Zamknij
REKLAMA

Świat według Zajsta. Wywiad z burmistrzem Miastka

20.53, 14.08.2022 M.W.
Skomentuj Witold Zajst od poniedziałku 25 lipca rozpoczął pracę jako burmistrz Miastka
REKLAMA

Z Witoldem Zajstem, nowym burmistrzem Miastka, rozmawia Mateusz Węsierski.

Jest Pan zaskoczony zwycięstwem w drugiej turze wyborów na burmistrza Miastka? Niektórzy lokalni politycy przewidywali, że spełni się scenariusz z 2018 roku, gdy Jan Ponulak wygrał w pierwszej turze, ale w drugiej przegrał z Danutą Karaśkiewicz. Sytuacja jest podobna.

To są dwie różne sytuacje. Po pierwsze, teraz było referendum. Konsekwentnie podążałem według własnego scenariusza ciężką, rzetelną i cierpliwą pracą. Myślę, że ten wynik to sukces wielu osób i efekt ciężkiej pracy. Przeciwnik był trudny i wymagający, ale mieszkańcy postawili na Zajsta. Przeciwnikom niestety udało się skłócić mieszkańców. Mieszkańcy mieli już dość podpalania niektórych tematów. Byli tym zmęczeni. Postaram się ustabilizować atmosferę, a ponadto - jak wielokrotnie podkreślałem - jestem stąd. Mieszkańcy mnie znają. Uczestniczyłem w różnych organizacjach społecznych, kulturalnych i sportowych. Myślę, że dzięki temu mieszkańcy mi zaufali. 

Mogły pomóc Panu informacje o zadłużeniu szpitala, publikowane na banerach skierowanych przeciwko komisarz Kiempie?

Trudno mi to oceniać, bo była to inicjatywa spoza mojego komitetu. Inicjatywa społeczna. Trudno jest mi ocenić czy działało to na moją korzyść. Każdy ma prawo pisać i mówić, aby tylko było to zgodne z prawdą. Z tego co wiem, jakieś sprawy toczą się przeciwko tym, którzy zerwali banery. Zobaczymy jak ta sytuacja się rozstrzygnie. 

Dwa dni przed ślubowaniem był pan w Lęborku na spotkaniu z rzecznikiem rządu Piotrem Mullerem i premierem Mateuszem Morawieckim. To jakiś znak? Oznacza to, że nieprawdziwe są twierdzenia jakoby tylko Renata Kiempa była gwarantem uzyskania rządowych dofinansowań?

Było to spotkanie premiera z samorządowcami z całego województwa. Byli tam samorządowcy z różnych opcji politycznych. Ja również zostałem zaproszony. Ideą było przedstawienie pomysłów rządu dla samorządu. Dostałem zaproszenie, więc nie mogłem odmówić. Było to spotkanie typowo robocze. Można było zadawać pytania. Z naszego powiatu na przykład starosta Leszek Waszkiewicz zadawał pytania i wspominał o szpitalu w Miastku, o finansowaniu. Tematy były merytoryczne i konkretne. Warto uczestniczyć w takich spotkaniach. Witold Zajst, jako burmistrz, nigdy nie odepchnie ręki, która będzie mu podana. Dla dobra mieszkańców.

Można spodziewać się spotkania z działaczami Platformy Obywatelskiej, która rządzi w Sejmiku Pomorskim?

Oczywiście. Tak jak wielokrotnie mówiłem, nie należę do żadnej partii, więc będę rozmawiać ze wszystkimi, którzy chcą działać dla dobra mieszkańców gminy Miastko. 

A jak się zapowiada współpraca z miasteckim “Jarosławem Kaczyńskim”, czyli Tomaszem Borowskim, przewodniczącym Rady Miejskiej? Będzie Pan chciał konstruować nową koalicję aby zdobyć większość w Radzie? 

Teraz wszystkim zależy na ustabilizowaniu sytuacji w naszej gminie. Od grudnia mamy zamieszanie. Będę rozmawiać ze wszystkimi aby działać na rzecz dobra mieszkańców całej gminy. Na pewno nie będę budować własnej koalicji w Radzie. Podchodzę do tego zadaniowo. Ze wszystkimi będę konsultować moje decyzje. Wykładam wszystko na talerzu i liczę na współpracę. Jeżeli ktoś chce zajmować się polityką, to może jednak nie ze mną.

Słusznie włodarze z powiatu bytowskiego Panu współczują mówiąc, że w Miastku jest wyjątkowo trudna sytuacja ze względu na szpital i oświatę, do której trzeba dokładać około 18 000 000 zł rocznie? Ciężko to będzie poukładać.

Nie po to przychodzę na to stanowisko aby powiększać problemy, ale aby je rozwiązywać. Zobowiązałem się wziąć to na moje plecy. Myślę, że tylko wspólnie z różnymi osobami jesteśmy w stanie rozwiązać te problemy. Po mojej stronie jest wola rozwiązywania problemów, więc trzeba wziąć się do roboty, a waśnie i niesnaski odrzucić na bok. Miastko potrzebuje stabilizacji i spokoju, a także pchnięcia ku przyszłości. 

Będą zmiany personalne w urzędzie?

Burmistrz, który odchodzi, odchodzi razem z wiceburmistrzem. Na pewno powołany zostanie nowym wiceburmistrz, ale oprócz tego jest kilka innych wakatów, na przykład naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego. Będę nad tym pracować.

Niektórzy lokalni politycy zauważają, że Witold Zajst nie ma zaplecza fachowców. To prawda?

Pytanie, co to znaczy zaplecze? Nie podchodzę do tego na zasadzie “moi ludzie”, bo jeżeli ktoś chce pracować, będzie mieć chęci, to po prostu będzie pracować. Pozostaje kwestia ustalania priorytetów, planów i strategii żeby wszystkie bolączki starać się rozwiązywać. Tak do tego podchodzę.

Swój dość obszerny program chce Pan zrealizować przez najbliższe 2 lata?

Pierwszy raz startowałem na stanowisko burmistrza, więc opracowałem szeroki program aby pokazać swoje myślenie, swoje priorytety. Na pewno nie uda mi się wszystkiego zrealizować przez 2 lata. Nigdy o tym nie mówiłem. Myślę, że za chwilę będzie czas aby opracować plan na najbliższe 2 lata. Myślę, że uda się przynajmniej uzbroić fundamenty, aby później łatwiej można było działać.

W najbliższych dwóch latach będą jakieś reformy, na przykład oświatowa?

Będziemy wspólnie rozmawiać, bo problemów jest dużo. Bez takich rozmów nie pójdziemy do przodu. Jakieś decyzje muszą zapaść. Ja się ich nie boję, ale nastąpi to po szerszych konsultacjach. 

Czy Pana wyborcza rywalka może liczyć na podanie dłoni, a może na zatrudnienie i powrót do szpitala?

Jestem osobą otwartą, co było widać po mojej kampanii. Zarzucono mi, że kampania była brudna, ale to nie Zajst ten brud wywołał. Raczej stałem z boku, przyglądałem się. Rękę zawsze jestem w stanie podać, ale powrót na to stanowisko to już historia. Do tego tematu nie ma co wracać.

Czyli na razie na stanowisku prezesa szpitala zostaje Iwona Ściślewska?

Na dzień dzisiejszy nie przewiduję zmian. Zobaczymy co niedaleka przyszłość przyniesie.

[ZT]8132[/ZT]

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - AKTUALNE INFORMACJE w papierowej Gazecie Miasteckiej

Możesz też kupić e-wydanie. KLIKNIJ przycisk SUBSKRYBUJ na stronie głównej FB i otrzymuj e-mailem Gazetę Miastecką w wersji PDF! Tylko dla subskrybentów premierowe reportaże wideo i pełne wersje tekstów, niedostępne na portalu www.miastko24.pl!

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (35)

vicekvicek

17 7

no i wszyscy opuścili burmistrza ,odmówili vice eh , nie lubią go czy aż tak bardzo go znają ? 22:21, 14.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrukKruk

7 3

Odpowiedź A i B jest prawidłowa.😄 10:51, 15.08.2022


niuansikniuansik

22 5

Konkurentkę maglowano z dwuletniego programu, a program pana Zajsta okazuje się tylko "myśleniem i priorytetami" oraz "planem, który będzie dopiero opracowywany". Jak ma to odbierać Wyborca? Czy ma już prawo czuć się oszukanym? 22:52, 14.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mamy PrawoMamy Prawo

9 2

Masz prawo i ja też bo chociaż minęło mało czasu od wyborów ale nic się nie dzieje oprócz szukania zastępcy. Burmistrz jako kandydat kilka razy stchórzył nie nie chciał brać udziału w debacie z konkurentkom.Bo wiedział że w starciu z nią wypadnie bardzo słabo. Naobiecywal nam bajek, wyjechał na krótki urlopik, jego mróweczki wszystko za niego załatwiły i teraz jest jak jest. I ja osobiście czekam na rozwój sytuacji. 11:03, 15.08.2022


2lata2lata

19 1

Przez 2 lata pobawię się w burmistrz za Waszą kasę a potem zobaczmy. Bla bla bla, jak na radzie bez konkretów i pomysłu. 10:32, 15.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ŚwiętyŚwięty

13 3

Ogólnie to święty właściwie ukazał się nam w tej gazecie. Wszystko robił fantastycznie i uczciwie, z żadnymi banerami i innymi świństwami nie miał nic wspólnego. Żałosne! Wszystko załatwili przyjaciele K i G. I to była ta inicjatywa społeczna😄😄😄Czy burmistrz ma nas za idiotów? A teraz będzie biadolił że nie da rady jednak nic z tych swoich obiecanek zrobić bo za mało czasu bla bla bla. Szkoda gadać zmarnowany czas. 10:57, 15.08.2022


Władza i KasaWładza i Kasa

16 2

I jak tam burmistrzu- fajnie było tak wystawić do wiatru swoją przyjaciółkę Renatę i tych od referendum? Wypłynoł pan na fali którą oni zaczęli s potem wystawił ich pan do wiatru. Nie rozstał się pan z nimi w zgodzie i proszę nie kłamać. Oszukał ich pan wszystkich. Mówił że jest za Renatą a swoje po cichu ogarniał. I tak się u nas zdobywa władze po trupach do celu. 11:13, 15.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Referendum Referendum

15 3

Teraz to Pan Zajst widzi że są problemy w szkolnictwie i szpitalu A jak poprzednia burmistrz o tym mówiła to nic nie robił żeby temu zapobiec tylko parcie miał na stanowisko. Okłamywali społeczeństwo że jest dobrze i stał w obronie ludzi co do których były zastrzeżenia. Uważam że wygrał Pan w bardzo złym stylu i nie spdziewam się nic dobrego po panu. 11:47, 15.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AsAs

5 2

I nie spodziewaj się daremne nadzieje 21:42, 15.08.2022


Do Marcina KrockaDo Marcina Krocka

15 4

Panie Marcinie K., wziął pan na siebie odpowiedzialność tzw. "trybuna ludowego". Jakich pomysłów odnośnie Szpitala spodziewa się pan po swoim kandydacie, dla którego podjął się pan "inicjatywy społecznej"? Jaki ma pan pomysł na oddłużenie Szpitala w Miastku? Jaki ma pan pomysł na oddział położniczy, który z powodu niskiej liczby urodzeń powiększa dług? Czy podjąłby pan decyzję o likwidacji jednego oddziału wiedząc, że uratuje istnienie Szpitala w Miastku? 12:24, 15.08.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Marcin Marcin

5 12

Czy to aby nie pisała Magda D..awa 16:04, 15.08.2022


MarcinieMarcinie

8 2

Nie jetem Magda. Jestem mieszkańcem, którego wprowadziliście swoimi ulotkami i banerami w błąd. Szkoda, że na ulotkach nie pojawiło się imię i nazwisko autora tj. Marcina Krocka. Szkoda, że nie znałem danych społecznych "kurierów", którzy dostarczali bibułę do skrzynek pocztowych, wówczas inaczej spojrzałbym na treść. Straciłem czujność, ale dzisiejsza wiedza pozwala mi stawiać pytania i wymagać odpowiedzi od ludzi, którzy przestraszyli mnie drugą kandydaturą. Potrafię przyznać się do błędu i tego samego wymagam od osoby Marcina Krocka, który publicznie przyznał się do udziału w kampanii na rzecz burmistrza Zajsta, chociaż sam burmistrz umywa od tego ręce. Nie dziwię się, bo metoda nie należała do czystych. 22:30, 15.08.2022


luzikluzik

9 1

Generalnie trzymam kciuki, ale jak to czytam to widzę jeden program - przynoszę spokój i dajcie mi spokój. Tak z przymrużeniem oka ;-) 12:57, 15.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do ZajstaDo Zajsta

15 1

A gdzie ta wizja rozwoju gminy o której Pan stękał przez trzy lata .Teraz mówi Pan że przez dwa lata będzie tylko myślał co dalej.Żal mi tej gminy, a wszystko było na dobrej drodze, tylko styl się panu i radnym nie podobał. 16:17, 15.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PaulitoPaulito

9 9

Trole nie ustępują, elektorat przegranej jeszcze żyje wyborami i dalej wącha rękę z nocnika.Niech zbiorą się i na wycieczkę jachtem swojej pani za pieniądze szpitala .Dokumenty wszystkie wyniesione?Pampersy kupione przed zarzutami prokuratury?Co było q rym laptopie ze taka walka była?Znaczy wiemy po części o mailach o kase na konto zagranicznego koleszki.A ludzie dybią za najniższą.
Wasze IQ równe jest Darkowi dlatego wszyscy piszecie swoje wywody.Zajst wam pokazał ze pisowskie zagrywki ,malwersacje i wałki nie w tym mieście. Do budy poszli 20:25, 15.08.2022

Odpowiedzi:7
Odpowiedz

MatAMatA

5 4

Hahaha krótko z dziadostwem 20:26, 15.08.2022


ZnachorZnachor

7 4

Poziom twojej wypowiedzi świadczy o poziomie twojej inteligencji a raczej o jej braku. I bardzo cię boli że ktoś inny ma odwrotne zdanie niż ty. Pożyjemy zobaczymy co Zajst zbawca Miastka nam uczyni. I tyle- więc nie podniecaj się za bardzo Paulito bo jeszcze wylewu dostaniesz. 21:27, 15.08.2022


Do MatyDo Maty

6 2

Obrażasz ludzi nazywając ich dziadostwem. Więc chyba twoje imię to Żenada? Trafny wybór! Gratulujemy! 21:33, 15.08.2022


KrytykaKrytyka

5 3

O pampersy to możesz się martwić ale wyłącznie dla siebie. Z takim pisaniem udowodniłeś że jesteś gościem poniżej wszelkiej krytyki. 21:37, 15.08.2022


StosStos

5 2

Głównym trollem jesteś ty Paulito jak byś miał spluwę to wszystkich tych od przeciwniczki burmistrza byś u nieszkodliwił co? Nie nawidzisz ludzi bo bo nie grają w tej twojej zjechanej lidze. Wracaj gościu do czasów inkwizycji czy jakoś tak. Będziesz tam napewno liderem spalania na stosie. A ktoś rękami innych będzie odpalał ogień i powie że to inicjatywa społeczna.😠Takie to czasy 21:51, 15.08.2022


pytankopytanko

3 2

Jakie IQ może mieć człowiek, który wysyła ludzi do budy tylko dlatego, że nie podzielają zachwytu nad brakiem pomysłów obecnego burmistrza? 22:17, 15.08.2022


Z.Z.

5 0

Do Pytanko. Odpowiedź brzmi: ZEROWE. 22:27, 15.08.2022


Psy szczekają…Psy szczekają…

6 6

…a karawana jedzie dalej😂😂😂
Brawo Panie Burmistrzu! Proszę nie przejmować się osobami, które szukają dziury w całym. W wyborach pokonał Pan (aż nie do wiary) bardzo zorganizowaną grupę, która teraz będzie „szczekać”. Takie ich prawo, a Pan niech robi swoje - dla dobra Miastka i sołectw. Sporo sensownych ludzi wyjechało z Miastka, więc wierzę że trudno znaleźć dobrego kandydata/tkę na zastępcę. Swego czasu człowiek z Miastka był wiceburmistrzem Kępic. Więc wszystko już grali😎 Proszę się nie zniechęcać, a najlepiej nie czytać tych stronniczych komentarzy. Panie Witku, ogromna cześć gminy za Panem stoi👍 23:51, 15.08.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KazikKazik

3 1

tak jak piszesz, stary, ale dobry numer Kazika.
Panie Witku pan się nie boi... cały urząd z położnymi za panem stoi 00:33, 16.08.2022


SzokSzok

6 1

Chyba na raczej karawan jedzie dalej- na pogrzeb Miastka. Psy? Świetnie ci idzie obrażanie ludzi.
Chyba nie musisz pocieszać W.Z. on się niczym i nikim nie przejmuje. Pokazał to dokładnie w kampani. A teraz cieszy się że jakiś wkurzony obywatel ma sprawę za banery. I on oczywiście nie miał z nimi nic wspólnego. Rączki czyściutkie że szok. 07:02, 16.08.2022


REKLAMA

KAZIK IIKAZIK II

7 0

"Panie Witku, Pan się nie boi
Marcin z Mirkiem nowe banery już stroi

Trzeba szybko robić coś konkretnego
Bo inaczej wywloką stąd każdego
Już nie słucham co się dzieje na internetowej sali
Właściwie to się zdecydowałem

Tak panie Witku, Pan się nie boi
Dwie trzecie Urzędu za Panem stoi
Panie Witku, Pan się nie boi
Marcin z Mirkiem nowe banery już kroi"
00:51, 16.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KAZIK IIIKAZIK III

5 0

Z kamienną twarzą siedzę przy referendum
Przy nim ludzie których mniej trochę wolę
To stało się tak nagle jednak nie było dziełem przypadku - Kto z nas? No wiadomo że tylko ja, panie Waldku. 07:15, 16.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

3 6

A ktoś wie gdzie PANI KIEMPA sie podziała
Juz siedzi ? 15:39, 17.08.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

NO HEJTNO HEJT

4 1

Gdybyś również czytał, a nie tylko pisał swoje hejty, to wiedziałbyś do kiedy będzie prowadzone postępowanie w prokuraturze. Gdybyś jeszcze rozumiał to co czytasz wiedziałbyś, że postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu człowiekowi. 11:34, 18.08.2022


jojojojo

3 1

Tak,siedzi i nabija się z takich *%#)!& jak ty 01:16, 19.08.2022


KontoKonto

3 0

A ktoś się tu pyta o K? Nie zamulaj tematu. Kiempy już u nas nie ma. Jest Z. jako burmistrz i tylko jego robota nas teraz interesuje. A w tym temacie nic ciekawego się nie dzieje. Te wywiady to gadanie o niczym. I tak miną dwa lata- bla,bla bla, kasa z naszych podatków na koncie gra.😄 10:16, 20.08.2022


lokiloki

2 4

Popytajcie jawora on wszystko wie hehehe 20:16, 17.08.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

kiciakicia

2 2

Jaworowi to ty nawet do pięt nie dorastasz 01:17, 19.08.2022


ZgrzytyZgrzyty

3 1

Oj jak ten Jawor w oczy kłuje!!! Jawor odwalił z Gryfem bardzo dużo konkretnej roboty. Działał, np. dla dzieci w szpitalu, Ukraińców itp.itd. DZIAŁANIE DLA INNYCH- czy nasz burmistrz rozumie znaczenie tego zdania? Wątpię. Jawor rozumie. I nie kręci swoimi wypowiedziami jak masłem w maselniczce (to znak rozpoznawczy burmistrza) tylko mówi to co myśli. Jest odważny w swoich wypowiedziach, działaniu i za to go nie znosicie. Bo sami jeszcze dla Miastka nie zrobiliście nic. Tylko w kłapaniu jadaczkami i w pluciu jadem jesteście mistrzami. A poza tym- zero. Myślę, że większość z nas nie dorasta J. do pięt. No a teraz dawać ten hejt, internetowi tchórze. 10:30, 20.08.2022


TobikTobik

14 0

Jaki sens miał ten wywiad? Nie przeczytałem w nim ani jednego konkretu, ani jednego pomysłu. Nawet nie bardzo wiem co burmistrz zamierza zrobić przez te dwa lata . Żałosne . Na Pana miejscu zakasałbym rękawy i wziął się do roboty bo sporo pracy przed Panem a tymczasem swistak siedzi i zawija w te sreberka... 07:53, 18.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%