Zamknij
REKLAMA

Bukowe żniwa w Nadleśnictwie Polanów

06:00, 04.11.2019 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

2,3 tony nasion buka zebrało w tym roku Nadleśnictwo Polanów.

- To bardzo dużo. Zapasów wystarczy nam na około 7 lat – mówi Jacek Todys, nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów. 

Część nasion została w szkółce, a część została przewieziona do Stacji Nasiennictwa Leśnego w Białogardzie.

- Ten rok był bardzo urodzajny - dodaje nadleśniczy Jacek Todys. - Od kilkunastu lat po raz pierwszy tak bardzo obrodziły buki, a nasion także w innych nadleśnictwach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku było tak dużo, że my leśnicy mogliśmy zrobić zapasy na kilka kolejnych lat do przodu.

[ZT]4896[/ZT]

Tak obfite zbiory cieszą leśników tym bardziej, że w ostatnich latach nasion buka naprawdę brakowało, był z tym coraz większy problem.

Co ciekawe, do zbiorów nasion buka na terenie niektórych nadleśnictw, w tym także na terenie Nadleśnictwa Polanów, wykorzystany został śmigłowiec.

- Śmigłowiec nadlatywał, żeby wywołać podmuch. Dzięki temu nasiona buka dość szybko spadały na ziemię, nie trzeba było czekać całymi dniami na to, co spadnie na specjalnie rozłożone przez nas siatki – tłumaczy nadleśniczy Jacek Todys.

To, co spadło, zostało później dokładnie wyzbierane. Na szczęście było akurat sucho i słonecznie, więc nasiona nie były wilgotne.

W lasach Nadleśnictwa Polanów, siatki zostały rozłożone w dwóch rejonach, gdzie występują buki. - Rozłożyliśmy je łącznie na terenie pół hektara w rejonie Krągu i Leśnictwa Wierzchlas - mówi nadleśniczy Todys.

[ALERT]1572817557616[/ALERT]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%