Dietetyk i diabetolog to specjaliści zajmujący się zdrowiem swoim pacjentów. Warto jednak pamiętać, że diabetolog jest lekarzem w przeciwieństwie do dietetyka, który nim nie jest. Dietetyk i diabetolog powinni działać wspólnie co zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną dla pacjenta. Z tego artykułu dowiesz się do kogo udać się najpierw, jeżeli masz problemy z poziomem cukru we krwi lub masz inne zaburzenia metaboliczne, informację o tym, czym zajmuje się dietetyk i diabetolog, kto może diagnozować chorobę i wiele innych przydatnych ciekawostek.
Diabetolog to lekarz zajmujący się leczeniem cukrzycy. To właśnie on diagnozuje cukrzycę i przeprowadza przez proces leczenia. Oprócz tego zajmuje się leczeniem innych zaburzeń metabolicznych. Specjalista pomaga w odpowiednim dobraniu leczenia farmakologicznego, monitoruje poziom cukru we krwi, a także zaleca dietę. Wizyta u diabetologa powinni rozważyć przede wszystkim wszyscy Ci, którzy mają cukrzycę typu 1 i 2, zaburzenia metaboliczne, a także są obarczeni genetycznym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 1.
Dietetyk to specjalista zajmujący się żywieniem człowieka i dietoterapią. Istnieje wiele specjalizacji z dietetyki i jest to m.in. dietetyka pediatryczna, kliniczna, sportowa lub psychodietetyka. Dietetyk tworzy zbilansowane i indywidualne plany żywieniowe dla swoich pacjentów, jak również osób, które cierpią na choroby dietozależne. Jadłospisy dobrane są do ewentualnych problemów zdrowotnych, preferencji i stylu życia podopiecznego. Dietetyk pediatryczny pomoże w identyfikacji problemów żywieniowych dziecka, rozszerzaniu diety i zmianie nawyków żywieniowych. Dietetyk kliniczny zajmuje się żywieniem pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi, a także stanowi cześć zespołu szpitalnego. Dietetyk sportowy tworzy plany żywieniowe i zalecenia dla osób aktywnych fizycznie, aby wspomóc organizm sportowca w osiąganiu jak najlepszych wyników przy utrzymaniu dobrego samopoczucia. Psychodietetyk z kolei pomaga osobom z różnymi zaburzeniami odżywiania i nieprawidłowymi relacjami z jedzeniem.
Znając już szczegółowe informacje dotyczące dietetyka i diabetologa możemy odpowiedzieć sobie na pytanie do kogo należy się udać w pierwszej kolejności, jeżeli podejrzewamy u siebie problemy zdrowotne.
Osobą, która zajmuje się diagnozą chorób jest tylko lekarz. Jeżeli Twoje wyniki badań są nieprawidłowe i niepokoją Cię w pierwszej kolejności należy udać się do diabetologa, który postawi diagnozę i zaproponuje dalsze leczenie. Istotną rolę w leczeniu cukrzycy odgrywa zarówno leczenie farmakologiczne jak i dieta. Kolejnym specjalistą, do którego należy się udać jest dietetyk. Kolejność jest nieprzypadkowa. Pamiętaj, że dietetyk nie może diagnozować choroby. Może zlecić Ci badania, zinterpretować jego wyniki, ale nie jest osobą od diagnozy. Dietetyk zadba o stworzenie jadłospisu i zaleceń żywieniowych w zdiagnozowanej jednostce chorobowej, a także u niego możesz zdobyć wiedzę, w jaki sposób odżywiać się mając zdiagnozowaną cukrzycę.
Jeżeli przed pójściem do diabetyka udasz się do dietetyka z pewnością zostaniesz poinstruowany, gdzie należy się udać po odpowiednią diagnozę i konsultację swoich problemów zdrowotnych. Korzystając jednocześnie z pomocy diabetologa i dietetyka zaopiekujesz się kompleksowo swoimi problemami zdrowotnymi. W wielu jednostkach chorobowych oprócz odpowiednio dobranej farmakologii kluczowym elementem jest dieta. W związku z tym nie rezygnuj z wizyt u diabetologa lub dietetyka.