Zamknij

Ślubowanie klas mundurowych z ZS nr 7 w Białym Borze

10:30, 11.10.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Po raz dwunasty w historii Zespołu Szkół trzy oddziały klas pierwszych mundurowych (wojskowych, policyjnych, służb więziennych) oraz klasa bezpieczeństwa wewnętrznego i ratownictwa II Liceum Ogólnokształcącego złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. 

- W tym roku uroczystość miała charakter niecodzienny. Ze względu na obowiązujący w Polsce stan epidemiczny zostały zachowane szczególne środki ostrożności, m.in. na uroczystości nieobecne były rodziny uczniów i wielu przyjaciół szkoły, sama zaś ceremonia wyjątkowo odbyła się na stadionie piłkarskim z zachowaniem reżimu sanitarno-epidemiologicznego - mówi dyrektor Renata Piszcz. 

Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywani byli przez żołnierzy 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz 52 Batalionu Remontowego w Czarnem. Trasę przemarszu zabezpieczali funkcjonariusze policji z Białego Boru, Szczecinka oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Białego Boru.

[FOTORELACJA]152[/FOTORELACJA]

Tradycyjna już gala odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, którego dowódcą był kpt. Rafał Trandyk. Gospodarzem spotkania była dyrektor szkoły Renata Piszcz. Całą oprawę zabezpieczył 8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy pod dowództwem pana pułkownika Tomasza Sawczuka przy współpracy z dowódcą 52 Batalionu Remontowego Ziemi Człuchowskiej w Czarnem ppłk Wojciechem Kotschym.

- Należy nadmienić, iż tegoroczne ślubowanie było wyjątkowe z jeszcze jednego powodu. Po raz pierwszy uczestniczyły w nim dwie klasy, które zostały objęte programem wspierania szkół ponadpodstawowych prowadzących pion certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. Od września b.r. kształcenie rozpoczęli również uczniowie oddziału przygotowania wojskowego. Szkoła, jako pierwsza w kraju, znalazła się z zaszczytnym gronie 129 placówek w całej Polsce objętych programem Ministerstwa Obrony Narodowej - komentuje dyrektor Piszcz.

Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu, przy wsparciu MON oraz pod jego nadzorem, czego konsekwencją będzie uzyskanie przez uczniów konkretnych korzyści takich, jak możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, a w konsekwencji pozostanie żołnierzem rezerw osobowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub wstąpienie do czynnej służby wojskowej, a także aplikowanie na wyższe uczelnie wojskowe (dodatkowe punkty w procesie rekrutacji).

Zaszczytu złożenia przyrzeczenia na sztandar dostąpili wyróżniający się uczniowie: Zuzanna Wasilczyszyn i Filip Niebój z klasy wojskowej, Maciej Kraska z klasy policyjnej oraz Martyna Osiów z klasy służb więziennych. Następnie odczytano decyzję dyrektora szkoły o przyznaniu dyplomów uznania dla uczniów starszych klas, którzy wyróżniają się w nauce, szkoleniu ogólnowojskowym, ogólnopolicyjnym i służb więziennych oraz charakteryzują się godną naśladowania postawą. Wyróżnienia wręczyła dyrektor szkoły w obecności  koordynatora klas wojskowych Macieja Piaszczyńskiego. Po pokazie odbyła się uroczysta defilada przed trybuną honorową.

- Ślubowanie nie byłoby możliwe bez życzliwości i wsparcia jednostek patronackich, które na co dzień dokładają wszelkich starań, aby zapewnić wysoką jakość kształcenia młodzieży klas mundurowych. Szczególnie podziękowania należą się Jednostce Wojskowej nr 1223 z Koszalina oraz Jednostce Wojskowej nr 4580 z Czarnego - relacjonują przedstawiciele szkoły. - Naszą wielką wdzięczność wyrażamy Orkiestrze Wojskowej Sił Powietrznych z Koszalina, bez udziału której ceremonia ślubowania nie miałaby tak uroczystego charakteru. Podziękowania składamy również władzom lokalnym, funkcjonariuszom policji, Białoborskiemu Centrum Kultury i Rekreacji, Zakładowi Opieki Zdrowotnej PODIMED ze Szczecinka oraz uczniom klas drugich i trzecich z klas bezpieczeństwa wewnętrznego i ratownictwa.

[ALERT]1602404999948[/ALERT]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA