Zamknij
REKLAMA

Radecki NA TROPIE: Odnalazł zaginioną tablicę z kościoła!

21:30, 21.11.2019 | M.W.
REKLAMA

Nasz redakcyjny historyk Dominik Radecki nie próżnuje. Podczas wyjazdowego posiedzenia komisji Rady Miejskiej w nieczynnym kościele w Wołczy Wielkiej odkrył coś ciekawego… 

- Jeszcze przed wojną w miasteckim kościele po prawej stronie za ołtarzem wisiała drewniana tablica pamiątkowa poświęcona poległym żołnierzom w wojnach o zjednoczenie państw niemieckich z lat 1864 – 1871. W tych latach wojska pruskie prowadziły kampanię przeciwko Danii (1864 r.), Austrii (1866) i Francji (1870 -1871). Nazwiska poległych żołnierzy i kombatantów umieszczano na m.in. na tablicach pamiątkowych. Na tej miasteckiej oprócz nazwisk dziewięciu poległych żołnierzy do 1931 roku wpisywano kolejno nazwiska umierających weteranów. Dokonano w tym czasie 49 wpisów, podają stopień wojskowy i datę śmierci weterana - opowiada Dominik Radecki. - Jednym z poległych w czasie wojen zjednoczeniowych był Herman Manzke z 69 Regimentu Piechoty. W 1870 roku został odznaczony Żelaznym Krzyżem 2 klasy. Poległ w krwawej bitwie pod St. Quentin we Francji 19 stycznia 1871 roku. 

Obecnie tablica przechowywana jest w kościele w Wołczy Wielkiej. Po tym jak świątynia zostanie przejęta przez władze Miastka, miejscowi historycy liczą na to, że tablica trafi do izby regionalnej. 

- Jest to niezwykle ciekawy i unikatowy zabytek - podkreśla Radecki.

Reportaż ze zwiedzania nieczynnego kościoła i jego ciekawa historia w Gazecie Miasteckiej 26.11. a w bieżącym wydaniu z 19.11. m.in.

- KRYMINALNA SOBOTA. Aresztowani - Łukasz Ś. za atak nożem, Filip G. za atak z siekierą

- TATA IDZIE SIEDZIEĆ, ZA FAKTURĘ! Robert Staniszewski z Barcina dostał 1 rok i 4 miesiące odsiadki za jedną “lewą” fakturę na 1000 zł. Podobno dla przykładu, bo trwa uszczelnianie systemu VAT! Smutna historia zrozpaczonego ojca i jego rodziny.

- SKANDALISTA JÓZEF KOBIEC. Nawet jego znajomi nie mogą uwierzyć w to co zrobił szef miasteckich emerytów i rady parafialnej!

- SKLEPOWEJ RAKOWI NIE ODDAMY! Najważniejszy bój Heleny Stenwald z Bielska. Pomożecie?

- OPIELA WRACA, KIEMPA - RADŹ SOBIE SAMA! Ciąg dalszy walki o położnictwo w Miastku. Są nowi lekarze! Będą pieniądze? Z ratusza raczej nie!

- CIEKAWOSTKA GABINETOWA. Burmistrz Karaśkiewicz ujawnia pewien szczegół z nowego wystroju gabinetu. Mało kto o tym wie, co ukrywa się na fototapecie!

- CO U ZŁOTOWICZÓW? Sprawdzamy!

- POGORZELEC. Klonowski oskarża burmistrz Karaśkiewicz.

- KASKADER W JAGUARZE. Mieszkaniec Miastka siał zniszczenie w gminie Grzmiąca.

- DOLNY BUDUJE. Na to cudo szef ZMK wydał ponad 100 tysięcy!

- NOWE SZEFOSTWO ZWiK. Wiemy kto zastąpi ś.p. Jerzego Godlewskiego.

- 9 NOWYCH MIESZKAŃ KOMUNALNYCH w Miastku. Kto dostanie własne cztery kąty?

- WYMARZONE IVECO. Tak Kamnica witała nowy wóz strażacki.

- MOSTEM ODDZIELENI. Mieszkańcy Kotłowa odcięci od świata! Czekają na tragedię.

- KIERUNEK NIEPODLEGŁOŚĆ. Sportowa rywalizacja, dobre jedzenie i… karabiny.

- ELA SZWEMIŃSKA - POSZKODOWANA CZY NACIĄGACZKA? Mieszkańcy podzieleni ws. zbiórki na rzecz schorowanej kobiety z Sępolna Wielkiego.

- PODRAŻA NAROZRABIAŁA. Dyrektor biblioteki w Trzebielinie wywołała niezły zamęt w całej gminie!

- TĘTNIAK ZABIŁ MOJEGO MĘŻA! Dramatyczne wspomnienie mieszkanki Miastka. Nie żyje lokalny przedsiębiorca!

- UKRAIŃSKA STRONA - historia i przepis na barszcz odeski i o Schodach Potiomkinowskich.

- HISTORIA - Radecki UJAWNIA: Historia tajnego agenta ps. Hubert ulokowanego w stacji paliw CPN w Miastku i o obronie kierownika Zubka przez pracowników przetwórni w Trzebielinie.

- LISTY DO ŚW. MIKOŁAJA. Nasza świąteczna zabawa z SP Przytocko.

- HARCERSKI START - zuchowa impreza w SP2.

- SIŁOWNIA TYLKO DLA KOBIET - nowe miejsce w Białym Borze. 

- NOWORODKI - dzieci urodzone w miasteckim szpitalu w obiektywie Marty Filipczak.

- Kazachstańska opowieść emerytki z Koczały.

- SPORT, m.in. o meczach Startu Miastko i pozostałych drużyn oraz sukcesy tenisistów i badmintonistów.

- Ponadto wiele innych wydarzeń, interwencji oraz spraw kulturalnych i sportowych z gmin Miastko, Kępice, Polanów, Koczała, Biały Bór i Trzebielino, ogłoszenia drobne i felietony.

Zapraszamy

[POGODA]1574368165011[/POGODA]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

ZdzichuZdzichu

3 0

Na stronie Towarzystwa Historycznego Regionu Miasteckiego w maju tego roku był artykuł i zdjecia tej tablicy. To co to za odkrycie? 08:21, 22.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZbigniewZbigniew

3 0

to jest właśnie Rzetelność tego bruku. Podawanie informacji wygodnych dziennikarzom a w Tym przypadku stwierdzenie Odnalazł jest nieprawdziwe i nie powinno być nigdzie opublikowane.Tablica jest opisana min w publikacjach niemieckich o Miastku. Poza tym Starsze osoby z naszej Gminy jak i Mieszkańcy Wołczy i osoby które odwiedziły Kościół w Wołczy Wielkiej Wiedziały o znajdującej się tam Tablicy. Nie ma innej takiej Gazety w Polsce w której celebrują na zdjęciach co tydzień dziennikarze. Wygląda to trochę jak "propaganda Stalinowska". 08:38, 22.11.2019


tablicatablica

0 0

Skoro tak niech pisze sprostowanie redaktorek. Wszędzie tylko sensacji szukają na siłę !! 13:50, 27.11.2019


MąkaMąka

3 0

Radecki nie odnalazł tej tablicy każdy kto choć trochę jest w temacie wie że ta tablica od dawna zalegała w kościele w Wołczy. Jak zwykle Bzdury piszecie. "Odnalazł" Ona wcale nie była zaginiona tylko przeniesiona z Kościoła w Miastku który stał się kościołem katolicki do Ewangelickiego kościoła w Wołczy. 08:24, 22.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KazikKazik

4 0

Czy temu Radeckiemu nie jest wstyd. Znam osobiście osobę, która odnalazła tą tablicę.
19:31, 23.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HisterykHisteryk

4 0

Popieram powyższe komentarze. Redaktorzy myślą, że są drugim Indiana Jonesem, a prawda jest taka, że po prostu nie mają o czym pisać. Jakieś schody potiomkinowskie i przepis na barszcz ukraiński, to tylko pierwsze z brzegu przykłady. 19:33, 23.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AhAh

2 0

Radecki robi z siebie odkrywcę haha
Oszustwo to jego specjalność 10:27, 25.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%