Zamknij

Jak skutecznie planować kompleksowe projekty budowlane farm fotowoltaicznych?

22:22, 14.02.2024 . Aktualizacja: 22:23, 14.02.2024
Skomentuj

Przygotowanie projektu budowlanego farmy fotowoltaicznej wymaga wiedzy i właściwego zaplanowania poszczególnych kroków. Mowa tutaj m.in. o uzyskaniu wszelkich niezbędnych zezwoleń i pozwoleń oraz załatwieniu wszelkich formalności związanych np. z aspektami środowiskowymi. To jednak nie wszystko. Co jeszcze warto na temat takich inwestycji wiedzieć?

Farmy fotowoltaiczne (słoneczne) a regulacje prawne

Pierwszym etapem planowania projektu budowlanego związanego z farmą fotowoltaiczną,  jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń i pozwolenia na budowę. Konieczne jest również zarejestrowanie się w rejestrze prowadzonym przez organ regulacyjny, takim jak Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Oprócz tego należy pamiętać o konieczności przyłączenia farmy fotowoltaiki do istniejącej sieci energetycznej. Procedura przyłączenia do sieci energetycznej rozpoczyna się od złożenia wniosku o warunki przyłączenia, który zawiera szczegółowe informacje na temat planowanej instalacji, terminów realizacji projektu oraz zobowiązań obu stron.

Ponadto kluczowe są:

Wybór odpowiedniego terenu — teren powinien gwarantować optymalne warunki dla paneli słonecznych i zapewniać odpowiednią odległość od stacji elektroenergetycznych i linii energetycznych. Ponadto przy wyborze miejsca należy pamiętać o unikaniu obszarów objętych ochroną środowiskową.

Decyzja środowiskowa — uzyskanie decyzji środowiskowej jest niezbędne i czasochłonne. Proces ten obejmuje ocenę wpływu inwestycji na środowisko oraz związane z tym procedury administracyjne.

Dostępne moce przyłączeniowe — inwestor musi złożyć wniosek o informacje dotyczące dostępnych mocy przyłączeniowych u operatora sieci dystrybucyjnej.

Pozwolenie na budowę — aby rozpocząć budowę, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę od odpowiednich władz lokalnych. Wniosek należy złożyć w urzędzie miasta.

Projekt instalacji — projekt instalacji musi być zgodny z wszelkimi technicznymi parametrami oraz normami bezpieczeństwa. Projekt powinien uwzględniać trasę przewodów i typ stacji transformatorowej.

Inwestycje tego typu warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która zajmie się realizacją projektu od A do Z. Przy wyborze należy kierować się portfolio generalnego wykonawcy oraz jego doświadczeniem — firma powinna specjalizować się w kompleksowej realizacji projektów budowlanych i wykonawczych, obejmujących farmy fotowoltaiczne oraz projekty związane z infrastrukturą drogą i energetyczną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.erbud.pl/projektowanie

Farmy PV — korzyści z inwestycji

Odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna redukują emisję szkodliwych substancji do atmosfery, co sprawia, że są niezwykle trwałym i ekologicznym rozwiązaniem. Inwestowanie w OZE umożliwia firmom zmniejszenie zależności od tradycyjnych, często nieekologicznych źródeł energii, co przekłada się na większą stabilność i niezależność energetyczną. Zwrot z inwestycji w OZE następuje coraz szybciej, co jest skutkiem rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, a także możliwości, jakie daje wykorzystanie nowych technologii w procesie budowy farm fotowoltaicznych i ich późniejszej eksploatacji. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%