Zamknij

Beautiful Company Wrocław: Jaki jest dobry lider?

12:01, 08.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:01, 08.02.2021

Przewodzenie zespołem to ciągła praca nad przywiązaniem oraz emocjami, które powstają w trakcie współpracy jego członków. Rolą lidera jest tutaj takie delegowanie i przekazywanie zadań, by wykonywali je z zapałem oraz zaangażowaniem – twierdzi Beautiful Company sp. z o.o. sp.k. Niektórzy mają do tego naturalne predyspozycje, jednak i nad nimi trzeba pracować. Czym wyróżnia się dobry lider?

Kim jest lider?

Dobre przywództwo wiąże się nierozerwalnie ze świadomym wywieraniem wpływu na pozostałych. By to osiągnąć lider musi budować swój autorytet już od pierwszych dni kontaktu z zespołem. Wykazywanie się wiedzą, doświadczeniem oraz umiejętnościami związanymi z coachinigiem, mentorstwem, motywowanie pracowników, a także szerokie kompetencje z zakresu udzielania informacji zwrotnych są w tym wypadku niezbędne – komentuje Beautiful Company.

Jak wywierać wpływ

Przekonanie do siebie zespołu specjalistów nie jest proste, tym bardziej, jeśli chcemy nim przewodzić. Do osiągnięcia celu można wykorzystać kilka aspektów budowania autorytetu.

  1. Autorytet formalny – wynika z obejmowana stanowiska i obowiązków do niego przynależących. Jeśli polecenia przełożonego wynikają z zakresu jego pracy, wówczas pracownicy będą postępowali z nimi w zgodzie.
  2. Autorytet oparty na nagradzaniu – w tej formie wywieranie wpływu polega na przyznawaniu elastycznych godzin pracy, zewnętrznych szkoleń czy chwaleniu danego pracownika za wyniki. Należy jednak dobrać konkretną nagrodę do danej osoby.
  3. Autorytet oparty na karaniu – posłuszeństwo wymuszane jest tu poprzez kary oraz groźby. Członkowie zespołu wykonują zadania z obawy przed utratą pracy lub premii świątecznej. Tę formę należy stosować z umiarem, gdyż może prowadzić do spadku morali całej grupy.
  4. Autorytet eksperta – opiera się na szacunku, którym obdarzani są specjaliści w danym fachu. Ekspert zna procedury firmowe, jej ofertę oraz osiąga pozytywne wyniki swojej pracy. W tym modelu członkowie zespołu wykonują jego polecenia, gdy tylko ich o to poprosi.
  5. Autorytet oparty na relacjach – ten model zakłada, że członkowie zespołu wykonają polecenia przywódcy ze względu na łączące ich dobre relacje. Sympatia jaką obdarzają lidera sprawia, że niepotrzebne są sztywne polecenia i wymuszone zasady współpracy.

Skuteczny lider

Który z wymienionych powyżej modeli będzie jednak najskuteczniejszy? Tu nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Swoje metody należy dostosować do własnych predyspozycji charakterologicznych, ale również do osób, którymi będziemy kierować. Świadome przywództwo wiąże się z dogłębną analizą przedsiębiorstwa oraz wyciąganiem logicznych wniosków. To na ich podstawie należy dobrać zachowanie, które najlepiej sprawdzi się w naszej firmie oraz w konkretnym zespole.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%