Zamknij

Jacy pracownicy w Bydgoszczy nie będą mieli problemów ze znalezieniem zatrudnienia?

14:51, 30.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:52, 30.06.2022

Zmiana czy poszukiwanie pracy dla wielu osób stanowi duże wyzwanie. Jednak dla mieszkańców Bydgoszczy może to być zadanie łatwiejsze niż by się wydawało. Niektórzy twierdzą nawet, że w dużym stopniu to pracownik dyktuje zasady na tutejszym rynku pracy. Kto nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy w Bydgoszczy? Jacy specjaliści są najpilniej potrzebni?

Jaki jest rynek pracy w Bydgoszczy?

Bydgoszcz, ze względu na fakt bycia stolicą kujawsko-pomorskiego oraz jego strategiczne położenie, oferuje mieszkańcom wiele perspektyw pracy. Usytuowanie na mapie Polski, położenie względem innych ważnych ośrodków gospodarczych oraz dobra infrastruktura transportowa to ogromne atuty regionu. Dlatego też Bydgoszcz jest bardzo istotnym miejscem, jeżeli chodzi o kwestie transportowe i logistyczne.

Aktualnie bardzo widoczny jest rozwój miasta. Bardzo duże znaczenie w lokalnej gospodarce mają wspominany już transport i logistyka. Poza tym szczególnie ważne są też: sektor przemysłowy i BPO/SSC. Ten drugi to w dużym uproszczeniu outsourcing usług. Chodzi tutaj o zlecanie zadań podmiotom zewnętrznym. To one mają zapewnić odpowiednich pracowników. Ważne, że zalicza się też do niego branżę IT, która w Bydgoszczy pełni ważną rolę.

Skoro miasto prężnie się rozwija, to jak wygląda kwestia bezrobocia w tym regionie? Co prawda pandemia w całej Polsce wpłynęła na pogorszenie sytuacji na rynku pracy. O dziwo, Bydgoszcz zarówno wtedy jak i obecnie, radzi sobie wyjątkowo dobrze. Wprawdzie w najcięższym okresie 2020 r. stopa bezrobocia wzrosła o około 1 %. Jednak wciąż utrzymywała się na stosunkowo niskim poziomie – poniżej 4 %. Aktualnie dla Bydgoszczy stopa bezrobocia wynosi 2,2 %, a dla powiatu bydgoskiego – 3,2%. Są to bardzo dobre wyniki, chociażby odnosząc je do krajowej wartości, wynoszącej 5,1%. Tym bardziej, że wojewódzko kujawsko-pomorskie zmaga się ze znacznie wyższym wynikiem – 7,1 %.

Kto w Bydgoszczy znajdzie pracę od zaraz?

Dla osób poszukujących pracy w Bydgoszczy możliwości jest bardzo wiele. GoWork.pl aktualnie oferuje blisko tysiąc zróżnicowanych ofert. Codziennie pojawiają się też nowe ogłoszenia, a więc naprawdę jest w czym wybierać. Przeglądając jednak dostępne propozycje, można zauważyć, że w niektórych profesjach jest szczególnie duże zapotrzebowanie na pracowników.

Zawody, w których najbardziej brakuje rąk do pracy, to według Barometru zawodów:

· Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy

· Pielęgniarki i położne

· Ślusarze

· Przetwórcy mięsa i ryb

Osoby, które mogą podjąć taką pracę nie powinny napotkać trudności ze znalezieniem ofert. Można nawet rzec, że będą oni w stanie w pewnym stopniu dyktować warunki pracy. Dzieje się tak dlatego, że deficyt w tych zawodach jest ogromny. Zatem elektrycy czy pielęgniarki będą mogły wybrać z dostępnych ofert najbardziej korzystne. Najprawdopodobniej ich podania nie spotkają się z odmową pracodawców, a w zależności od sytuacji – mogą oni nawet proponować lepsze warunki, by pokryć zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów.

Zawody, w których jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników

Poza wspomnianymi wyżej profesjami, Bydgoszcz boryka się z brakiem wielu innych specjalistów. Lista zawodów deficytowych jest bardzo długa – liczy ponad 70 pozycji. Poszukiwani są pracownicy różnorodnych branż. Wobec tego wielu specjalistów bez większego problemu znajdzie oferty pracy. Najpewniej nie będą oni też musieli długo szukać, a pracę będą mogli podjąć niedługo po wejściu na rynek pracy.

Gdzie w Bydgoszczy brakuje pracowników?

· Branża spożywcza i gastronomiczna – ciernik, piekarz, kucharz

· Branża budowlana – inżynier budownictwa, betoniarz, zbrojarz, cieśla, stolarz, dekarz, blacharz, murarz, tynkarz, brukarz, monter instalacji budowlanych, operator specjalistycznych maszyn, a także pracownik robót wykończeniowych i robotnik budowlany

· Branża fryzjersko-kosmetyczna – fryzjer, kosmetyczka

· Branża mechaniczna – spawacz, mechanik maszyn i urządzeń, operator obrabiarek skrawających, monter maszyn i urządzeń, technik mechanik

· Branża motoryzacyjna – mechanik samochodowy, blacharz, lakiernik

· Branża ochrony bezpieczeństwa osób i mienia – portier, woźny, dozorca, ochroniarz, pracownik służb mundurowych

· Branża pomocy społecznej – opiekunka dziecięca, opiekun osoby starszej

· Branża spedycyjno-logistyczna – magazynier, spedytor, logistyk

· Branża teleinformatyczna – monter elektronik, technik informatyk

· Branża transportowa – kierowca (przede wszystkim samochodów ciężarowych), kurier, dostawca, maszynista

· Branża medyczna – lekarz, ratownik medyczny, logopeda, diagnosta laboratoryjny, fizjoterapeuta, masażysta

· Branża pedagogiczna – nauczyciel języków obcych, nauczyciel przedmiotów zawodowych, nauczyciel praktycznej nauki zawodu

· Zawody z innych branż – grafik komputerowy, specjalista ds. usług cyfrowych, marketingowiec, specjalista ds. PR i reklamy, księgowy, sprzątaczka

Lista jest imponująca, a przedstawione powyżej propozycje to wciąż nie wszystkie zawody, na jakie jest zapotrzebowanie w Bydgoszczy. Patrząc na szeroki wachlarz ofert, nasuwa się pewien wniosek. Trudno w Polsce o większy wybór możliwości i zróżnicowanych propozycji na rynku pracy.

Problem ze znalezieniem pracy w Bydgoszczy – w tych zawodach może się pojawić

Dobra sytuacja na rynku pracy i duża ilość zawodów deficytowych nie oznacza jednak, że miejsce na rynku pracy jest dosłownie dla każdego. Sporo zawodów znajduje się w równowadze, co oznacza, że zapotrzebowanie na danych specjalistów jest obecnie pokryte. Jest też kilka zawodów nadwyżkowych, dla których ofert pracy jest zdecydowanie mniej niż chętnych na stanowisko.

Zawodów, w których występuje więcej chętnych niż miejsc pracy jest niewiele i są to:

· Ekonomista – największy problem mogą mieć osoby świeżo po studiach, które nie mogą pochwalić się cennym doświadczeniem. Ponadto nadwyżkę ekonomistów można zauważyć w bardzo wielu miejscach w kraju.

· Filozof, historyk, politolog i kulturoznawca – bardzo ciężko spotkać jakiekolwiek oferty na te stanowiska w Bydgoszczy.

· Bibliotekarz, bibliotekoznawca – tych w mieście jest pod dostatkiem, a znalezienie posady w zawodzie może być wręcz niewykonalne.

Na szczęście, zawodów, z którymi przy szukaniu pracy może być duży kłopot, jest naprawdę niewiele. Największy problem mogą mieć ekonomiści. Nawet rozważenie wyjazdu czy pracy zdalnej może nie ułatwić sprawy. W całym kraju widoczna jest nadwyżka specjalistów w zakresie ekonomii, którym może być wyjątkowo ciężko znaleźć posadę na dogodnych warunkach. Warto w takiej sytuacji pomyśleć o doszkoleniu się czy podjęciu kursów dodatkowych. To znacznie poszerzy możliwości i szanse na szybsze znalezienie posady.

Warto szukać ofert pracy w Internecie

Wiadomo już, jak duże szanse mamy na objęcie stanowiska w danym zawodzie. Specyfika rynku pracy w Bytomiu sprzyja koncentracji poszukiwań ofert w Internecie. Z racji na dużą ilość ogłoszeń, jest to miejsce, gdzie najłatwiej będzie się w nich odnaleźć.

Najlepiej korzystać ze sprawdzonych serwisów z ogłoszeniami i pracę. Jednym z najpopularniejszych w Polsce jest GoWork.pl. Oferuje on zróżnicowane oferty i ułatwione wyszukiwanie. Za pomocą filtrów można określić, jaki rodzaj etatu czy umowy nas interesuje. Jest też opcja wyszukania konkretnej posady w danym mieście lub określonej ilości kilometrów od niego.

Duża liczba ofert pracy (blisko tysiąca na GoWork) jest plusem, ale jednocześnie może utrudniać poszukiwania. Szczególnie, jeżeli mamy konkretne wymagania co do stanowiska. Właśnie wtedy warto skorzystać z dostępnych filtrów i dostosować je pod swoje oczekiwania. Dokonamy wtedy wstępnej selekcji ofert i znacznie usprawnimy proces poszukiwania pracy.

Alternatywną opcją dla serwisów agregujących ogłoszenia jest poszukiwanie ofert w mediach społecznościowych lub na stronach konkretnych firm. Jest to jednak proces znacznie bardziej wymagający i czasochłonny.

Pozostają też tradycyjne metody poszukiwania pracy poprzez sprawdzanie ogłoszeń w lokalnej prasie czy tablicach informacyjnych. Przedstawiciele zawodów deficytowych mają to szczęście, że prawdopodobnie będą mogli sobie je całkowicie odpuścić – wystarczy przejrzenie ofert w Internecie. Jednak osoby, które mają większy problem ze znalezieniem posady mogą wziąć pod uwagę wszystkie możliwe alternatywy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%