskie szlaki – mówił marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Trasa Białogard – Złocieniec liczy 69 km, a wśród atrakcji są m.in. pałac w Rąbinie z początku XX wieku czy średniowieczny kościół w Lipiu z 1462 roku. Nie brakuje również restauracji oraz gospodarstw agroturystycznych. Budowa trasy została dofinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Podróżowanie na rowerze pozwala, by przyjrzeć się przyrodzie, odpocząć, zrelaksować się. Jeśli na co dzień brakuje nam ruchu, to rower jest chyba najlepszą opcją by to zmienić. Stwarzamy komfortowe warunki dla miłośników turystyki rowerowej i jesteśmy przekonani, że skorzystają na tym zarówno nasi mieszkańcy, jak i turyści przybywający na Pomorze Zachodnie - powiedziała członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

To nie koniec inwestycji na Starym Kolejowym Szlaku, gdzie obecnie trwa projektowanie blisko 12 km łącznika, który otworzy trasę na Świdwin. Pracy wymagają również odcinki na południu i północy województwa. Część infrastruktury w okolicach Wierzchowa i Wałcza jest już gotowa, ale wymaga oznakowania, część jest już zaprojektowana, a część czeka na przygotowanie dokumentacji inwestycyjnej. Na północnym odcinku trasy, dziś bez problemów dotrzemy z Kołobrzegu do Karlina oraz z Mielna przez Koszalin do Wroniego Gniazda. Trasy wymagają jeszcze oznakowania a projektowane są łączniki w pobliżu Białogardu.

- Projektując nasze trasy zwróciliśmy szczególną uwagę, by były dostępne dla jak najszerszego grona rowerzystów. Zarówno tych najmłodszych jak i najstarszych. Zakręty są dobrze profilowane, unikamy stromych podjazdów. Dzięki temu podróż jest naprawdę komfortowa. Do zobaczenia na szlaku – przekonywał członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek.

Mapy przebiegu trasy są dostępne na stronie http://www.rowery.wzp.pl/stary-kolejowy-szlak-15 . W ostatnich latach w  regionie dzięki funduszom europejskim powstało już 208 km tras rowerowych. Ich koszt to ponad 55 mln zł. Obecnie trwa realizacja ok. 300 km tras, których koszt to 98 mln zł. W tym roku województwo zachodniopomorskie planuje rozpocząć budowę kolejnych 130 km tras. Łącznie w województwie powstanie ponad 1100 km rowerowych tras.

W województwie pomorskim ostatnio mówiło się o wyasfaltowaniu tzw. szlaku zwiniętych torów z Miastka w kierunku Bytowa. Inwestycja ta pozostała na razie jedynie w planach.

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

leonleon

0 0

Prawie tak jak u na ,przejechanie od ulicy słupskiej na dworzec ścieżką rowerową graniczy z cudem.Brawo samorządcy,brawo. 23:36, 25.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0 0

to be continued ... 11:52, 26.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA