Zamknij

Komunikacja dachowa – aby bezpiecznie wejść na dach!

09:06, 29.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:07, 08.09.2022

Sezonowy przegląd komina, montaż anteny satelitarnej czy prace serwisowe na dachu skośnym nie odbędą się bez systemu komunikacji dachowej. Ten mało zwracający na siebie uwagę element kompletnego systemu dachowego, czasami pomijany przez inwestorów, przypomina o swojej ważnej roli wtedy, gdy wzywamy specjalistę, by wszedł na dach i rozwiązał nasz problem, jak choćby wymagany do ubezpieczenia domu przegląd komina i wentylacji. Trzeba czy nie trzeba zainwestować w komunikację dachową i jakie rozwiązanie wybrać?

Czym jest komunikacja dachowa?

System komunikacji dachowej to zestaw uzupełniających się akcesoriów dachowych – ławy lub stopni kominiarskich oraz służących do ich zamontowania na dachu wsporników i mocowników.

Najczęściej wszystkie elementy wykonane są z aluminium, dzięki czemu nie obciążają pokrycia dachowego i są odporne na czynniki atmosferyczne. Producenci oferują ławy o różnej długości dostosowane do określonego rodzaju pokrycia, np. ławy Blachy Pruszyński o długości 80 i 120 cm oraz stanowiące zestaw wsporniki i mocowniki przeznaczone są właśnie do blachodachówek tej marki. Ważnym argumentem przemawiającym za zakupieniem systemu komunikacji dachowej od tego samego producenta co wybrane pokrycie dachowe jest kwestia gwarancji na dach wykonany z produktów tej samej firmy, a także dopasowanie kolorystyczne i bezpieczny dla pokrycia sposób montażu.

Ponieważ przemieszczanie się po dachu nierzadko odbywa się w okresie zimowym, bardzo ważne, aby powierzchnia stopni kominiarskich miała dużą powierzchnię antypoślizgową (ażurową), a odległość pomiędzy stopniami była wygodna dla użytkowników i wynosiła tyle, co średnia długość kroku.

Kiedy montuje się komunikację dachową?

System komunikacji dachowej i jego rozmieszczenie warto zaplanować już na wczesnym etapie budowy domu. Elementy systemu muszą być rozmieszczone tak, aby tworzyły ciąg komunikacyjny prowadzący do kluczowych miejsc na dachu, np. komina, paneli fotowoltaicznych, anteny czy otworów wentylacyjnych. Na sposób rozmieszczenia ław i stopni wpływa także stopień nachylenia dachu. Samo wejście na dach zazwyczaj odbywa się przez wyłaz dachowy, czyli zamontowane w odpowiednim miejscu dachu okno z dodatkowym uszczelnieniem. W niektórych domach do wejścia na dach służy drabinka przymocowana do ściany budynku, ale z uwagi na ryzyko wejścia na dach dzieci czy złodzieja to rozwiązanie jest uważane za mniej bezpieczne niż wyłaz dachowy.

Na dachu gotowym montaż ławy kominiarskiej jest również możliwy, ale konieczność częściowego demontażu pokrycia dachowego sprawia, że jest to rozwiązanie znacznie droższe i uciążliwe dla mieszkańców.

Czy montaż stopni kominiarskich jest obowiązkowy?

Posiadanie komunikacji dachowej nie jest obowiązkiem właściciela domu, o ile kąt nachylenia połaci nie jest większy niż 250, a sam dach nie jest wykonany z materiałów łamliwych (o czym traktuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury). Niemniej warto mieć świadomość, że specjalista wezwany do prac serwisowych czy monterskich ma prawo odmówić wejścia na dach pozbawiony komunikacji dachowej, a właścicielowi domu pozostanie zamówienie podnośnika, który powiększa koszty prac na wysokości. Warto pamiętać, że każdy właściciel jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na swojej posiadłości.

Pokrycia dachowe z blachodachówki czy dachówki, choć odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, mogą ulec zniszczeniu – wgnieceniom czy połamaniu, które osłabią ochronną funkcję dachu. To jeden z kolejnych argumentów za tym, aby osoby wchodzące na dach mogły korzystać z przeznaczonych do przemieszczania się stopni dekarskich.

Elementy komunikacji dachowej nie mogą się uginać ani rdzewieć, a wsporniki muszą być mocne i stabilnie utrzymywać ciężar dorosłego człowieka. Ich sprawdzenie powinno być obowiązkowym puntem inspekcji w czasie sezonowego przeglądu dachu, który najlepiej wykonać przed nadejściem zimy, zanim zamówimy wizytę kominiarza.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%